حداد عادل: آيت الله واعظ زاده خراساني مدافع وحدت اسلامي بود

تهران- ايرنا- رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي گفت: آيت الله محمد واعظ زاده خراساني با تفكر تقريب مذاهب اسلامي مدافع وحدت مسلمانان بود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، غلامعلي حداد عادل يكشنبه در حاشيه برگزاري مراسم بزرگداشت مرحوم آيت الله محمد واعظ زاده خراساني در مسجد امام جعفر صادق (ع) در ميدان فلسطين تهران به خبرنگار ايرنا گفت: اين مرحوم از علماي اعلم بود كه عمر خويش را در مسير خدمت به انقلاب و اسلام صرف كرد و از ياران نزديك امام راحل(ع) و رهبر معظم انقلاب بود.
وي گفت: اين شخصيت با تقوي تلاش وافري در تحكيم وحدت بين مذاهب مختلف اسلامي داشت بطوريكه به عنوان نخستين دبير مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي انتخاب شد.
حدادعادل اظهار كرد: آثار حوزوي ايشان جزو مفاخر مكتب شيعه است كه در حال حاضر در حوزه هاي علميه براي تدريس استفاده مي شود.
در مراسم نكوداشت آيت الله واعظ زاده خراساني، شخصيت هاي فرهنگي و سياسي از دفتر و بيت رهبرمعظم انقلاب، مجلس شوراي اسلامي، وزراي دولت و ديگر مقامات لشكري و كشوري شركت داشتند.
مرحوم آيت الله واعظ زاده خراساني نايب رئيس اتحاديه علماي مسلمان و عضو شوراي عالي تقريب مذاهب يكشنبه هفته گذشته در سن 91 سالگي در مشهد دار فاني را وداع گفت.
وي در سال 1304 هجري شمسي در مشهد متولد شد و علوم ديني را در حوزه هاي علميه نجف، مشهد و قم نزد اساتيد و مراجع بزرگي چون آيت الله العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي، امام خميني (ره) و علامه طباطبائي آموخت و داراي اجازه نقل حديث از مراجع بزرگ بود.
رهبر معظم انقلاب با صدور پيامي مرحوم واعظ زاده را روحاني بزرگوار و پركار و روشن بين دانسته و افزودند: او از جمله مردان با همت و جامعي بود كه علوم اسلامي همچون فقه، حديث، رجال و تراجم را از برترين استاد اين فنون يعني مرحوم آية الله العظمي بروجردي اعلي الله مقامه فراگرفته و خود در عمر پربركت خويش به تحقيقات بديع در آن و نيز علوم قرآني و تاريخ و كلام پرداخته بود.
حضرت آيت الله خامنه اي آثار قلمي و تحقيقي واعظ زاده را در برخي از اين رشته ها در شمار افتخارات علمي حوزه هاي علمي شيعه برشمردند كه مورد استفاده ماندگار دنياي اسلام خواهد بود.
از مرحوم واعظ زاده كتاب هاي متعددي از جمله رسالة الشيخين، «الوحدة الاسلاميّة ، عناصرها و موانعها»، تصحيح و تحقيق دو كتاب «المقنع والهداية» از شيخ صدوق، شركت در تأليف جامع احاديث الشيعه، تحقيق و ترجمة كتاب «الجمل والعقود في العبادات» از شيخ طوسي، گردآوري، تصحيح وانتشار مقالات كنگره شيخ طوسي در سه جلد و نيز كتاب رجال و فهرست شيخ طوسي و نيز مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشريه دانشكدة الهيات، نشريه مشكوة به زبان فارسي، و مجلة الارشاد، رسالة القرآن، رسالة الثقلين، رسالة التقريب به زبان عربي به يادگار مانده است.
خبرنگار: كامبيز رضايي **انتشاردهنده: مجيد ملازاده
تهرام/1699/ 1539/1772

سرخط اخبار فرهنگ