مسوولان از منشور شهروندي حمايت حداكثري كنند

تهران - ايرنا - رييس دانشگاه عدالت با بيان اينكه پاداش امضا و رونمايي از منشور شهروندي نزد خداوند سبحان محفوظ است، گفت: مسوولان بايد از اين منشور حمايت حداكثري كنند.

حجت الاسلام محمدحسين بياتي روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ايرنا افزود: هر گامي از جمله امضاي منشور حقوق شهروندي كه در راستاي اهتزاز پرچم احياي شعار حقوق مردم انجام شود، گامي فرخنده و مورد رضايت خداوند رحمان است.
وي ادامه داد: خوشبختانه در اين دانشگاه كه زير نظر مرجع عالي قدر آيت الله هاشمي شاهرودي است نيز اقداماتي در زمينه حقوق شهوندي همچون تاليف كتاب و برگزاري همايش ها انجام شده است.
رييس دانشگاه عدالت افزود: آيت الله شاهرودي نيز در مقام عمل و تئوري در اين حوزه جزوء پيشگامان احياي حقوق شهروندي بوده اند و بر همين اساس نيز در دوران رياست وي در قوه قضاييه بخشنامه اي را در اين راستا صادر كردند.
بياتي يادآور شد: آيت الله شاهرودي پيگيري و حمايت حداكثري از اين حقوق داشتند و مجموعه بيانات وي به صورت كتاب در اين دانشگاه چاپ و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.
وي تصريح كرد: انشالله اين گامي كه از سوي بزرگان نظام در اين مسير برداشته مي شود با همنوايي بيشتر و همدلي افزون تر روز به روز پر رونق شود.
رييس دانشگاه عدالت گفت: ضرورت پرداختن به مقوله حقوق مردم، زمان و مكان نمي شناسد و يكي از اولين تكاليفي است كه مسوولان نظام و علماي اسلام بر دوش دارند.
وي افزود: بايد تمام مسوولان از اين منشور حقوق شهروندي حمايت حداكثري كنند و در هر زماني اهتمام ويژه براي احياي حداكثري آن داشته باشند.
بياتي خاطرنشان كرد: امضا و رونمايي منشور حقوق شهروندي توسط رييس جمهوري جاي تبريك به دولت و مجموعه حقوقي كابينه دارد و از خدا مي خواهم اين زحمات مسوولان در كفه اعمال خير آنها قرار خواهد گرفت.
وي يادآور شد: بطور حتم مجموعه دولت و اعضاي حقوقي كابينه زحمات زيادي را در اين امر قائل شده اند زيرا به قول علما حق الناس بر حق الله مقدم تر است.
حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري روز دوشنبه 28 آذر ماه، منشور حقوق شهروندي با 23 سرفصل و 120 ماده به همراه ساز و كار اجرا و نظارت بر حسن اجراي حقوق شهروندي و همچنين ارجاعات قانوني مواد آن را امضا و رونمايي كرد.
در اين متن علاوه بر مقدمه به موضوعاتي همچون حق حيات، سلامت و كيفيت زندگي، حق كرامت و برابري انساني، حق آزادي و امنيت شهروندي، حق مشاركت در تعيين سرنوشت و حق اداره شايسته و حسن تدبير پرداخته شده است.
همچنين حق آزادي انديشه و بيان، حق دسترسي به اطلاعات، حق دسترسي به فضاي مجازي، حق حريم خصوصي، حق تشكل، تجمع و راهپيمايي، حق تابعيت، اقامت وآزادي رفت وآمد، حق تشكيل و برخورداري از خانواده، حق برخورداري از دادخواهي عادلانه، حق اقتصاد شفاف و رقابتي، حق مسكن و حق مالكيت ديگر حقوقي است كه اين منشور به آن ها اشاره كرده است.
حق اشتغال و كار شايسته، حق رفاه و تأمين اجتماعي، حق دسترسي و مشاركت فرهنگي، حق آموزش و پژوهش، حق محيط‌ زيست سالم و توسعه پايدار و حق صلح، امنيت و اقتدار ملي ساير حقوق مندرج در اين منشور است.
فراهنگ ** 9187 ** 1071 ** خبرنگار: حميدرضا بازگشا ** انتشار دهنده: اميد غياثوند

سرخط اخبار فرهنگ