سطح آگاهي مردم از محيط زيست در انتخاب شيوه زندگي آنها تاثير مستقيم دارد

تهران - ايرنا - معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست ضمن تاكيد بر ارتباط مستمر و پيوسته زندگي انسان در ابعاد مختلف با محيط زيست، گفت: سطح آگاهي و اطلاعات مردم از محيط زيست، در انتخاب درست شيوه زندگي توسط آنها تاثيري مستقيم دارد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، معصومه ابتكار در جلسه شوراي علمي دانشنامه محيط زيست با تاكيد بر اهميت روز افزون محيط زيست در سطح جهان افزود: امروزه افزايش دانايي در اين حوزه از سطح صرفا علمي تا سطح دانش عمومي از جمله مهمترين راهكارها براي حفظ محيط زيست است.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با يادآوري سرعت تغييرات در حوزه هاي مختلف علمي به ويژه محيط زيست، خاطرنشان كرد: به دليل همين وسعت و سرعت تغييرات علمي، بايد دو موضوع زمان بندي و امكان اصلاح و بازنگري مداوم در مطالب دانشنامه مورد توجه جدي قرار گيرد.
به گفته وي، يكي ديگر از نكات مهم در تدوين دانشنامه محيط زيست، حفظ پيوستگي و جامع نگري و ارتباط موضوعات به رغم تقسيم بندي موضوعي دانشنامه است.
ابتكار ادامه داد: پيوستگي موضوعي و علمي، پيوستگي مديريتي را به همراه دارد كه اكنون در اهداف جهاني توسعه پايدار بسيار مورد توجه و تاكيد است.
معاون رئيس جمهوري اشاره اي هم به فراگيري و ميزان استفاده و رجوع به دانشنامه جهاني ويكي پديا داشت و افزود: ويكي پديا در كنار آنكه دانشنامه عمومي، قابل اعتماد و فراگير در جهان است، سال ها است با تعريف چارچوبي خاصي، امكان فعاليت وسيع علمي از سطح شهروندان ساده تا سطح متخصصان و محققان را فراهم آورده است.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اضافه كرد: البته بي شك در چنين وسعت كاري، احتمال خطا نيز وجود دارد ولي مزيت هاي فراوان اين اقدام قابل انكار نيست به همين منظور بررسي امكان تعريف مشابهي از اين روند و اقدام براي دانشنامه محيط زيست بايد در دستور كار قرار گيرد.
وي با بيان اينكه محيط زيست موضوع فراگير و مرتبط با تمام اقشار جامعه است، خاطرنشان كرد: ايجاد نسخه آنلاين و اينترنتي دانشنامه محيط زيست در كنار نسخه چاپي منجر به فراهم كردن امكان دسترسي بيشتر به مطالب براي تمام سطوح جامعه مي شود.
ابتكار با ابراز تاسف از مصرف بالاي كيسه پلاستيكي در ايران در شرايطي كه حتي كشورهاي آفريقايي همچون مراكش و رواندا هم نسبت به حذف اين كيسه ها اقدام كرده اند، گفت: بخش مهمي از موفقيت در حفظ محيط زيست مشروط به موفقيت در نشر و بسط اطلاعات و آگاهي هاي محيط زيستي در ميان عموم مردم است.
معاون رئيس جمهوري ضمن يادآوري تهيه و انتشار سه دوره گزارش وضعيت محيط زيست ايران (گزارش هاي موسوم به SOE)، اظهار كرد: چهارمين گزارش نيز در دست تهيه و تدوين است و به رغم تفاوت هاي دو حوزه دانشنامه و گزارش، اطلاعات اين گزارش ها مي تواند در تدوين دانشنامه مورد استفاده قرار گيرد.
*** ميراث داران خوبي در حوزه محيط زيست نبوديم
بنابراين گزارش، علي اكبر صالحي معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان انرژي اتمي و يكي از اعضاي شوراي علمي دانشنامه محيط زيست نيز در اين جلسه با اشاره به پيشينه فرهنگي و مذهبي ايرانيان در حفظ محيط زيست، همچنين برخورداري از ميراث بسيار ارزنده در اين حوزه، گفت: متاسفانه ميراث داران خوبي در حوزه محيط زيست نبوديم و با جدا شدن از گذشته و بي توجهي به آينده، رفتاري را انتخاب كرديم كه انگار در خلاء هستيم.
صالحي ضمن تاكيد بر وظيفه و مسئوليت همگاني براي حفظ محيط زيست به ويژه از طريق آموزش و ارتقاي فرهنگ عمومي، اظهار كرد: يكي از راه هاي مهم براي ارتقاي فرهنگ عمومي، بهره گيري از دانشنامه هاي تخصصي با زباني ساده و فراگير است.
وي ابراز اميدواري كرد: انتشار دانشنامه محيط زيست كه فعاليتي فرهنگي و آموزشي از طريق حوزه كتاب است، آغاز سلسله اقداماتي مستمر در حوزه آموزش و آگاهي رساني محيط زيست باشد.
*** دانشنامه محيط زيست در 14 مدخل اصلي تدوين مي شود
همچنين جلال شايگان دبير علمي دانشنامه محيط زيست با ارائه گزارشي از روند فعاليت ها و اقدام هاي صورت گرفته از آذرماه 1393 تاكنون براي انتشار دانشنامه محيط زيست، گفت: دانشنامه داراي 14 مدخل اصلي است.
وي آب، پسماند، هوا و آلودگي، جنگل و مرتع، اقتصاد و محيط زيست، كوير و بيابان، كشاورزي، انرژي، صنعت و معدن، حيات وحش، آلودگي صوتي و امواج و حرارتي را از جمله مداخل اصلي دانشنامه برشمرد و افزود: هر كدام از اين مدخل ها داراي زير مدخل هاي فراواني است و تلاش شده تا تمامي مباحث محيط زيست پوشش داده شود.
*** انتشار دانشنامه محيط زيست در راستاي اجرايي شدن سياست هاي ابلاغي محيط زيست توسط مقام معظم رهبري است
در ادامه، سيد محمد مجابي معاون توسعه مديريت، حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست و يكي ديگر از اعضاي شوراي علمي دانشنامه محيط زيست نيز با بيان اينكه تهيه و انتشار دانشنامه محيط زيست در راستاي اجرايي شدن سياست هاي ابلاغي محيط زيست توسط مقام معظم رهبري است، گفت: اقدامات ديگري نيز براي اجرايي شدن سياست هاي ابلاغي صورت گرفته است كه در فواصل منظم، گزارش آن ارائه خواهد شد.
منوچهر اكبري رئيس بنياد دانشنامه نگاري ايران و از ديگر اعضاي شوراي علمي دانشنامه محيط زيست نيز در ادامه با اشاره به ضرورت هاي تهيه و تدوين دانشنامه در حوزه محيط زيست، در خصوص شيوه و چارچوب تعريف شده براي مقاله نويسي و داوري مقاله ها در اين دانشنامه، همچنين سابقه فعاليت هاي بنياد دانشنامه نگاري در ايران گزارشي ارائه كرد.
وي با استقبال از پيشنهاد ابتكار براي انتشار نسخه آنلاين و اينترنتي دانشنامه، اظهار كرد: يكي از مهم ترين دغدغه هاي بنياد دانشنامه نگاري ايران، خروج آثار منتشره از حالت صرفا مكتوب است و به همين دليل اقدام ها و رايزني هاي مختلفي براي اجرايي شدن اين موضوع صورت گرفته و به زودي شاهد نتايج آن خواهيم بود.
محمد حسن پنجه شاهي از ديگر اعضاي شوراي علمي دانشنامه محيط زيست پيشنهاد داد: براي ايجاد ارتباط و پيوستگي موضوعات مطرح شده در دانشنامه محيط زيست، پيشگفتار به نحوي تدوين شود كه گوياي ارتباط و پيوستگي موضوعات مختلف باشد.
سيمين ناصري از ديگر اعضاي شوراي علمي دانشنامه محيط زيست با بيان اينكه دانشنامه محيط زيست مي تواند به نماد و مرجع اين حوزه براي جستجوي هاي علمي و تخصصي تبديل شود، خواستار افزايش همكاري هاي علمي و تخصصي كارشناسان سازمان حفاظت محيط زيست در تدوين اين دانشنامه شد.
جلسه شوراي علمي دانشنامه محيط زيست با حضور معصومه ابتكار معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست صبح امروز ( دوشنبه ) در محل سازمان حفاظت محيط زيست تشكيل شد.
علمي 9014**1440
دريافت كننده: كيميا عبدالله پور** انتشار: گلشن