واعظی: هویت دارندگان چهار میلیون سیم كارت دارای اشكال، احراز شد

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه روند احراز هویت سیم كارت های دارای اشكال تا نهم دی ادامه دارد، گفت: تاكنون هویت چهار میلیون دارنده سیم كارت احراز شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمود واعظی» امروز (دوشنبه) در حاشیه آیین رونمایی از تمبر یادبود سردار شهید «حسین همدانی» در جمع خبرنگاران پیش بینی كرد دارندگان 6 میلیون سیم كارت باقی مانده تا آخر وقت تعیین شده برای احراز هویت اقدام كنند.
وی گفت: پس از اتمام مهلت تعیین شده، سیم ‌كارت های دارای اشكال در مشخصات دارنده سیم كارت، یكطرفه خواهد شد.
واعظی درباره مهلت یك ماهه شورای عالی فضای مجازی برای ساماندهی مشخصات مالكان سیم‌ كارت در كشور، بیان كرد: براساس مصوبه این شورا سه هفته پیش اعلام شد مالكان سیم ‌كارت هایی كه مشخصات شان در سامانه های اپراتوری تلفن همراه كامل نیست برای اعلام مشخصات خود و احراز هویت یك ماه فرصت دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه تلاش برای سامان دادن احراز هویت دارندگان سیم كارت هایی كه مشخصات شان دارای اشكال است از یك سال پیش آغاز شد، ادامه داد: 50 میلیون سیم‌ كارت در این مدت ساماندهی شدند و 10 میلیون سیم ‌كارت باقی ماند كه مالكان آنها 20 تا 30 سیم ‌كارت به نامشان ثبت بود، اما برای تعیین‌تكلیف نمی‌آمدند.
واعظی گفت: براساس مصوبه جدید شورا، به افراد باقی‌ مانده مهلت داده شد مراحل ثبت اطلاعات خود را تكمیل كنند و از تعداد 10 میلیون سیم ‌كارت بلاتكلیف چهارمیلیون سیم‌ كارت با ارایه كارت شناسایی تعیین‌تكلیف شدند و امیدواریم در مهلت باقی‌مانده، مالكان 6 میلیون سیم‌ كارت باقی ‌مانده نیز سریع‌تر برای احراز هویت همكاری كنند.
واعظی خاطرنشان كرد: اطلاع رسانی در این مدت از طریق پیامك به مالكان این سیم‌ كارت‌ها انجام شده است.
به گفته وی، در سال‌های گذشته به دلیل فروش بی‌حساب و كتاب سیم‌ كارت در كشور و نبود سختگیری‌های لازم، سیم ‌كارت‌هایی با هویت نامعلوم در شبكه ثبت شده بود كه از این طریق، تخلفات و سوءاستفاده‌هایی همچون قاچاق و مزاحمت انجام می‌شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: آخرین مهلت تعیین ‌تكلیف هویت سیم‌ كارت‌ها 9 دی‌ ماه جاری است و پس از آن، سیم ‌كارت قطع نمی‌شود، بلكه برای مدتی یك‌ طرفه خواهد شد، علاوه بر این كه مالكیت سیم ‌كارت برای مالك حفظ می‌شود و سیم‌ كارت سلب امتیاز نمی‌شود.

** تقویت روحیه جهادی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شركت های وابسته
واعظی در ادامه به اهمیت بزرگداشت مقام شهدا اشاره كرد و گفت: اگر قرار است این نظام استوار بماند باید راه شهدا ، فداكاری و ایثارگری آنان به همراه آرمان ها و اندیشه های آنان برای ما زنده باشد.
وی با بیان این كه همكاران ما در وزارتخانه در طول سال ها است برنامه های اینچنینی را برای زنده نگه داشتن اندیشه شهدا برگزار می كنند، تصریح كرد : با برگزاری چنین مراسمی اندیشه شهدا بین جوانان زنده نگه داشته می شود و همچنین یادآوری برای ما است كه آن دوران را دیده ایم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: فراموش نكنیم اگر امروز ما هستیم و نظام و امنیت وجود دارد، از این اندیشه است و این اندیشه می تواند ما را استوار نگه دارد .
واعظی بیان كرد: بیداری، فهم بالا و مقاومت مردم ایران سبب شده است نظام ما در برابر تهدیدات دشمنان همواره مصون بماند.
وی تاكید كرد : باید در وزارتخانه و همچنین شركت ها و سازمان های تابعه یك رویه جهادی و بسیجی وجود داشته باشد تا ما بتوانیم به آرمان های بلند انقلاب در این حوزه،نائل شویم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سالگرد نهم دی ماه نیز گفت: در همه مقاطع این بیداری، مقاومت و هوشمندی و فهم بالای مردم ما بوده كه باعث شده است در مقابل هرگونه تهدید خارجی و داخلی، كشور مصون باشد و نهم دی ماه هم از همین مقاطع است كه مردم ما با ندای رهبر معظم انقلاب به میدان آمدند و توطئه دشمن را خنثی كردند .
واعظی افزود: نظام و مردم ما وقتی با این مشكلات مواجه می شوند، با وحدت و اعتقاد به ولایت فقیه همواره رو به جلو حركت كرده و از آسیب ها هم مصون می مانند.
به گزارش ایرنا، سیزدهم فروردین ماه امسال سامانه استعلام تعداد خطوط مشتركان تلفن سیار برای ساماندهی سیم كارت های بدون هویت مشخص راه‌اندازی شد و مشتركان می‌توانند با مراجعه به درگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به بخش خدمات الكترونیك در نشانی www.cra.ir یا نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir و از شمار سیم كارت هایی كه با كد ملی آنان ثبت شده است، مطلع شوند.
مشتركان هر كدام از اپراتورهای تلفن همراه باید كد ملی و شماره تلفن همراه خود را در این سامانه وارد كنند. پس از ثبت اطلاعات درخواستی در سامانه، پیامكی برای مشتركان ارسال می‌شود كه شمار سیمكارت های ثبت شده با كد ملی متقاضی در هر اپراتور تلفن همراه در این پیامك نوشته شده است.
مشتركان در صورت بروز مشكل هنگام استفاده از سامانه می‌توانند موارد مورد نظر یا پرسش های خود را به پست الكترونیكی mobilecount@cra.ir ارسال و راهنمایی و پاسخ لازم را دریافت كنند.
به گفته سخنگوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران(رگولاتوری)، اپراتورهای تلفن همراه موظفند نسبت به تعیین تكلیف مشتركانی كه وضعیت اطلاعات ثبتی آنها دارای نقص است اقدام كرده و در صورت بی اعتنایی بعد از سه بار تذكر، سیمكارت را قطع كنند.
اقتصام**2078**1070**2025**1561**خبرنگار: محمد مهدی بهرامی** انتشار دهنده: لیلا جودی

سرخط اخبار اقتصاد