بازار تخصصی بذر كشور در البرز راه اندازی می شود/معرفی 417 بذر جدید

كرج- ایرنا- معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی گفت: بازار تخصصی بذر به زودی از سوی موسسه تحقیقات، تهیه و تولید نهال و بذر و با كمك استانداری در استان البرز راه اندازی می شود.

به گزارش ایرنا، اسكندر زند روز دوشنبه در گردهمایی سالانه بخش تحقیقات سبزی، صیفی و حبوبات آبی كه در موسسه تحقیقاتی تهیه، تولید و اصلاح نهال و بذر واقع در كرج برگزار شد، افزود: در دنیا وظیفه تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی بر دوش بخش خصوصی است، بنابراین ما به عنوان دولت تا كنون در این بخش ورود جدی نداشتیم.
وی تاكید كرد كه باید بخش خصوصی در این بخش ورود پیدا كند ولی ما باید تسهیل گر بوده و زمینه های لازم آن را فراهم كنیم.
وی اظهار داشت: برای فعال سازی این بخش درصدد استفاده از ظرفیت دانشگاه ها هستیم كه به همین منظور كار مشتركی بین دانشگاه ها و محققین بخش صورت خواهد گرفت تا فضای دانش بنیان ایجاد شود.
رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش جهاد كشاورزی گفت: به همین منظور یكسری فعالیت های مشترك با دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی آغاز شده است.
وی افزود: یكی از مهمترین اهداف ما استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به عنوان اولویت كاری در حمایت از شركت های دانش بنیان چه در سازمان تحقیقات و چه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است كه خوشبختانه در بعضی از زمینه ها بخش خصوصی ورود پیدا كرده است.
زند ادامه داد: در زمینه بذور خیار، فلفل و بادمجان شركت های خصوصی خیلی خوبی فعالیت دارند كه بذر تولید می كنند و صادرات هم دارند، بنابراین آینده را روی بخش خصوصی می بندیم و بسیار روی آن امیدوار هستیم.
**تولید 417 رقم بذر زراعی
معاون وزیر جهاد كشاورزی گفت: در زمینه تولید بذور زراعی تا كنون 417 رقم جدید معرفی كردیم كه حدود 200 رقم آن ها مربوط به غلات بوده كه عمدتا دانه ریز هستندو شامل گندم دیم، گندم آبی، جو، تریتیكاله و چاودار است و بقیه ارقام مربوط به ذرت، پنبه، سبزی و صیفی، حبوبات و بعضی از محصولات مثل دانه های روغنی است.
وی تاكید كرد: از این 417 رقم جدید 135 رقم مربوط به گندم است كه یك محصول اصلی و استراتژیك است.
وی در خصوص تولید بذور اضافه كرد: تولید بذور هسته های اولیه كه كار بسیار سنگینی است از سوی دولت انجام می شود و ما هسته های اولیه پرورشی 1 و 2 را خودمان تولید می كنیم و هسته های پرورشی 3، بذر مادری و بذر گواهی شده را به بخش خصوصی واگذار می كنیم.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با بیان اینكه تولید بذور گندم تماما به بخش خصوصی واگذار شده، گفت: این امر اشتغال بالایی را در این بخش ایجاد كرده است.
**تولید 500 هزار تن بذر گندم در سال گذشته
زند ادامه داد: در سال گذشته برای اولین بار در تاریخ نزدیك به 500 هزار تن بذر گواهی شده گندم در مزارع زارعین تولید كردیم و بذور ذرت و پنبه نیز كاملا به بخش خصوصی واگذار شده و تولید بذور حبوبات را در حال واگذاری هستیم بنابراین واگذاری این بخش ها به بخش خصوصی و شركت های دانش بنیان در حال انجام است.
وی با بیان اینكه برای رسیدن به این هدف مقدمات زیادی باید فراهم شود، یادآور شد كه در تولید بذور به جز هیبرید سبزی و صیفی و دانه های روغنی عمدتا در بقیه ی بخش ها بذور مثل برنج و ذرت، پنبه جو گندم را در داخل تولید می كنیم.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری