مرحوم آيت الله واعظ زاده شخصيت بي نظير علمي و مذهبي داشت

تهران- ايرنا- رئيس سازمان سمت(سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاهها) گفت: شخصيت علمي و مذهبي مرحوم آيت الله محمد واعظ زاده خراساني به حدي بي نظير بود كه هيچكس نمي تواند جاي وي را بگيرد.

حجت الاسلام احمد احمدي روز سه شنبه در حاشيه برگزاري مراسم يادبود مرحوم آيت الله محمد واعظ زاده خراساني در مسجد امام صادق (ع) در ميدان فلسطين به خبرنگار ايرنا گفت: در سال 1337 با همكاري آيت الله مكارم شيرازي، آيت الله نوري همداني ، امام موسي صدر و چندنفر ديگر از علما مجله مكتب اسلام را راه اندازي كردند.
وي با بيان اينكه مرحوم آيت الله واعظ زاده با قلمي شيوا و روان در حوزه تاريخ اسلام در اين نشريه به نگارش مي پرداخت، افزود: زماني كه اين نشريه چاپ و به دسترس آيت الله عظما بروجردي رسيد وي بسيارخوشحال شد كه چنين مجله اي با نگارش فارسي روان در عرصه رسانه ها ظهور پيدا كرده است.
حجت الاسلام احمدي افزود: با وجود مشغله هاي علمي و تدريس در حوزه تصميم گرفت به مشهد برود و در همانجا كارهاي گسترده دايره المعارف قراني را آغاز كرد.
وي به كار ويژه اين مرحوم در حوزه تقريب مذاهب اسلامي اشاره كرد و گفت: به دليل گستردگي معلومات وي در حوزه هاي مختلف مذاهب اسلامي اين توانايي را داشت كه به تحليل در زمينه افتراق هاي بين مذاهب مختلف بپردازد و در ايجاد وحدت بين آنان اقدام موثري انجام دهد.
در مراسم نكوداشت آيت الله واعظ زاده خراساني، شخصيت هاي فرهنگي و سياسي از دفتر و بيت رهبرمعظم انقلاب، مجلس شوراي اسلامي، وزراي دولت و ديگر مقامات لشكري و كشوري شركت داشتند.
مرحوم آيت الله واعظ زاده خراساني نايب رئيس اتحاديه علماي مسلمان و عضو شوراي عالي تقريب مذاهب يكشنبه هفته گذشته در سن 91 سالگي در مشهد دار فاني را وداع گفت.
وي در سال 1304 هجري شمسي در مشهد متولد شد و علوم ديني را در حوزه هاي علميه نجف، مشهد و قم نزد اساتيد و مراجع بزرگي چون آيت الله العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي، امام خميني (ره) و علامه طباطبائي آموخت و داراي اجازه نقل حديث از مراجع بزرگ بود.
رهبر معظم انقلاب با صدور پيامي مرحوم واعظ زاده را روحاني بزرگوار و پركار و روشن بين دانسته و افزودند: او از جمله مردان با همت و جامعي بود كه علوم اسلامي همچون فقه، حديث، رجال و تراجم را از برترين استاد اين فنون يعني مرحوم آية الله العظمي بروجردي اعلي الله مقامه فراگرفته و خود در عمر پربركت خويش به تحقيقات بديع در آن و نيز علوم قرآني و تاريخ و كلام پرداخته بود.
حضرت آيت الله خامنه اي آثار قلمي و تحقيقي واعظ زاده را در برخي از اين رشته ها در شمار افتخارات علمي حوزه هاي علمي شيعه برشمردند كه مورد استفاده ماندگار دنياي اسلام خواهد بود.
از مرحوم واعظ زاده كتاب هاي متعددي از جمله رسالة الشيخين، «الوحدة الاسلاميّة ، عناصرها و موانعها»، تصحيح و تحقيق دو كتاب «المقنع والهداية» از شيخ صدوق، شركت در تأليف جامع احاديث الشيعه، تحقيق و ترجمة كتاب «الجمل والعقود في العبادات» از شيخ طوسي، گردآوري، تصحيح وانتشار مقالات كنگره شيخ طوسي درسه جلد و نيز كتاب رجال و فهرست شيخ طوسي و نيز مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشريه دانشكدة الهيات، نشريه مشكوة به زبان فارسي، و مجلة الارشاد، رسالة القرآن، رسالة الثقلين، رسالة التقريب به زبان عربي به يادگار مانده است.
* براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: كامبيز رضايي انتشاردهنده: موسي فعاليان
تهرام/1699 / 1539