۶ دی ۱۳۹۵،‏ ۲۱:۴۵
کد خبر: 82362558
۰ نفر
رییس سازمان ثبت اسناد:سند خودرو باید ثبت رسمی شود

تهران - ایرنا - رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ثبت رسمی را از ضروریات و نیاز مبرم جامعه امروز دانست و گفت: سند خودرو باید ثبت رسمی شود و ترغیب مردم به اجرا نكردن قانون در این زمینه موجب بروز مشكلات می شود.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، احمد تویسركانی شامگاه دوشنبه در همایش ششم دی روز سردفتر كه با حضور شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری و جمعی از سردفتران در محل سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: در ماده ٢٩ قانون أخذ جرایم رانندگی به نقش اسناد رسمی تاكید شد. اما بطور مداوم و با شیوه نادرست بر عدم اجرای این مصوبه و ثبت رسمی خودرو تبلیغ می شود.
وی اضافه كرد: این بی توجهی ها باعث می شود هزینه های سنگین تری را در بخش های دیگر بپردازیم.
تویسركانی با بیان این كه ترغیب مردم به اجرا نكردن قانون و تبلیغ این موضوع با توجیه تحمیل هزینه كمتر به مصلحت نیست، اظهار كرد: همواره تاكید كردیم فهم ما از این ماده این است كه نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی باید صورت بگیرد و برای همین قانونگذار تصریح به استقرار دفاتر اسناد رسمی در مراكز شماره گذاری خودرو دارد.
معاون قوه قضاییه با تاكید بر نقش انكارناپذیر ثبت رسمی در پیشگیری از نزاع ها و دعواها و تشكیل پرونده ها گفت: همه اینها درحقیقت بمنظور محقق شدن اجرای عدالت بوده و اجرای عدالت بعنوان یك امر حاكمیتی قلمداد شده است.
وی اضافه كرد: حاكمان و حكومت باید با نیازهای روز جامعه ، خدمات روز آمد ارائه كنند كه بعد از انقلاب در نخستین مرحله شاهد وضع قوانین جدید و به روز به ویژه قوانین با اولویت عمومی بودیم .
وی ادامه داد: امروز شاهد قوانین در حوزه های مختلف هستیم و در اداره جامعه ، قوانین و مقررات مربوط به نظم عمومی، جامعه شهری و غیره وجود دارد.
تویسركانی افزود: در حوزه اموال غیرمنقول گرچه ثبت اسناد بدنبال اجباری كردن ثبت رسمی آن بود، اما كم توجهی به این موضوع شد و شاهد مشكلات عدیده در این حوزه بویژه زمین خواری، دعاوی قولنامه ای املاك و اراضی هستیم.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور در اهمیت ثبت رسمی به ابلاغیه مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه اشاره كرد و گفت: مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه چهار دستور به دولت و مجلس ابلاغ فرمودند كه ٢ دستور مرتبط با حوزه ثبت رسمی بود.
وی یادآور شد: امروز به جهت سیستمی شدن امور ، سازمان ثبت می تواند بعنوان مرجع مهمی در تصمیم گیری های كشور نقش إیفا كند.
تویسركانی حذف دفاتر سردفتر را در سال جاری اقدام خوب دیگر سازمان ثبت اسناد و املاك عنوان كرد و گفت: نگارش دستی این دفاتر می توانست باعث اشتباهات، تخلفات و جعل هایی باشد كه امروز این بستر دیگر فراهم نیست.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تصریح كرد: با الكترونیكی شدن فرایند ثبت و حذف تبادل اطلاعات كاغذی، سالانه ٣٠ میلیون مراجعه كاهش یافته درحالی كه پیش از این ، میزان مراجعات به مراكز ثبت و دفاتراسناد رسمی ١٠٠ میلیون مورد بود.
شبك ** ٧٣٢٩**1983**خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد **دریافت كننده : مرتضی رنجبران** انتشار دهنده :سید محمد باقر نوربخش

سرخط اخبار جامعه