معاون شهردار تهران:صنعت گردشگری ازطریق محلات توسعه پیدا كند

تهران-ایرنا-معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با اشاره به ویژگی های فرهنگی و اجتماعی شهر تهران گفت:این ویژگی ها از طریق محلات باید معرفی شود و توسعه پیدا كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مجتبی عبدالهی روز یكشنبه در نخستین نشست مسئولان كانون های گردشگری محلات شهر تهران در تالار ایوان شمس افزود: شهر تهران از ویژگی های خاصی برخوردار است كه تاكنون مغفول مانده و باید از طریق محلات صنعت گردشگری شكل گرفته و توسعه پیدا كند.
وی با اشاره به تبدیل ستاد گردشگری شهرداری تهران به سازمان گفت:در توسعه صنعت گردشگری به پویایی و تلاش بیشتر نیازمندیم تا نقاط مختلف تهران را به ساكنان تهران و مردم كشور ، توریست های خارجی معرفی كنیم و در نهایت از توسعه صنعت گردشگری درآمد پایدار حاصل شود.
عبدالهی با بیان اهمیت گردشگری اظهار كرد: این موضوع در شناخت شهر، كشور، ویژگی های فرهنگی و ابنیه های تاریخی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینكه درآمد حاصل از صنعت گردشگری، به ایجاد شغل و فعالیت های پردرآمد منجر می شود، افزود: در بعضی از كشورهای دنیا، اولین درآمدهای ملی از صنعت گردشگری حاصل می شود و برای توسعه صنعت گردشگری در ایران باید اراده ملی ایجاد شود.
معاون شهردار تهران گفت: با كمك گردشگری می توان توانایی جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی و پیشرفت های كشور را به سایر كشورها معرفی كنیم.

*برگزاری تورهای تهران گردی در تمام ایام سال
فرزاد هوشیارپارسیان رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز در این نشست با اشاره به ویژگی های فرهنگی و تاریخی شهر تهران افزود: تهران تمدنی، 7هزار ساله،450سال شهرنشینی و250سال پایتختی دارد، این شهر، به عنوان شهری چهار فصل، مكان های گردشگری بسیاری دارد كه باید شناسایی شوند.
رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به فعالیت های این ستاد افزود:ما همیشه هر ساله در نوروز، تورهای تهرانگردی با عنوان «مهمان طهران» برگزار می شد كه از این پس،تورهای تهران گردی در تمام ایام سال با شعار «تهران را ببینید» برگزار می شود.
هوشیارپارسیان با اشاره به ابلاغ دستورالعمل فروش تورهای تهران گردی در محلات گفت: برای نخستین بار بسته های گردشگردی تهران گردی در اختیار محلات قرار گرفته و كانترهای گردشگری، در فرودگاه های مهرآباد، امام خمینی(ره) و مراكز خرید قرار داده خواهد شد و تلاش داریم تورهای ارزان قیمت را در روزهای پنجشنبه و جمعه برای شهروندان برگزار كنیم.
وی برگزاری نشست های تهران گردی، دوره های آموزشی گردشگری شهری، تقدیر از كانون های گردشگری فعال در شهر تهران را از جمله فعالیت های آینده ستاد گردشگری عنوان كرد و افزود: باید از ظرفیت محلات در توسعه گردشگری بهره مند شد كه در این حوزه اولین وظایف كانون های گردشگری محلات عضوگیری در این كانون ها است.
محمود منیعی دبیر تهران گردی ستاد گردشگری شهرداری تهران نیز در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت های این نهاد گفت: در یك سال اخیر گردشگری شهری در راستای معرفی فرهنگ، آداب و رسوم، سنن و گذشته شهر تهران رونق پیدا كرده است.
وی برگزاری تورهای فنی و تخصصی، عمرانی، اجتماعی، اقتصادی، تورهای یك روزه و نیمروزه تهران گردی در سطح محلات، گذرهای تهران را از جمله فعالیت های ستاد گردشگری شهر تهران عنوان كرد و گفت: این تورها بر اساس نیازهای گردشگری شهری با قیمت های حداقل تعریف شدند.
دبیر تهران گردی ستاد گردشگری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری نشست های گردشگری با حضور متخصصان این حوزه افزود: این نشست روزهای سه شنبه ساعت 15 تا 17 در باغ موزه قصر برگزار می شود و تاكنون موضوع های فرهنگ عامه، فرهنگ شفاهی در این نشست ها برگزار شد و این هفته كتاب «دروازه غار» با حضور احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران در این نشست مورد بررسی قرار می گیرد.
منیعی گفت:تاكنون رینگ ها(مسیر) گردشگری در مناطقی از جمله چهارراه مولوی، میدان محمدیه ، مولوی، چهارراه گلوبندك، میدان امام خمینی(ره)، میدان حسن آباد، بهارستان و خیابان سی تیر تعریف شده و اتوبوس های گردشگری با راهنمایان آشنا به زبان های مختلف در این مكان ها مستقر شدند.
وی اظهار كرد: علاقه مندان برای بهره مندی از این تورهای گردشگری می توانند به نشانی اینترنتی http://visit.tehran.ir/ مراجعه و یا با شماره تلفن 137 و 96001111 تماس حاصل كنند.

*بهره مندی از ظرفیت محلات در توسعه گردشگری
رجبعلی خسروآبادی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز در این نشست با اشاره به بهره مندی از ظرفیت محلات در توسعه صنعت گردشگری اظهار كرد: محلات به دلیل ارتباط بی واسطه مردم تاثیرگذارترین مكان برای توسعه این صنعت است.
وی با بیان اهمیت هم افزایی و هماهنگی نیروها و سازمان های متولی گردشگری در شهر تهران گفت: این سازمان موظف به ارائه خدمت به مردم هستیم و با هم افزایی بیشتر رضایت مردم را فراهم خواهیم كرد.
خسروآبادی با اشاره به ویژگی های محلات شهر تهران افزود: بعضی محلات از لحاظ ویژگی های فرهنگ و تاریخی با شهر برابری می كند كه این ویژگی ها باید شناسایی و معرفی شوند كه امیدوارم كه تورهای محله گردی نیز راه اندازی شود.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: این نهاد، به عنوان نهاد دولتی خط مشی و سیاستگذاری در حوزه گردشگری را دنبال می كند و نهادهای غیردولتی در این حوزه را ساماندهی و حمایت خواهد كرد.
وی با اشاره به اقدامات شهرداری تهران در حوزه میراث فرهنگی توسط سازمان زیباسازی شهری تهران ، خیابان بهارستان، سردرباغ ملی، خیابان انقلاب، آثار تاریخی مرمت ساماندهی و مرمت شده است .
در پایان این نشست از فعال گردشگری در حوزه محلات تجلیل شد.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با كانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی انتشاردهنده: موسی فعالیان
تهرام/7245/ 1539