مالزی میزبان روزهای فرهنگی ایران شد/ افخم: جهان نیازمند گفت وگو و صلح است

كوالالامپور - ایرنا - 'مرضیه افخم' سفیر جمهوری اسلامی ایران در كوالالامپوردر آیین آغاز برنامه روزهای فرهنگی ایران در مالزی كه با حضور رئیس كتابخانه ملی مالزی و سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم كوالالامپور و جمعی از هنرمندان و علاقه مندان فرهنگ و هنر غنی ایرانی برگزار شد، با تاكید بر تلاش برای كار فرهنگی، جهان را نیازمند گفت وگو و صلح دانست.

به گزارش ایرنا، در این آیین كه روز سه شنبه به همت رایزنی فرهنگی سفارت كشورمان و با همكاری كتابخانه ملی مالزی برگزار شد، سفرا و دیپلمات های كشورهای كوبا، بوسنی، گامبیا، سوریه، پاكستان، اندونزی، قزاقستان و تركمنستان نیز حضور داشتند.
'افخم' در آیین گشایش این مراسم فرهنگی – هنری سه روزه، فرهنگ و فعالیت های فرهنگی را فراهم كننده بستر بهتر برای شناخت مردم هر كشور دانست، به گونه ای كه بتوانند بیشتر با هم آشنا شوند و براساس این شناخت و درك مشترك بتوانند مشكلات و نیازهای مشترك یكدیگر را بشناسند.
وی گفت: براین اساس و از طریق همكاری و مشاركت، مردم می توانند مطابق مسئولیت خود برای یك جهان بهتر اقدام كنند.
بلندپایه ترین دیپلمات ایران در مالزی در این آیین كه 'علی محمد سابقی' رایزن فرهنگی كشورمان در كوالالامپور و 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز حضور داشتند، گفت: بر اساس ارتباط موجود بین دو كشور دوست و برادر ایران و مالزی، دو طرف به شناخت خوبی از فرهنگ و تاریخ یكدیگر دست یافته اند و این واقعیت هموار كننده مسیر توسعه دو كشور در حوزه های مختلف است.
وی با اشاره به زمینه های فرهنگی مشترك موجود بین دو كشور از قبیل فرهنگ غنی اسلامی، اعتدال، صلح طلب بودن، توسعه و بشر دوستی، گفت: حوزه های بیشتری برای همكاری و مشاركت وجود دارد و ضروری است دو طرف تلاش های بیشتری به منظور شناخت این ظرفیت ها انجام دهند.
به گفته افخم، برگزاری این نمایشگاه و دیگر مراسم در طول این آیین فرهنگی تلاشی برای محقق كردن شناخت بیشتر مردم با احساس مالزی و سایر شهروندانی كه از كشورهای دیگر در مالزی حضور دارند، با فرهنگ، هنر و تمدن ایران است تا باعث افزایش منافع دوجانبه مشترك شود و زمینه توسعه روابط را بیش از پیش فراهم آورد.
وی افزود: ایران با تكیه بر سابقه فرهنگی و اسلامی خود، امیدوار است و تلاش می كند قدم های بیشتری درجهت تقویت برادری و توسعه روابط با كشورهای آسیایی و دیگر كشورهای جهان بردارد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در مالزی گفت: امروز جهان نیازمند گفت وگو و صلح است و برای دستیابی به این صلح ما نیازمند شناخت، صحبت و گفت وگو با یكدیگر هستیم. بدون مذاكره هر اتفاقی در جهان رخ می دهد و این اتفاق ها را می توان در پایتخت و سایر شهرهای كشورها مشاهده كرد.
وی فرهنگ را مهمترین جنبه روابط بین ملت ها و دولت ها دانست و ابراز امیدواری كرد براین اساس این نشست در كوالالامپور كه تقریبا بعد از حدود دو دهه برگزار می شود، زمینه همكاری های دوجانبه در همه بخش های مختلف را فراهم سازد.
'نفیسه بنت احمد' رئیس كتابخانه ملی مالزی نیز در این ایین فرهنگی با تاكید بر اینكه این مراسم می تواند آغازی بر افزایش مشاركت و همكاری بین ایران و مالزی باشد، تصریح كرد كه نمایشگاه هنر ایران و نمایش فیلم های ایرانی به مردم مالزی كمك می كند شناخت بهتری از جنبه های مختلف ایران و ایرانیان كسب كنند.
وی از این نمایشگاه به عنوان راهی موثر برای افزایش تعاملات آموزشی و فرهنگی بین دو كشور یاد كرد و گفت كه اطمینان دارد این پایان همكاری های دو طرف نیست و در سال های آینده این روابط بیش از پیش توسعه می یابد.
در آیین گشایش این نمایشگاه گروه موسیقی 'هم آوا' به سرپرستی محسن گلشیری، نوازنده دوتار 'ضحی قیامی'، آواز مهدی صالحی و صدابرداری 'پوریا نیك فرد' برنامه اجرا كرد كه با استقبال شركت كنندگان مواجه شد.
در برنامه روزهای فرهنگی ایران علاوه بر برپایی نمایشگاه های عكس، كتاب و صنایع دستی ایران، فیلم های سینمایی 'آواز گنجشك ها'، 'روز شیطان' و 'آذر، شهدخت، پرویز و دیگران' نمایش داده می شود.
خانه عكاسان جوان ایران با همكاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و كتابخانه ملی مالزی 54 اثر از 44 استاد عكاسی ایران را در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داده است.
'علیرضا عطاریانی' و 'رسول اولیاء زاده' از جمله عكاسانی ایرانی حاضر در این مراسم هستند.
شركت هواپیمایی ماهان نیز در راستای توسعه گردشگری بین دو كشور و جذب گردشگر مالزیایی به ایران هر روز به قید قرعه بلیت رایگان به بازدیدكنندگان مالزیایی هدیه می كند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان