مراسم بزرگداشت آیت الله واعظ زاده در مسجد امام صادق(ع) برگزار شد

تهران - ایرنا - مراسم بزرگداشت آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی اولین دبیر كل مجمع تقریب مذاهب اسلامی عصر یكشنبه در مسجد امام صادق(ع) تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدی گلپایگانی رییس دفتر رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام محمود علوی وزیر اطلاعات، آیت‌الله علی اكبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، علی فضلی جانشین بسیج، سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، كمال خرازی، حمید چیت چیان وزیر نیرو، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، غلامعلی حداد عادل، عبدالله جاسبی، سید حمید طیبی رییس جهاد دانشگاهی، مدیران مجمع تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام احمد احمدی رییس انتشارات سمت، سید هادی خامنه ای، حجت الاسلام سید مصطفی میرلوحی عضو هیات امنای دانشگاه امام صادق(ع)، حجت الاسلام مجید انصاری معاون رییس جمهوری، حجت‌الاسلام احمد مبلغی رییس دانشگاه مذاهب اسلامی، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری دادستان كل كشور، حسن غفوری فر و حجت‌الاسلام سیدحسن ابوترابی فر در این مراسم حضور داشتند.
چهارشنبه گذشته مراسم یادبودی از سوی بیت مرحوم واعظ زاده، مجمع تقریب مذاهب اسلامی و دانشگاه مذاهب اسلامی با حضور شخصیت های فرهنگی و علمی در مسجد نور تهران برگزار شد و مراسم امروز (یكشنبه) به همت مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.
مرحوم واعظ زاده نایب رییس اتحادیه علمای مسلمان و عضو شورای عالی تقریب مذاهب یكشنبه هفته گذشته در سن 91 سالگی در مشهد دار فانی را وداع گفت.
وی در سال 1304 هجری شمسی در مشهد متولد شد و علوم دینی را در حوزه‌های علمیه نجف، مشهد و قم نزد اساتید و مراجع بزرگی چون آیت الله العظمی سیدحسین طباطبایی بروجردی، امام خمینی (ره) و علامه طباطبائی آموخت و دارای اجازه نقل حدیث از مراجع بزرگ بود.
رهبر معظم انقلاب با صدور پیامی مرحوم واعظ زاده را روحانی بزرگوار و پركار و روشن‌بین دانسته و افزودند: او از جمله مردان با همت و جامعی بود كه علوم اسلامی همچون فقه، حدیث، رجال و تراجم را از برترین استاد این فنون یعنی مرحوم آیة الله العظمی بروجردی اعلی الله مقامه فراگرفته و خود در عمر پربركت خویش به تحقیقات بدیع در آن و نیز علوم قرآنی و تاریخ و كلام پرداخته بود.
حضرت آیت الله خامنه ای آثار قلمی و تحقیقی واعظ زاده را در برخی از این رشته‌ها در شمار افتخارات علمی حوزه‌های علمی شیعه برشمردند كه مورد استفاده ماندگار دنیای اسلام خواهد بود.
از مرحوم واعظ زاده كتاب های متعددی از جمله رسالة الشیخین، «الوحدة الاسلامیّة ، عناصرها و موانعها»، تصحیح و تحقیق دو كتاب «المقنع والهدایة» از شیخ صدوق، شركت در تألیف جامع احادیث الشیعه، تحقیق و ترجمة كتاب «الجمل والعقود فی العبادات» از شیخ طوسی، گردآوری، تصحیح وانتشار مقالات كنگره شیخ طوسی درسه جلد و نیز كتاب رجال و فهرست شیخ طوسی و نیز مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشریه دانشكدة الهیات، نشریه مشكوة به زبان فارسی، و مجلة الارشاد، رسالة القرآن، رسالة الثقلین، رسالة التقریب به زبان عربی به یادگار مانده است.

** ابوترابی: مرحوم واعظ زاده برای تبیین مرجعیت علمی و سیاسی تلاش می كرد
به گزارش خبرنگار ایرنا حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد در این مراسم گفت: مرحوم آیت‌الله محمد واعظ زاده خراسانی برای تبیین مرجعیت علمی و سیاسی پیامبر اعظم و خاندان آن حضرت تلاش می كرد.
وی در سخنان خود به آیه 13 سوره شوری استناد كرد و گفت: اقامه دین در این آیه به معنی فهم صحیح دین و آراسته شدن به آموزه های دین و تلاش در راستای تبیین معارف برای جامعه بشری و همچنین حركت برای استقرار قسط و عدالت در جامعه بشری است.
این پژوهشگر مذهبی تاكید كرد: مراد از اقامه دین مرجعیت سیاسی و مرجعیت علمی پیامبر اكرم(ص) و اوصیای آن حضرت است و آنچه راه را برای گسترش آموزه های پیامبران و مبانی اندیشه های وحیانی و دینی در جامعه هموار می كند، فهم صحیح این مرجعیت است.
وی یكی از ویژگی های مرحوم آیت الله واعظ زاده خراسانی را تلاش برای تبیین مرجعیت علمی و سیاسی خاندان پیامبر اكرم(ص) دانست و گفت: او از سال 1321 وارد حوزه علمیه مشهد شد و به فهم آموزه های قرآن و عترت همت گمارد و ضمن عزیمت به حوزه علمیه قم از محضر بزرگانی چون آیت الله سیدحسین بروجردی، آیت الله سیدمحمد صدر، سیدمحمدحسین طباطبایی و حضرت امام خمینی(ره) استفاده كرد و با كوله باری از علم و معرفت به دیار خود بازگشت.
ابوترابی فرد اضافه كرد: مرحوم واعظ زاده به عنوان یكی از شخصیت های روحانی در مجامع علمی دانشگاهی گامی بلند برای تحكیم وحدت حوزه و دانشگاه برداشت و وارد دانشگاه فرودسی شد.
وی سال 1342 را دوره آغاز فعالیت های مرحوم واعظ زاده به عنوان منادی وحدت برای وحدت حقایق ناب دین و مرجعیت علمی و سیاسی ائمه معصومین(ع) دانست و گفت: او در كنار دارالتقریب مصر با پیروزی انقلاب اسلامی و پیشنهاد تشكیل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به رهبر معظم انقلاب راه را برای تاسیس این نهاد در ایران و حركت برای وحدت امت اسلامی هموار كرد.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: آیت الله واعظ زاده از تمام توان و ظرفیت علمی خود بهره گرفت تا در مسیر اقامه دین قدم بردارد و در راستای تقریب مذاهب در تدوین علوم قرآن و انتقال معارف اسلامی تلاش های بسیاری كرد.
وی از كتاب المعجم فی فقه اللغه القرآن مرحوم واعظ زاده به عنوان اثری یاد كرد كه رهبر معظم انقلاب از زیبایی آن سخن گفته و این كتاب را یك دائره المعارف در زمینه حوزه معجم در علوم قرآنی دانستند.
ابوترابی فرد افزود: آیت الله واعظ زاده بیش از 30 جلد از این كتاب را تالیف كرد و با توجه به پیش بینی صدها هزار فیش، انتظار داشت تا این دائره المعارف را در 50 جلد منتشر كند.
وی با استناد به بخشی دیگر از آیه 13 سوره شوری گفت: اختلاف در فهم دین، اختلاف در جوامع اسلامی را ایجاد می كند و یكی از زشت ترین پدیده ها اختلاف است و قرآن و اولیای دین جوامع اسلامی را از آن برحذر داشته است.
این كارشناس مذهبی زیاده خواهی را یكی از مهمترین عوامل اختلاف دانست و با اشاره به آیه 213 سوره بقره گفت: در سایه مرجعیت دینی و سیاسی راه وحدت در جامعه هموار می شود.
وی افزود: تربیت علمی و دینی، تهذیب نفس و آراستگی اخلاق راه را برای وحدت امت اسلام هموار می كند و مرحوم واعظ زاده از عمر با ارزش خود برای فراهم آوردن زمینه صحیح فهم معارف دین و عترت برای ریشه كن كردن اختلاف در جوامع اسلامی استفاده كرد و با تدوین كتاب های ارزشمند مقدمات ارتقای علمی جامعه و فهم آموزه های قرآن را فراهم كرد.
ابوترابی فرد همچنین گفت: در دوران غیبت حضرت ولی عصر(عج) با فهم صحیح جایگاه ولی فقیه و پیروی از او می توان راه را برای تحكیم پیوندهای امت اسلامی فراهم كرد و امیدوارم زمینه آمادگی جامعه اسلامی برای حضور امام عصر آماده شود.

فراهنگ**1003** 1823 خبرنگار: محمدرضا جعفرملك * انتشار دهنده: طاهره نبی اللهی

سرخط اخبار فرهنگ