شمارمراكز دانشگاه فرهنگیان كشوركاهش می یابد

شیراز- ایرنا- سرپرست دانشگاه فرهنگیان گفت: در حال حاضر 100 واحد دانشگاهی وابسته به دانشگاه فرهنگیان در كشور وجود دارد كه بر اساس استانداردها در این حوزه این میزان باید به 64 پردیس در كشور برسد.

به گزارش ایرنا محمود مهرمحمدی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در شیراز بیان كرد: هر استان باید دو پردیس ویژه آقایان و بانوان داشته باشد در حالی كه توسعه ساختمانی و طولی و عرضی دانشگاه فرهنگیان در دولت قبل و بی رویه انجام شد كه در این دولت باید جمع شود.
وی افزود: اعتقاد ما بر این است كه در محیط های كوچك كه ظرفیت لازم برای پشتیبانی تربیت معلم ندارند، نباید واحد دانشگاهی تاسیس شود در حالی كه متاسفانه درحال حاضر ما در برخی از شهرستان ها یك دبیرستان هم نداریم اما یك واحد دانشگاه فرهنگیان داریم كه این مناسب نیست.
مهرمحمدی اظهارداشت: بر اساس مصوبه ما در شورای این دانشگاه قرار است تا سال هزار و 400 هیچ واحد دانشگاهی مربوط به دانشگاه فرهنگیان در خارج از مركز استان ها در كشور راه اندازی نشود.
وی اضافه كرد: همچنین 25 مركز این دانشگاه كه در حال حاضر فعال است تغییر خط كاری خواهند داشت و از واحد دانشگاهی بودن خارج می شوند و در مسیر برگزاری دوره های كوتاه مدت ضمن خدمت به كار گرفته می شوند.
او با بیان اینكه تحقق اداره با كیفیت تر مراكز دانشگاه فرهنگیان را به صورت جدی دنبال می كنیم ادامه داد: با توسعه بی رویه دانشگاه فرهنگیان مخالفیم و تلاش ما بر محدودیت با كیفیت بالاتر در واحدهای دانشگاه فرهنگیان است.
مهرمحمدی باتوجه به سخنان استاندار فارس مبنی بر عدم ضرورت توسعه دانشگاه فرهنگیان عنوان داشت: استاندار فارس به دلیل سابقه مدیریتی در بدنه وزارت آموزش و پرورش به مسایل و پیچیدگی مباحث در این زمینه آشنایی دارد.
سرپرست دانشگاه فرهنگیان كشور با بیان اینكه همه باید نسبت به توسعه این دانشگاه دغدغه مند باشند افزود: در بحث محدود كردن عرضی و طولی این دانشگاه با استاندار فارس همسو و هم نظر هستم اما در برنامه عملیاتی و اجرایی برای تحقق این مهم با استاندار فارس همسو نیستم.
مهر محمدی گفت:دانشگاه فرهنگیان برآمده از سنت یكصد ساله تربیت معلم دركشور است كه اعتلا و ارتقا بخشیدن در امر خطیر وزیربنایی تربیت معلم را در كشور مدیریت می كند.
وی بیان كرد: باتوجه به رسالت مهم دانشگاه فرهنگیان و ایجاد پروسه كوتاه تربیت مدرس در كشور، نیاز است در سطح كشور توجه ویژه ای به این دانشگاه شود.
او اظهارداشت: دانشگاه فرهنگیان باید بتواند به عنوان دومین مولود انقلاب اسلامی در آموزش عالی كشور نقش خود را ایفا كند كه در حال حاضر این دانشگاه با چشم انداز ترسیم شده برای آن، فاصله زیادی دارد و این موجب نگرانی است.
** 50 هزار دانشجو در دانشگاه فرهنگیان در كشور
مهرمحمدی اضافه كرد: بر اساس داده های آماری و استنادی و با تعریف دانشجویان برتر به معنای برخورداری از رتبه های زیر هزار كنكور سراسری، ورودی های دانشگاه های فرهنگیان نسبت به بسیاری از دانشگاه های كشور بسیار بهتر است.
وی ادامه داد: انتظار است در استان ها كمك رسانی بهتری برای توسعه این دانشگاه ها شود كه یكی از اقدامات كوتاه مدت ما در این زمینه انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های مادر در استان ها برای تربیت معلمان است.
مهر محمدی با بیان اینكه تربیت معلم روزآمد در نظام جمهوری اسلامی مورد نظر ماست عنوان داشت: یكی از كارهای ما در حدود سه سال اخیر در دانشگاه فرهنگیان فرهنگیان بازنگری در برنامه ها بوده است تا بتوانیم به شایستگی های مورد نیاز برای تربیت معلم روزآمد در كشور پاسخ دهیم.
او افزود: برای ارتقای شایستگی های معلمان دانشگاه فرهنگیان برنامه هایی طراحی شده كه به صورت مستمر در كشور اجرا می شود كه امید است با اجرای این برنامه نسل جدید معلمان با ظرفیت های ویژه و ممتاز تربیت و وارد آموزش و پرورش شود.
وی بااشاره به فلسفه وجودی دانشگاه فرهنگیان مبنی بر تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش گفت: تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش به دو صورت پذیرش از طریق كنكور سراسری و آزمون استخدامی آموزش و پرورش در دانشگاه فرهنگیان انجام می شود كه این دو قالب مكمل یكدیگر هستند.
مهرمحمدی بیان كرد: در حال حاضر ظرفیت دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در كشور 50 هزار نفر است كه قرار است در سالجاری 10 هزار نفر از طریق كنكور سراسری و 10 هزار نفر از آزمون استخدامی به این دانشگاه وارد شود.
وی اظهارداشت: بر اساس پیش بینی های انجام شده در صورت ایجاد 78 هزار صندلی دردانشگاه فرهنگیان سالانه 34 هزار نیروی جدید به آموزش و پرورش وارد می شود كه هم اكنون با این میزان صندلی در دانشگاه فرهنگیان فاصله داریم.
خبرنگار: فاطمه هاشمی نیك ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالك زاده
3002 /1876