سفیر سوریه در تهران: بخش خصوصی ایران برای بازسازی سوریه در اولویت است

تهران- ایرنا- سفیر سوریه در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وكشاورزی ایران گفت: روابط سوریه با هم‌پیمانانش در زمینه‌های مختلف افزایش می یابد و در این چارچوب، توسعه مناسبات اقتصادی با بخش خصوصی ایران و بازسازی سوریه، از اولویت‌های دمشق است.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، «عدنان محمود» روز یكشنبه در دیدار با غلامحسین شافعی پیرامون موضوع های اقتصادی و بازسازی سوریه دیدار و گفت وگو كرد.
محمود در این دیدار به روابط خوب سیاسی بین دو كشور اشاره و بر لزوم افزایش همكاری‌های اقتصادی تأكید كرد.
سفیر سوریه هدف از این دیدار را افزایش مناسبات اقتصادی و شكل‌گیری روابط تجاری بین دو كشور اعلام كرد و گفت: در زمینه‌های صنعتی، معدنی، كشاورزی و تولید مشترك فرصت‌های بسیاری برای همكاری وجود دارد.
سفیر سوریه در ایران موضوع برنامه‌ریزی و ارایه تسهیلات برای توسعه مبادلات بازرگانی و تهاتر كالا با ایران را خاطرنشان ساخت و افزود: دولت سوریه طبق توافقنامه تجارت آزاد، كالاهای ایرانی را بدون عوارض گمركی و مالیات به این كشور وارد می كند و همچنین در نظر دارد تا فرصت استفاده از كالاهای سنتی سوریه مانند روغن‌ زیتون، مركبات و پنبه را در ایران فراهم آورد.
وی افزود: اكنون نیاز سوریه، بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی مانند خطوط انتقال برق و حمل‌ونقل است و از همه شركت‌های برتر ایرانی برای انجام این پروژه‌ها دعوت به عمل آورد.

شافعی: بازسازی سوریه با برنامه‌ریزی انجام شود
براساس این گزارش، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران نیز در این دیدار ضمن تبریك پیروزی‌های دولت و ملت سوریه، بر لزوم برنامه‌ریزی برای بازسازی این كشور تأكید كرد.
غلامحسین شافعی گفت: لازم است برنامه دقیقی برای بخش‌های خصوصی ترسیم شود و باید از فرصت همكاری مشترك در زمینه‌هایی مانند خودروسازی، صنعت غذایی و خدمات فنی و مهندسی كه تجربه های خوب همكاری مشترك وجود دارد، استفاده شود.
همچنین محمد رضا كرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران نیز در این دیدار، بر تهیه نقشه‌ راه كوتاه‌مدت و بلندمدت برای توسعه همكاری‌های اقتصادی بین دو كشور تاكید كرد و گفت: اتاق ایران آماده است با تشكیل كمیته‌ای درباره برگزاری همایش‌های اقتصادی و نمایشگاه‌های تخصصی در كوتاه‌مدت و همچنین معرفی پروژه‌های بازسازی زیرساخت های سوریه و فرصت‌های سرمایه‌گذاری دو كشور در بلندمدت، همكاری بین اتاق‌های دو كشور را آغاز كند.
به گزارش ایرنا، سازمان توسعه تجارت ایران ارزش صادرات هفت ماهه امسال ( منتهی به مهرماه) به سوریه را 105 میلیون و 455 هزار دلار اعلام كرد و در این مدت پنج میلیون و 165 هزار دلار نیز از این كشور واردات داشته ایم.
اقتصام**1559** 2023** تنظیم كننده: حسین عضدی فسا** انتشار دهنده: لطیف نكوئی