ایران با رتبه نخست تحقیقات معدنی خاورمیانه، عضو باشگاه عناصر نادرخاكی شد

تهران- ایرنا- رییس مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی گفت: امروز جمهوری اسلامی رتبه نخست خاورمیانه در تحقیقات معدنی را دارد كه با برآورد كنونی وجود 300 هزار تن عناصر نادر خاكی، از دو سال پیش به باشگاه جهانی وارد شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «غلامرضا ملاطاهری» امروز (سه شنبه) در بازدید خبرنگاران از این مركز تحقیقاتی افزود: براساس مطالعات صورت گرفته و گزارش منابع بین المللی، امروز میزان ذخایر جهانی عناصر نادر خاكی نزدیك به 100 میلیون تن است و میزان تولید و مصرف سالیانه این مواد به 120 هزار تن می رسد.
به گفته این مسئول، چین نزدیك به 90 درصد تولید جهانی عناصر نادر خاكی را در اختیار دارد و اینكه ایران در این بخش چه جایگاهی دارد، نیاز به اطلاعات و بررسی های بیشتری دارد.
ملاطاهری افزود: ایران اكنون در بخش عناصر نادر خاكی، دانش فنی را به دست آورده و آن را بومی سازی كرده است و پیش بینی می شود در این بخش به نتایج ارزشمندی در آینده دست یابیم.
وی كاربرد عناصر نادرخاكی را در صنایع شیشه، پتروشیمی (كاتالیست ها)، صنایع خودرو، باتری قابل شارژ و صنایع نظامی ذكر كرد و گفت: امروز آلودگی های زیست محیطی بویژه آلایندگی ناشی از سوخت نامناسب خودروهای بنزینی در سطح جهان موجب شده است رویكرد تولید خودروهای برقی (هیبریدی) مورد توجه قرار گیرد و كارشناسان برآورد كرده اند تا سال 2020 میلادی 50 تا 60 درصد خودروها برقی شوند، بنابراین بهره گیری از عناصر نادر خاكی اهمیت بسزایی خواهد داشت.
ملاطاهری افزود: شناسایی عناصر نادر خاكی در توان همه كشورهای جهان نیست و جمهوری اسلامی امروزه پیشرفت های قابل ملاحظه ای در این بخش با بهره گیری از نیروی انسانی توانمند خود به دست آورده است.
وی اضافه كرد: اعمال تحریم ها ارتباط های بین المللی و مراوده های علمی و پژوهشی را مسدود ساخته بود اما توافق برجام شرایطی را فراهم ساخت كه كشورهای مختلف برای همكاری ابراز تمایل كرده اند.

** طرح استحصال فلزات یا عناصر نادر خاكی از منابع معدنی
رییس مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی گفت: اكنون تازه ترین ابزار و فناوری روز جهانی در این مركز برای بررسی های آزمایشگاهی و تحقیقاتی استفاده می شود و در واقع اكنون ایران در بخش تحقیقات معدنی در رتبه نخست خاورمیانه و یكی از پنج كشور شاخص جهان است.
وی یادآوری كرد: واقعیت اینكه یك عقب ماندگی در زمینه اكتشاف و فرآوری عناصر نادر خاكی در كشور وجود داشت و كارهای مقدماتی نیز توسط مشاوران خارجی و سازمان های زمین شناسی و ایمیدرو انجام شده بود اما از دو سال پیش اجرای این طرح كلید خورد.
به گزارش ایرنا،‌ طرح استحصال فلزات یا عناصر نادر خاكی از منابع معدنی چندی پیش رتبه برتر پژوهشی پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت را از آن سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) كرد.
ملاطاهری در این زمینه یادآوری كرد: مركز تحقیقات فراوری مواد معدنی با استفاده از منابع پژوهشی ایمیدرو و همكاری یك شركت هندی صاحب دانش فنی، طرح استحصال فلزات عناصر نادر خاكی از منابع معدنی را پارسال اجرا كرد.
به گزارش ایرنا،‌ اسفندماه پارسال در مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و با حضور رییس سازمان انرژی اتمی و معاون علمی و فناوری از شمش میش متال (Misch metal) رونمایی شد كه از چهار عنصر نادر خاكی شامل سریم، لانتانیوم، نئودینیوم و ایتریم تشكیل شده است.

** پروژه های مشترك تحقیقاتی تهران و پرتوریا
رییس مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی اعلام كرد: تهران و پرتوریا اكنون آمادگی دارند پروژه های مشترك تحقیقاتی معدنی را در آسیا، آمریكای لاتین، خلیج فارس و... اجرا كنند.
این مسئول، براساس تفاهمنامه ایران و آفریقای جنوبی دو طرف فعالیت مشترك تحقیقاتی در زمینه های ارجاع شده انجام می دهند و به این ترتیب عرصه وسیعی در این بخش برای فعالیت ایران فراهم می شود.
وی اضافه كرد: برابر این تفاهمنامه چنانچه شركت «مینتك» از آفریقای جنوبی بخواهد پروژه فرآوری را در كشورهای عضو سازمان همكاری های اقتصادی (اكو) انجام دهد، می تواند از همكاری مشترك با مركز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران استفاده كند. تهران نیز می تواند از خدمات این شركت برای انجام پروژه فرآوری در كشورهای عضو اكو بهره گیرد.
ملاطاهری گفت: تفاهمنامه با آفریقای جنوبی وارد مرحله عملیاتی شده است، كارهای آموزشی و پروژه مشترك تعریف شده و برنامه اعزام نیروهای متخصص ایرانی به این كشور در دست بررسی است.

** تفاهمنامه همكاری معدنی با سازمان زمین شناسی فنلاند
رییس مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی امضای تفاهمنامه همكاری معدنی میان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سازمان زمین شناسی فنلاند را گامی دیگر در عرصه بین المللی معرفی كرد.
به گفته ملاطاهری، این تفاهمنامه پنج محور همكاری در زمینه اكتشاف، استخراج، تبادل اطلاعات فنی بین سازمان های یاد شده، همكاری در زمینه عناصر نادر خاكی و همكاری های آموزشی در بخش معدن و صنایع معدنی دارد كه از زمان امضای آن در تیرماه امسال، تاكنون عملیاتی نشده است.
به گزارش ایرنا، مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در 65 كیلومتری غرب تهران، مسیر آزادراه كرج- قزوین (شهرك تحقیقاتی كاوش) واقع شده است.
مهمترین اهداف این مركز، انجام مطالعات كانی شناسی و شیمیایی روی نمونه های اكتشافی، معدنی و كانه آرایی، تحقیقات فرآوری مواد معدنی در دو مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی و بهینه سازی فرآیندهای فرآوری است.
اقتصام**1559**1961** خبرنگار: حسین عضدی فسا** انتشاردهنده: مریم مسعود