آيت الله واعظ زاده از محورهاي اساسي تقريب مذاهب در مراسم حج بود

تهران- ايرنا- توليت آستان حضرت‌عبدالعظيم حسني(ع) گفت: يكي از محورهاي اساسي در حوزه تقريب مذاهب در بعثه رهبري و انجام مراسم حج، آيت الله محمد واعظ زاده خراساني بود.

به گزارش خبرنگار ايرنا محمد محمدي ري شهري در حاشيه برگزاري روز يكشنبه در مراسم يادبود مرحوم آيت الله محمد واعظ زاده خراساني در مسجد امام صادق(ع) ميدان فلسطين در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه اين مرحوم از شخصيت هاي برجسته علمي، پژوهشي در حوزه تقريب مذاهب اسلامي بود، اظهار كرد: در سال هايي كه در مراسم حج در خدمت اين عالم بوديم تلاش وي بيشتر صرف كاهش اختلاف و افزايش وحدت بين فرق اسلامي بود.
رئيس موسسه علمي فرهنگي دارالحديث با بيان اينكه مرحوم آيت الله واعظ زاده در اين عرصه جزو پيشگامان بود، تصريح كرد: در خصوص تحقيقات علمي به عمل آمده در سال هاي گذشته توسط اين شخصيت روحاني نيز در حال حاضر در بسياري از مراكز حوزوي و دانشگاهي مورد استفاده و بهره‌برداري قرار گرفته است.
در مراسم نكوداشت آيت الله واعظ زاده خراساني، شخصيت هاي فرهنگي و سياسي از دفتر و بيت رهبرمعظم انقلاب، مجلس شوراي اسلامي، وزراي دولت و ديگر مقامات لشكري و كشوري شركت داشتند.
مرحوم آيت الله واعظ زاده خراساني نايب رئيس اتحاديه علماي مسلمان و عضو شوراي عالي تقريب مذاهب يكشنبه هفته گذشته در سن 91 سالگي در مشهد دار فاني را وداع گفت.
وي در سال 1304 هجري شمسي در مشهد متولد شد و علوم ديني را در حوزه هاي علميه نجف، مشهد و قم نزد اساتيد و مراجع بزرگي چون آيت الله العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي، امام خميني (ره) و علامه طباطبائي آموخت و داراي اجازه نقل حديث از مراجع بزرگ بود.
رهبر معظم انقلاب با صدور پيامي مرحوم واعظ زاده را روحاني بزرگوار و پركار و روشن بين دانسته و افزودند: او از جمله مردان با همت و جامعي بود كه علوم اسلامي همچون فقه، حديث، رجال و تراجم را از برترين استاد اين فنون يعني مرحوم آية الله العظمي بروجردي اعلي الله مقامه فراگرفته و خود در عمر پربركت خويش به تحقيقات بديع در آن و نيز علوم قرآني و تاريخ و كلام پرداخته بود.
حضرت آيت الله خامنه اي آثار قلمي و تحقيقي واعظ زاده را در برخي از اين رشته ها در شمار افتخارات علمي حوزه هاي علمي شيعه برشمردند كه مورد استفاده ماندگار دنياي اسلام خواهد بود.
از مرحوم واعظ زاده كتاب هاي متعددي از جمله رسالة الشيخين، «الوحدة الاسلاميّة ، عناصرها و موانعها»، تصحيح و تحقيق دو كتاب «المقنع والهداية» از شيخ صدوق، شركت در تأليف جامع احاديث الشيعه، تحقيق و ترجمة كتاب «الجمل والعقود في العبادات» از شيخ طوسي، گردآوري، تصحيح وانتشار مقالات كنگره شيخ طوسي درسه جلد و نيز كتاب رجال و فهرست شيخ طوسي و نيز مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشريه دانشكدة الهيات، نشريه مشكوة به زبان فارسي، و مجلة الارشاد، رسالة القرآن، رسالة الثقلين، رسالة التقريب به زبان عربي به يادگار مانده است.
* براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: كامبيز رضايي انتشاردهنده: موسي فعاليان
تهرام/1699 / 1539

سرخط اخبار فرهنگ