نبرد استاندار با بیكاری افسار گسیخته

كرمانشاه- ایرنا- سرعت رشد بیكاران نگران كننده است اما این نمودار در استانی مانند كرمانشاه كار را به جاهای باریك رسانده؛ استاندار كرمانشاه اما وعده كرده كه این بیكاری افسارگسیخته را مهار می كند.

مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس جمهوری 6 دی در برنامه 'تیتر امشب' شبكه خبر سیما گفت كه شمار بیكاران كشور از 2.5 میلیون نفر در سال 93 به بیش از سه میلیون و 300 هزار نفر در پایان نیمه اول 95 افزایش یافته است.
به گفته نیلی، در این فاصله نرخ بیكاری از 10.6 درصد به 12.7 درصد رسیده است.
سرعت رشد خیل بیكاران كشور نگران كننده است اما این نمودار در استانی مانند كرمانشاه كار را به جاهای باریك رسانده است.
استان كرمانشاه در انتهای سال 93 نرخ بیكاری 15.7 درصد را تجربه كرد، در سال 94 به 17.6 درصد رسید و در تابستان 95 ركورد 20.3 درصد را ثبت كرد و فاصله خود را با میانگین كشوری به 7.6 درصد افزایش داد تا همچنان یكه تاز میدان بیكاری باشد.
همزمان با این وضعیت نابسامان، خبرها حاكیست كه میزان اعتبارت اختصاص یافته به این استان در لایحه بودجه 96 با 11 درصد، كمترین رشد را در میان همه استان ها داشته اما در عوض میزان دریافت مالیات آن با 27.3 درصد بیشتر از سایر استان های كشور تعیین شده است.
این در حالی است كه كیوان كاشفی، رییس اتاق بازرگانی كرمانشاه آبان ماه امسال هشدار داد اگر مشكل مالیات زیاد 30 تا 40 واحد تولیدی بزرگ استان نشود، این واحدها تعطیل و دست كم 2 درصد به نرخ بیكاری استان اضافه می شود.
بنابر اعلام اتاق بازرگانی و دانشگاه رازی كرمانشاه، این استان 2 میلیون نفری '140 تا 150 هزار نفر بیكار' دارد.

** قول 2 درصدی استاندار به مردم
استاندار كرمانشاه چهارم شهریور 95 در جلسه شورای اداری استان به مردم كرمانشاه قول داده است كه 'تا پایان سال 95 دست كم 2 درصد از نرخ بیكاری استان را كاهش می دهیم و آن را به 15.5 درصد می رسانیم.'
اسدالله رازانی گفته است: اگر این وعده عملی نشد من باید به مردم استان پاسخگو باشم؛ هرچند معتقدم هیچ پاسخی هم در این زمینه قابل قبول نیست.
در عین حال اول آذر 95 معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری كرمانشاه از تلاش برای 'كاهش یك درصدی نرخ بیكاری' سخن گفته و افزوده است: با اجرای طرح های مصوب سفر رییس جمهوری به استان طی هشت ماه آینده 10 هزار شغل جدید ایجاد می شود.
مجتبی نیك كردار این آمار را مربوط به افرادی می داند كه در طرح های عمرانی استان به عنوان كارگر و تیم فنی،‌ مهندسی و... بكار گرفته می شوند: 30 درصد از اعتبار طرح های عمرانی به پرداخت دستمزدها اختصاص می یابد كه اگر برای هر نفر میانگین 20 میلیون ریال حقوق ماهیانه را در نظر بگیریم در هشت ماه باقی مانده از سال مالی 95 شاهد ایجاد 10 هزار شغل جدید خواهیم بود.
البته در صورت تخصیص بودجه موردنظر و بكارگیری 10 هزار نیرو در طرح های عمرانی استان، تكلیف اشتغال این افراد پس از پایان احداث طرح های عمرانی روشن نشده است.
در این حساب و كتاب ها جوانانی هم كه هر ساله به جمعیت بیكار استان اضافه می شود، در نظر گرفته نشده است.
محمدابراهیم اعلمی آل آقا، رییس دانشگاه رازی كرمانشاه خرداد 95 گفت كه سالانه حدود '30 هزار نفر' به جمعیت بیكار استان افزوده می شود.
به گفته او 'هم اكنون 100 هزار نفر دانشجو در استان داریم كه اگر برای هر كدام از آنها یك دوره چهار ساله كارشناسی در نظر بگیریم، سالانه 25 هزار نفر از آنان به جمعیت متقاضی شغل اضافه می شوند'.
'تلاش های مجموعه استانداری برای كاهش تعداد بیكاران استان با جدیت ادامه دارد'؛ ‌این را معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری كرمانشاه بیان كرد.
رضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، آمار دقیقی را برای كاهش نرخ بیكاری در پایان سال 95 اعلام نكرد اما گفت: در تلاشیم كه با گرفتن بودجه مصوبات سفر رهبر انقلاب و رییس جمهوری به استان و اجرای آنها از نرخ بیكاری كرمانشاه بكاهیم.'

** بیكاری به دست دولتی ها حل نمی شود
رییس اتاق بازرگانی كرمانشاه اما اعتقاد دارد كه بیكاری یك 'مشكل ریشه ای و درازمدت' است و تنها به دست دولتی ها حل نمی شود 'زیرا دولت اگر می توانست، در سال های گذشته مشكل اشتغال را حل كرده بود.'
كیوان كاشفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حتی دورانی هم كه میلیاردها میلیارد پول به استان تزریق شد، باز هم نرخ بیكاری بالایی داشتیم.
از نظر او 'برخی دولتمردان استان نگاه مثبتی به بخش خصوصی ندارند' اما واقعیت این است كه برای كاهش جمعیت بیكاران راهی جز 'سپردن محوریت كار به بخش خصوصی' نیست.
كاشفی افزود: اگر به دنبال حل مشكلات هستیم، مسوولان كشوری كه وارد استان می شوند، باید به جلسه 'شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی' دعوت شوند.
به اعتقاد كاشفی، تشكیل این جلسات است كه برای استان خلق ثروت می كند نه جلسات و سخنرانی های كم فایده.
رییس اتاق بازرگانی كرمانشاه، بزرگترین معضل استان و علت اصلی بیكاری را 'مشكلات فرهنگی' دانست نه مالی و بر همین مبنا نتیجه گرفت كه 'باید راهبرد اشتغالزایی در استان تغییر كند.'
او گفت كه اتاق بازرگانی كرمانشاه چندی پیش گزارشی شامل 6 برنامه را به استانداری پیشنهاد كرده اما 'با وجود استقبال استاندار هنوز هیچ یك از آن برنامه ها اجرایی نشده است.'

** پیگیری امتیازات ویژه و اجرای مصوبات زمین‌ مانده
سیدجواد حسینی كیا، نماینده مردم سنقر و كلیایی در مجلس شورای اسلامی هم در باره وعده رازانی به خبرنگار ایرنا گفت: استان كرمانشاه به ویژه در دوران جنگ تحمیلی ویرانی ها و سختی های بسیاری را تحمل كرده و شایسته توجه دولت با تصویب تسهیلات و امتیازات ویژه است كه البته این موضوع به پیگیری همه مسوولان استانی نیاز دارد.
به گفته او 'برای كاهش بیكاری كرمانشاه باید تدبیر استانی شود و با كار كارشناسی و تلاش و همت همه جانبه گام برداشت كه یكی از مهمترین اقدام ها، اجرای كامل مصوبات زمین‌ مانده سفر رهبر انقلاب به استان است.'
حسینی كیا همچین عنوان كرد كه آقای رازانی در بدو مدیریت خود گفت كه برای 'ایجاد تحول' در استان آمده است كه امیدواریم در مدت باقیمانده از مسوولیت ایشان شاهد این تحول باشیم.

** بیكاری، رتبه اعتیاد و طلاق را هم بالا برده
نكته تامل برانگیز و در عین حال خطرناك وضعیت كرمانشاه در این است كه بیكاری استان تنها یك واقعیت اقتصادی نیست بلكه ابعاد اجتماعی آن به مراتب نگران كننده‌تر است.
استاندار كرمانشاه 23 آبان ماه در كارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان گفت: متاسفانه بیكاری آثار شوم خود را در آمار جرائم و بزه های استان نشان داده است.
اینكه كرمانشاه در ثبت آمار بالای اعتیاد و طلاق هم ركوردشكنی كرده، ارتباط مستقیمی با وضعیت بیكاری و معیشتی دارد.
وقوع هزاران سرقت در استان هم بی تاثیر با مشكل بیكاری نیست؛ سرهنگ محمدرضا امیری، رییس پلیس آگاهی استان كرمانشاه روز پنجم دی از دستگیری حدود 'پنج هزار سارق و مالخر' در استان تنها طی 9 ماه سپری شده از سال 95 خبر داد.

** موانع اشتغالزایی و هدر رفت فرصت های طلایی
این تلاطم اقتصادی و اجتماعی در شرایطی اوضاع معیشتی و امنیت خانوادگی را در استان كرمانشاه را دچار خدشه كرده كه این استان پر از ظرفیت های بزرگ و متعدد اقتصادی و درآمدزایی است.
از وجود 670 هزار جوان 15 تا 29 ساله و بیش از 900 هزار هكتار زمین آماده كشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن متعدد و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و 2 گمرك رسمی در ‌مرز عراق.
هر یك از این مزیت ها یك 'فرصت طلایی' بالقوه است كه اگر شكوفا شود بی شك سرآغاز تحولی چشمگیر در اقتصاد و اشتغالزایی استان است.
در این مسیر اما موانعی سختی هم وجود دارد كه تبدیل استعدادها به جهش های اقتصادی را با مشكل مواجه كرده است.
نبود برنامه ریزی كارشناسی، ‌ناهماهنگی دستگاه های مسوول، حمایت نشدن بخش خصوصی، ناكامی در جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری، كمبود مسیرهای دسترسی مناسب و حمل و نقل ارزان، قوانین دست و پاگیر، كم توجهی به بازاریابی بویژه در كشور عراق، همراهی نكردن بانك ها در ارایه تسهیلات به تولیدكننده ها و سرگرم شدن به طرح های كوچك و غیراشتغالزا از مهمترین موانعی است كه بهره برداری از فرصت های طلایی استان كرمانشاه را سخت و كند كرده است.
پایین بودن فرهنگ كار و سخت كوشی و ناآشنایی بیكاران و جوانان تحصیلكرده با مهارت های فنی مورد نیاز استان هم از دلایل مهمی است كه بسیاری از فرصت های شغلی را بدون استفاده كرده است.
طبق آمار داود یاوری، مدیركل تعاون كار و رفاه اجتماعی كرمانشاه '69 درصد كارجویانی كه به مراكز كاریابی كرمانشاه مراجعه می كنند، فاقد مهارت هستند' در حالی كه داود ناصری امید، مدیركل آموزش فنی و حرفه ای استان كرمانشاه به ایرنا گفت: 90 درصد كارآموزان جویای شغل استان پس از گذراندن دوره های آموزشی فنی و حرفه ای جذب بازار كار می شوند.
به نظر می رسد متمركز شدن مسوولان استانی بر یك یا چند مورد از موانع اشتغالزایی و رفع یا كاهش آنها تاثیر محسوسی بر كاهش جمعیت بزرگ بیكاران كرمانشاه خواهد گذاشت.
7444/8066 خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشار دهنده:علی مولوی