واشنگتن پست: اهداف تجاری ترامپ در چین و شائبه تداخل تجارت و سیاست

تهران - ایرنا- واشنگتن پست روز دوشنبه گزارش داد: اهداف تجاری 'ترامپ' در چین؛ موضوعی است كه همه سیاستمداران آمریكا را نسبت به صحت اقدامات آینده كاخ سفید در قبال چین مردد كرده است .

واشنگتن پست در این گزارش می نویسد:
'' 'دونالد ترامپ' رئیس جمهور منتخب آمریكا چین را 'دشمن' آمریكا نامیده است ؛ یك تهدید و یك نظام منفور بین المللی كه روش كارش دروغ گفتن و تقلب و دستبرد زدن است .
اما همین ترامپ هشت سال است كه تلاش می كند هتل های زنجیره ای اش را در چین هم احداث كند.
ترامپ در سخنانی در 12 دسامبر / 22 آذر/ جار زد كه در دورانی كه در 'كاخ سفید' حضور خواهد داشت هیچ معامله جدید تجاری انجام نخواهد داد.
حالا معلوم نیست تكلیف هتل های ترامپ كه به عنوان شركت به ثبت رسیده اند چه می شود. اگر دامنه برپا شدن هتل های ترامپ تا چین هم امتداد پیدا كند و یا حتی طرح آن را داشته باشد كه بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری اش این هتل ها را به راه بیندازد، در آن صورت این قضیه كار مذاكرات برای ترمیم روابط دو كشور را قدری پیچیده خواهد كرد.
در آن صورت این شائبه بوجود خواهد آمد كه در مذاكرات میان دو كشور، ترامپ یا چین را در تنگنا قرار خواهد داد و یا اینكه برای پیشبرد اهداف تجاری شخصی خود تملق او را خواهد گفت .
در آن صورت؛ هر اقدامی كه دولت آمریكا در رابطه با پكن انجام دهد، بشدت مشكوك به رعایت اهداف تجاری ترامپ خواهد بود حتی اگر انگیزه این اقدامات كاملا هم عیان باشد.
اما همه این شبهات در مورد تداخل سیاست و تجارت با تماس تلفنی رهبران دو كشور آمریكا و تایوان تا حدودی برطرف شد. ترامپ در دوم دسامبر به پیام تبریك تلفنی ' تسایی اینگ - ون' رئیس جمهور تایوان پاسخ داد و این حركت او دولت چین را خشمگین كرد و چندین دهه پروتكل دیپلماتیك فیمابین را واژگون كرد.
در ماه اكتبر نماینده ای از 'سازمان ترامپ' Trump Organization برای انجام یك سفر تجاری عازم تایوان شد . اما این سازمان اعلام كرد كه بعد از تماس تلفنی ترامپ با 'تسائی' هیچ طرحی برای توسعه تجارت در تایوان و هیچ برنامه سفر برای انجام پروژه های مجاز تجاری ندارد .
ترامپ در چین پروژه های تجاری دارد اما تا به حال این پروژه ها در تایوان دنبال نشده است .
ترامپ از سال 2005 منافع تجاری اش را در چین دنبال می كند و تنوع گسترده ای از هتل ها و ساختمانهایی را در این كشور با برند ( نام تجاری) ' ترامپ' در اختیار دارد.
او با زحمت فراوان بعد از 10 سال دوندگی سرانجام موفق شد موافقت دولت چین را برای آنكه نام تجاری برند خود را بر روی هتل ها و ساختمانهایش بگذارد بدست آورد . این موفقیت حول وحوش ایام برگزاری انتخابات آمریكا بدست آمد.
در سال 2008 هتل های ترامپ با یكی از بزرگ ترین شركت های ساختمانی چین و یك شركت ساختمانی هنگ كنگ برای ساخت یك برج بزرگ اداری در جنوب شهر 'گوانگژو' مشاركت كرد. اما این توافق یك ماه بعد ملغی شد .
اندكی قبل از انتخابات آمریكا ' اریك دانزیگر' مدیر اجرایی هتل های ترامپ به رسانه های چین اعلام كرد كه این گروه همچنان در برنامه دارد هتل های ترامپ را در 20 الی 30 شهر چین و هتل های ' سیون ' را در شهرهایی بیشتر احداث كند اما زمان اجرای این طرح ها اعلام نشد. شهرهای مورد نظر پكن و شانگهای اعلام شده است.
اگر صحبتهای دانزیگر تحقق پیدا كند، چنانچه ترامپ رابطه آمریكا با چین را متعادل نگاه دارد؛ این پروژه ها یا فسخ خواهد شد یا به عنوان یك دین باقی خواهد ماند تا بعدها اجرا شود.
كارشناسان امر می گویند كه شركتهای دولتی بخش مسكن نقش بزرگی در صنعت مسكن چین ایفا می كنند و شركت های خصوصی هم از دولت خط مشی می گیرند. اگر رابطه آمریكا و چین بد شود، ترامپ دیگر نمی تواند به تجارتش در چین امیدوار باشد چراكه هر هتلی در این كشور به راه اندازد با مشكلات جدی روبرو خواهد بود.
ترامپ پیوسته در شبكه توئیتر چین را هدف سرزنش قرار داده است . او در كتاب خود به نام ' زمانی برای سرسخت بودن' كه آن را به سال 2011 به چاپ رساند رهبران چین را دشمنان ما خطاب و آنها را به ' خراب كردن راه و روش زندگی ما ' متهم كرد و نوشت: ما نباید اینقدر كمونیستها را تحویل بگیریم و از آنها گدایی كنیم كه چند تا قرارداد پیش پا افتاده به ما بدهند'.
اما ترامپ خود با شركت ' شبكه دولتی ' State Grid چین كه قویا وابسته به حزب كمونیست چین است قرارداد دارد و این تنها قرارداد شركت تجاری ترامپ با یك شركت دولتی چینی نیست .
بانك دولتی 'بانك صنعت و تجارت چین ' Industrial and Commercial Bank of China یكی از بزرگ ترین شعباتش در شهر نیویورك در برج ترامپ واقع است .
این قرارداد تا سال 2018 اعتبار دارد و سالیانه 1.5 میلیون دلار برای شركت ترامپ درآمد دارد.
این ظن وجود دارد تا زمانی كه ترامپ در مسند ریاست جمهوری آمریكا قرار دارد 'سازمان ترامپ' مذاكراتش را با بانكداران چینی ادامه دهد .
این مسائل دمكراتهای كنگره را نسبت به اهمیت موضوع حساس كرده است و این نمایندگان می گویند كه موضوع تضاد منافع تجاری می تواند در مناسبات دو كشور تاثیر گذار باشد.
' الیجاه ای كامینگز' نماینده دمكرات از 'مریلند' در سخنانی در تاریخ 14 دسامبر گفت كه برای او این قضیه مهم نیست كه ترامپ می خواهد نامش بر روی دارایی های تجارتی اش حك شود بلكه مسئله مهم معاملات او با كشورهای خارجی است كه موضوعی دیگر است'.
كامینگز گفت:' آنچه كه برای من اهمیت دارد این است كه شاید عده ای از مسئولان دولتی كشورهای بحرین ؛ چین؛ تركیه ؛ آرژانتین ؛ سنگاپور و یا هر جای دیگر بخواهند با ارائه پیشنهاد خرید زمین و هتل و یا پرداخت اجاره بهای سنگین اطاق در برج ترامپ و یا ارائه وامهای كم بهره و یا صدور مجوز ساخت پروژه های عمرانی و یا انواعی از سایر عملیات های ساختمانی به ترامپ؛ موفق شوند توجه دولت جدید آمریكا را به خود جلب كنند'.
البته تنها حسن قضیه این است كه امكان دارد منافع تجاری ترامپ در چین مانع از آن شود كه او یك جنگ تجاری با پكن به راه بیندازد كه یقینا جنگی ویرانگر و انتقامجویانه علیه اقتصاد هر دو كشور خواهد بود.
اروپام**1591**1908
انتشار دهنده : افشار دارابی

سرخط اخبار جهان