منشور حقوق شهروندی از عوامل پویایی جامعه و نظام مندی رفتارهای اجتماعی است

ایلام - ایرنا - معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ایلام گفت: منشور حقوق شهروندی یكی از عوامل مهم پویایی جامعه و نظام مند كردن رفتارهای اجتماعی است؛ ولی باید زمینه آگاهی مردم از این قوانین و ساز و كار اجرا و احقاق حقوق شهروندی را نیز فراهم كنیم.

حجت الاسلام حشمت الله رستمی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: تدوین منشور حقوق شهروندی به عنوان قدم نخست و آگاهی بخش مردم از حقوق خود، جامعه را در مسیر تعالی سوق می دهد.
به گفته وی، آنچه در دولت یازدهم و توسط رئیس جمهوری با عنوان منشور حقوق شهروندی در روزهای اخیر تدوین و مطرح شده را به فال نیك می گیریم.
این كارشناس مسائل فرهنگی و جامعه شناسی افزود: با توجه به شرایط پیش آمده پس از انقلاب همچون جنگ هشت ساله تحمیلی، دوران بازسازی و استقرار دولت ها با سلیقه های مختلف، حقوق شهروندی و رعایت آن به صورت جدی به گفتمان عمومی تبدیل نشده و بروكراسی نظام اداری ایران بطور معمول حق را به دولتمردان داده است.
حجت الاسلام رستمی گفت: اگر این حقوق رعایت شود ظرفیت مقاومت جامعه در برابر هنجارشكنی بالا رفته و آسیب های اجتماعی تا حدودی كاهش خواهد یافت و حكومت و مردم در چارچوب قانون و مقررات در مسیر تعالی گام بر می دارند.
وی یادآور شد: دولت ها یا حاكمیت در بسیاری از كشورها حقوق اساسی مورد نیاز شهروندان را از آنها دریغ داشته و به همین خاطر آسیب های مختلفی متوجه مردم می شود.
حجت الاسلام رستمی با بیان اینكه بسیاری از كشورها نیز حقوق شهروندی را به نحو شایسته ای رعایت می كنند، تاكید كرد: در جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی شكوهمند انقلاب و با تبیین قانون اساسی مبتنی بر آموزه های اسلامی آنچه به عنوان حقوق شهروندی یاد می شود در قانون اساسی و متمم های آن مطرح شده است.

** لزوم بازنگری در برخی قوانین حوزه حقوق شهروندی
حجت الاسلام رستمی اضافه كرد: اگر قدری بیشتر در این موضوع دقت كنیم و سرفصل های حقوق شهروندی را مطالعه كنیم، احقاق این حقوق و برخورداری مردم از آن شاید نیازمند قانونگذاری های جدید در عرصه های مختلف باشد، از طرفی ساز و كارهای اجرایی كشور نیز برای رعایت این حقوق شاید قدری ضعیف باشد.
وی افزود: با توجه به اینكه نظام بروكراسی در سیستم اداری ایران حاكم است و در این نظام بیشتر حق از آن دولتمردان است تا شهروندان، لذا در فرآیند مكاتبات اداری حقوق شهروندان به فراموشی سپرده می شود.
به گفته وی، در میان حقوقی كه در منشور حقوق شهروندی مطرح شده حق اقتصاد شفاف و رقابتی، اشتغال، رفاه و تامین اجتماعی به چشم می خورد وقتی كه این موارد را با وضعیت عمومی جامعه مقایسه می كنیم، تفاوت های زیادی با واقعیات جامعه دیده می شود.

** تحقق حقوق شهروندی نیازمند مشاركت عموم مردم و مسئولان
معاون سازمان تبلیغات اسلامی استان ایلام گفت: حق برخورداری از دادخواهی عادلانه، آموزش و پژوهش، آزادی و امنیت شهروندی در ایران مطلوب است ولی برای رسیدن به نقطه مورد نظر همچنان فاصله داریم و برای استقرار منشور حقوق شهروندی باید همه افراد جامعه اعم از دولتمردان، نمایندگان مجلس، نخبگان و عموم مردم مشاركت كنند.
حجت الاسلام رستمی با بیان اینكه آگاهی یك شهروند از حقوق خود زمینه تضییع حقوق او را كاهش می دهد، افزود: به نظر می رسد آموزش حقوق شهروندی در مدارس، مراكز علمی و دانشگاهی و در میان اصناف و بازاریان ضروری است.
به گفته وی، از طرفی باید تمامی كاركنان اداره ها را موظف به مطالعه این حقوق كرده تا هر كسی در هر مسئولیت و مقامی كه مشغول فعالیت است، رعایت این حقوق را در اولویت كارهای خود قرار دهد.
وی اظهار كرد: وقتی كه به كتاب شریف نهج البلاغه مراجعه می كنیم یكی از مواردی كه مورد تاكید قرار گرفته مساله حقوق متقابل مردم و حاكمان است كه از زبان حضرت علی (ع) به زیباترین شیوه بیان شده است، امیرالمومنین (ع) در نامه خود با مالك اشتر بیشترین مطالب را نسبت به حقوق مردم در مقابل حكومت و برعكس مطرح كرده كه می تواند به عنوان یك الگوی مناسب در زمینه حقوق شهروندی ارائه شود.

** توجه دین اسلام به تمامی ابعاد زندگی مادی و معنوی انسان ها
معاون سازمان تبلیغات اسلامی ایلام اضافه كرد: دین مبین اسلام همه بخش های زندگی اجتماعی انسان ها را مد نظر داشته و در كنار مسائل عبادی، رعایت عدل و انصاف، تامین معاش و رفاه اجتماعی، احقاق حقوق عادلانه و مقدم داشتن افراد با تقوا و صاحب فضیلت و وفاداری را مورد توجه قرار داده، خیرخواهی و اطاعت از امر حاكم كه در جامعه امروز به عنوان تبعیت از ولایت فقیه تعبیر می شود در جای جای كتاب شریف نهج البلاغه بعنوان یك اصل مترقی دیده می شود.
حجت الاسلام رستمی یادآور شد: اگر حقوق شهروندی از سوی عموم مردم و مسئولان رعایت شود و حاكمان نیز در اجرای مفاد آن مصمم باشند، بطور قطع آثار و بركات آن از جمله برپایی عدالت در جامعه، اصلاح مفاسد و سیستم اداری، پایداری و دوام حكومت، احیای سنت های اصیل اسلامی و آنچه به عنوان حقوق اساسی مورد نیاز است در كوتاه مدت حاصل خواهد شد.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته منشور حقوق شهروندی را رونمایی كرد.
منشور حقوق شهروندی در 120 بند با پنج ساز و كار از سوی دولت به منظور تحقق كامل حقوق مربوط با افراد در جامعه است كه در این منشور علاوه بر حقوق حیاتی و اصولی، حق مردم نسبت به دولت و دستگاه های اجرایی از ضمانت اجرایی برخوردار شده است.
خبرنگار: حسن كهزادیان ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
6119/9002

سرخط اخبار جامعه