ملاك افزایش بودجه سال 96 آموزش و پرورش باید ارزیابی عملكرد وزارتخانه باشد

تهران - ایرنا - مدیركل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش انتظار دارد سازمان برنامه و بودجه، متناسب با عملكرد سال 95، اعتبارات این وزارتخانه را برای سال آینده به 45 هزار میلیارد تومان افزایش دهد.

منصور مجاوری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه آموزش ایرنا افزود: این وزارتخانه انتظار دارد سازمان برنامه و بودجه و تیمی كه بودجه سال 1396 را تنظیم می كند بودجه در نظر گرفته شده برای دستگاه تعلیم و تربیت را مورد حمایت قرار دهد.
وی درمورد بودجه سال 96 گفت: برنامه ششم توسعه برای پنج سال آینده ارایه شد، در این برنامه با امضای وزیر آموزش و پرورش 22 حكم به سازمان برنامه بودجه اعلام شده است.
مدیركل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش تصریح كرد: برای اولین بار وزیر آموزش و پرورش به عنوان رییس شورای آموزش كشور مطرح شد و با تشكیل كمیته های تخصصی و برگزاری نشست های متعدد، سرانجام احكام بسیاری با همكاری سازمان برنامه و بودجه برای این وزارتخانه تهیه شد.
مجاوری با طرح این سوال كه چرا از بین این احكام نباید یك یا دو حكم در لایحه برنامه ششم توسعه كه دولت به مجلس شورای اسلامی معرفی كرده، مربوط به وزارت آموزش و پرورش گنجانده شود؟، ضمن تقدیر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و كمیسیون آموزش اظهار امیدواری كرد با تصویب و اصلاح برخی احكام، یك نقشه راه و برنامه مدونی در طول پنج سال آینده برای وزارت آموزش و پرورش ترسیم شود.
وی یادآورشد: اولین حكمی كه توسط كمیسیون تلفیق برنامه ششم مورد تایید قرار گرفت این است كه وزارت آموزش و پرورش موظف است تمامی امور خود را بر اساس سند تحول بنیادین تنظیم و اجرا كند.
مدیركل برنامه و بودجه آموزش و پرورش گفت: بودجه سال 96 بودجه زمین گیر كردن بخش آموزش وزارت آموزش و پرورش است چرا كه اعتبارات این وزارتخانه صرفا پرداخت حقوق و مزایای كاركنان نیست بلكه باید به دیگر مسایل در تمامی مقاطع از ابتدایی تا متوسطه و هنرستان ها توجه شود.
مجاوری در خصوص میزان بودجه ای كه دولت برای دوره ابتدایی سال 96 در نظر گرفته است، اظهار داشت: هیچ گونه لایحه و یا تبصره ای از سوی دولت برای این بخش در بودجه سال 96 در نظر گرفته نشده است.
وی با طرح سوالاتی همچون چرا حق دولت و سهم دولت از محل صندوق ذخیره فرهنگیان برای كاركنان در نظر نگرفته شده ؟ چرا در قانون برنامه پنجم این برنامه حذف شد ؟ چرا باید سهم معلم و فرهنگی از سهم دولت حذف شده باشد ؟ و چرا به سایر كاركنان دولت این سهم پرداخت می شود؟، تصریح كرد: سازمان برنامه و بودجه تبصره خاصی برای افزایش بودجه دوره های ابتدایی، متوسطه و هنرستان ها در برنامه ششم توسعه پیش بینی نكرده است.
مدیر كل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: تنها از محل ردیف های داخلی وزارت آموزش و پرورش مبلغی برای هنرستان ها و دوره ابتدایی جابجا شده است به این نحو كه مبلغی از یك ردیف حذف و به ردیف دیگر اضافه شده است.
مجاوری ادامه داد: با برگزاری جلسات متعدد و بررسی كارشناسان و بر اساس سند برنامه ششم و سند تحول بنیادین، بودجه سال 96 وزارت آموزش و پرورش در قالب یك كتاب و با امضای وزیر آموزش و پرورش رسما به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد.
وی اظهار داشت: این در حالی است كه سازمان برنامه و بودجه از 22 تبصره پیشنهادی و برنامه هایی كه برای آنها از سوی وزارت آموزش و پرورش مبلغ ارایه شده بود، در برنامه ششم استفاده نكرده و صرفا بودجه این وزارتخانه را با در نظر گرفتن بودجه سال 95، 10 درصد افزایش داده است.
مدیر كل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش تصریح كرد: بودجه این وزارتخانه در سال 95 حدود 320 هزار میلیارد ریال شامل هزینه، درآمد و تملك دارایی است كه این بودجه در سال 96 به مبلغ 336 هزار میلیارد ریال افزایش یافت كه از این مبلغ سه هزار و 600 میلیارد ریال به سر جمع حقوق اضافه شده است.
مجاوری با بیان اینكه 10 درصد افزایش بودجه وزارتخانه برای سال 96 مربوط به بودجه مصوب است نه بودجه اولیه، گفت: وزارت آموزش و پرورش براساس ضوابط و قوانین و بخشنامه هایی كه از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام شده در زمان مقرر بودجه مورد نیاز خود را براساس شرایط موجود و سند تحول بنیادین و برنامه های مصوب معاونت ها ابلاغ كرده است.
مدیر كل برنامه و بودجه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینكه بودجه ریزی باید بر اساس قیمت تمام شده و عملكرد و مبنای صحیح محاسباتی باشد، افزود: این در حالی است كه بودجه ریزی سال 96 به صورت سنتی محاسبه شده به این نحو كه بودجه ریزی تمامی منابع را دولت محاصره كرده و درصدی را برای هر دستگاه كنار گذاشته است.
مجاوری با بیان اینكه مگر آموزش و پرورش صدقه بگیر است كه برای آن درصد تعیین می كنند، اظهار داشت: آموزش و پرورش اصل و پایه كشور است باید بودجه آن بر اساس مبنای عملكردی محاسبه شود.
وی اضافه كرد: اصل 30 قانون اساسی آموزش را رایگان اعلام كرده اما با این روش بودجه ریزی صدای اعتراض خانواده ها برای پرداخت كمك های مردمی درآمده است.
فراهنگ * 1417 ** 1071 **خبرنگار: سید مهدی حسینی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش