۸ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۵۹
کد خبر: 82364745
۰ نفر
تلاش بی وقفه شیعیان نیجریه برای آزادی شیخ زكزاكی

تهران - ایرنا - شمار بسیار زیادی از شیعیان نیجریه ضمن تاكید بر لزوم اجرای حكم آزادی شیخ ابراهیم زكزاكی رهبر عالیقدر شیعیان این كشور و همسر وی، تلاش های خود را جهت آزادی سریع شیخ زكزاكی شدت بخشیده اند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) ایرنا به نقل از منابع محلی، بر اساس اعلام رسمی دادگاه نیجریه، شیخ ابراهیم زكزاكی به همراه خانواده خود، 20 روز دیگر تحویل مقامات پلیس داده خواهد شد.
بر اساس این گزارش، مقامات جنبش اسلامی نیجریه در تلاش برای رایزنی های سیاسی با مقامات دولتی با هدف اجرای سریع حكم قضایی آزادی رهبر شیعیان نیجریه هستند.
بر اساس اعلام رسمی دادگاه نیجریه، پلیس این كشور موظف است پس از این مهلت 20 روزه، مقدمات آزادی شیخ زكزاكی و همسر وی را فراهم و نسبت به انجام اقدامات مقتضی كوتاهی نكند.
این در حالی است كه آزادی رهبر شیعیان نیجریه و خانواده وی یك حكم حقوقی و قضایی است كه البته بر اساس اتهامات نادرست و خلاف واقع، پرونده وی به نهادهای قضایی كشیده شد.
ضرورت اجرای این حكم قضایی در حالی است كه نهادهای امنیتی نیجریه همچنان به مانع تراشی های خود علیه شیعیان این كشور ادامه داده و از اجرای این حكم رسمی، ممانعت می كنند.
نهادهای امنیتی نیجریه اخیرا ضمن بی توجهی به حكم قضایی دادگاه نیجریه مبنی بر آزادی سریع رهبر شیعیان این كشور و همسر وی، مانع از رسیدگی درمانی پزشكان برای بهبود حال شیخ زكزاكی شده اند.
بر اساس گزارش های منتشره، شیعیان نیجریه بارها ضمن رد اتهامات بی اساس علیه شیعیان این كشور و شیخ ابراهیم زكزاكی، بر توقف هرگونه خشونت علیه هر گروه مذهبی تاكید كرده و خواستار توجه مجامع جهانی به اقدامات ضد حقوق بشری نهادهای امنیتی نیجریه شدند.
دادگاه نیجریه اخیرا حكم آزادی شیخ ابراهیم زكزاكی را صادر كرده است؛ بر اساس این حكم 20 روز دیگر شیخ زكزاكی باید تحویل مقامات پلیس نیجریه داده شود و آنها نیز ظرف 24 ساعت وی و همسرش را آزاد كنند.
دولت نیجریه طی حدود یك سال گذشته سركوب و خشونت علیه شیعیان این كشور را تشدید كرده است.
سال گذشته نظامیان نیجریه با حمله به مركز تجمع جنبش اسلامی نیجریه صدها مسلمان را به خاك و خون كشیده و 'شیخ ابراهیم زكزاكی' رهبر شیعیان این كشور را كه به شدت مجروح شده بود، به مكانی نامشخص منتقل كردند.
این حمله ها طی ماههای بعد در مراسم و آیین های مذهبی شیعیان نیجریه ادامه یافت و تاكنون دهها نفر دیگر توسط عوامل امنیتی و دولتی نیجریه كشته شده اند.
در همین خصوص، مسعود شجره رئیس كمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس گفت: «شیخ ابراهیم زكزاكی» رهبر شیعیان نیجریه، تبلور وحدت و یكپارچگی جهان اسلام است.
وی با ابراز تاسف از برخورد غیرقانونی دولت و نهادهای امنیتی نیجریه با شیعیان این كشور، خاطرنشان كرد: آزادی فوری شیخ زكزاكی یك مطالبه عمومی است كه فورا باید اجرایی شود.
خاورم**9377**1275
مترجم:حمید اوضح* انتشار دهنده: مجید جعفری

سرخط اخبار جهان