ناو هواپیمابر چین راهی اقیانوس آرام شد

پكن - ایرنا - چین در حركتی كه نمایش قدرت این كشور در برابر آمریكا و ژاپن محسوب می شود، «لیائونینگ» تنها ناو هواپیمابر خود را به منظور انجام رزمایش دریایی راهی غرب اقیانوس آرام كرد.

به گزارش ایرنا، حضور این ناو در غرب اقیانوس آرام پس از آن صورت می گیرد كه اوخر آذر ماه سالجاری نیز یكسری رزمایش های مربوط به پرواز جنگنده ها، مانور ترمیمی و رزمایش های هوایی در خلیج «بوهای» در شمال چین توسط ناو مزبور صورت گرفته بود اما این نخستین بار است كه این ناو در آب‌های دور از سواحل چین به انجام تمرینات نظامی مبادرت می كند.
وزارت دفاع چین با صدور بیانیه ای حضور لیائونینگ در غرب اقیانوس آرام را ادامه رزمایش های نیروی دریایی و هوایی این كشور و در راستای افزایش توان نظامی عنوان كرده است.
در این بیانیه گفته نشده كه رزمایش های دیگر در چه منطقه ای برگزار خواهد شد اما عبارت «از طریق دریاها» كه وزارت دفاع چین استفاده كرده گمانه زنی ها در رسانه های چین را برانگیخته كه گفته اند كشتی های جنگی چین به زودی عازم آب های مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و شرقی خواهند شد.
«لیائونینگ» كه تنها ناو هواپیمابر كشور چین محسوب می شود بر اساس ناو هواپیمابر سنگین «واریاگ» اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است كه در سال 1998 از اوكراین خریداری شد.
حضور ناو هواپیمابر چین در غرب اقیانوس آرام پس از آن صورت می گیرد كه اخیرا میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریكا و چین تنش های لفظی شدیدی صورت گرفته است و به باور كارشناسان نظامی، چنین حضوری می تواند نشان دهنده بازوی قدرت نظامی چین به آمریكا در منطقه در شرایط كنونی باشد.
گزارش ها حاكیست كه این شناور غول پیكر 60 تنی را 8 كشتی از جمله 3 ناوشكن همراهی می كنند كه از نزدیكی جزایر مورد مناقشه چین با تایوان و ژاپن عبور كرده است.
تنش میان آمریكا و چین اخیرا زمانی تشدید شد كه ترامپ بدون اطلاع پكن در تماسی تلفنی با «تسای اینگ ون» رئیس اجرایی جزیره تایوان گفت وگو كرد كه خشم مقامات چین را برانگیخت.
او در این گفت وگو و در اظهاراتی جنجالی گفت كه آمریكا ملزم به ادامه سیاست «چین واحد» كه تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند، نیست.
این در حالیست كه نیروهای دریایی ارتش چین نیز اواخر ماه گذشته (آذر ماه سالجاری) یك فروند زیردریایی بدون سرنشین آمریكا را در دریای جنوبی توقیف كرده بودند.
یكی دیگر از دلایل حضور ناو هواپیمابر چین در غرب اقیانوس آرام و در اطراف دریای شرقی مربوط به تحركات نظامی ژاپن است، بویژه كه توكیو به تازگی اعلام كرد قصد دارد شمار نیروها، گشتی‎های دریایی و ناوهای خود را در اطراف جزایر مورد منازعه با چین در این دریا افزایش دهد.
این تصمیم در جلسه ای كه اخیرا با حضور شینزو آبه نخست وزیر ژاپن با دیگر مقامات كشور ژاپن برگزار شد اتخاذ گردید و آنان تصمیم گرفته اند شمار گشتی ها و شناورهای دریایی خود را افزایش داده و 200 نیروی دیگر هم به این منطقه اعزام كنند.
ژاپنی ها مدعی هستند كه جزایر «سنكاكو» در دریای شرقی كه چین آن را «دیائویو» می نامد، متعلق به آنهاست.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان