۵ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۶
کد خبر: 82360308
۰ نفر
تجليل از 10 عكاس، تجليل از هنر عكاسي

تهران - ايرنا - عكس ثبت كننده وقايع و عكاسي يكي از موثرترين هنرهاي تاريخ معاصر است و اين عكاس است كه مي تواند با استفاده از هنر خود بين عكس و مخاطب پيوند ايجاد كند.

به گزارش خبرنگار هنرهاي تجسمي ايرنا، عكاسان مي توانند با نگاهي عكاسانه لحظه هايي را ثبت كنند كه بيانگر مشكلات جامعه و اجتماع است در اين ميان عده اي از عكاسان هستند كه در جامعه عكاسي تاثيرگذار و پيشگام بوده اند و هميشه نگاه ويژه اي به جامعه و مردم داشته اند كه بايد از آنها تقدير كرد تا بين مردم شناخته شوند و سرمشق هايي براي جوانان باشند.
نكوداشت 10 عكاس تاثيرگذار كشور از برنامه هاي پنجمين همايش 10 روز با عكاسان بود كه در آن از عكاساني مانند، اكبر عالمي كه نقش موثري در پايه گذاري رشته عكاسي در دانشگاه داشته، كامران عدل كه به عكاسي هميشه نگاه مدرن داشته، علي قلم سياه استادي كه دانشجويان بسياري تربيت كرده، فرهود حقي كه تجربه هاي عكاسي مستند اجتماعي خود را در عكاسي صنعتي به كار گرفت، سيمون آيوازيان كه سال ها عكاسي معماري را در دانشگاه تدريس مي كند، منوچهر يگانه دوست عكس هايي از مكه و حج داشته، فخرالدين فخرالديني عكاس پرتره، مسعود معصومي كه عكاس تبليغاتي مدرن بوده، محسن شانديز كه عكس هاي هوشمندانه از جنگ برداشته و محمد صياد كه سالها رخدادها و جنگ را عكاسي كرده، تقدير شدند.
رئيس هيات مديره انجمن عكاسان ايران در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: جامعه ما افراد فاخر و شاخص زيادي در جامعه عكاسي دارد كه بسيار تاثير گذار و پيشرو در هنر و عكاسي بوده اند.
مسعود زنده روح كرماني ادامه داد: در اولين مراسم نكوداشت عكاسان، از 10 عكاس تاثير گذار تقدير شد كه اميدوارم در سال هاي آينده از ديگر عكاسان برتر تجليل و قدرداني شود چون استادان عكاسي زيادي داريم كه بسيار تاثيرگذار بوده اند.
وي با بيان اينكه با برگزاري نكوداشت بخشي از زحمات هنرمندان عكاس در طول اين پنج دهه قدرداني شد، افزود: با سرمايه گذاري و حمايت از اين عكاسان براي تاليف، ترجمه، تدريس و پايه گذاري آثار اين هنرمندان و چاپ كتاب مي توانيم كمك به اين عكاسان كنيم تا براي نسل آينده تاثير گذار باشد و اين حداقل كاري است كه مي شود براي اين هنرمندان انجام داد.
زنده روح كرماني خاطر نشان كرد: براي نكوداشت اين 10 عكاس نمايشگاهي از آثار آنها در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) برپا شد كه خيلي از اين عكس ها قابليت جمع آوري و نگهداري در موزه ها را دارند.
اكبر عالمي عكاس پيشكسوت نيز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: برگزاري نكوداشت، جوانان را تشويق مي كند تا آينده اي را كه در برابر آنها است مورد تجزيه و تحليل و تحسين قرار دهند.
وي با اشاره ويژگي هاي يك عكاس خوب گفت: يك عكاس خوب بايد نسبت به جامعه خود مطالعه و بر دوربين به عنوان يك ابزار هنري تسلط كامل داشته باشد.
عالمي كه بيش از 43 سال از عمر خود را صرف تحقيق و تدريس عكاسي معماري كرده، ادامه داد: خوشبختانه در ايران نسل جديد بسيار خوش درخشيده و بسيار موفق بوده اند.
وي گفت: نيمي از درك اثر هنري نزد مخاطب است و يك تصوير بيشتر از 10 هزار كلمه سخن مي گويد، جهان امروز در محاصره تصاوير زشت و زيبا است، حتي تصاوير زشت مي توانند به آدمي هشدار دهند.
عالمي با اشاره به فعاليت انجمن عكاسان ايران افزود: اين انجمن و همايش 10 روز با عكاسان به خوبي حفظ شده و امروز جايگاه جهاني خوبي دارد و اميدواريم كه روز به روز به اعتبار آن بيشتر افزوده شود.
فخرالدين فخرالديني عكاس پرتره نيز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا تصريح كرد: برگزاري نكوداشت براي هنرمندان عكاس حركت بسيار خوبي است چون هنرمند تشويق و كارها نقد و بررسي و شخصيت كاري مشخص مي شود كه اين خود ايجاد انگيزه مضاعف در هنرمند است.
وي با بيان اينكه يك عكاس خوب چه ويژگي بايد داشته باشد، گفت: عكاس خوب بايد نسبت به سوژه فكر و آگاهي و تا حدودي روانشناسي داشته باشد و حين عكاسي، نور پردازي و كادر بندي خوبي انجام دهد.
فخرالديني ادامه داد: پنجمين همايش 10 روز با عكاسان با شعار «عكاسي امروز، فرصت هاي جدي» از 19 تا 28 آذر ماه برگزار و نكوداشت 10 عكاس سوم دي ماه در موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) برگزار شد.
فراهنگ ** 9338 ** 1071 ** گزارش: صديقه بهارلو ** انتشار دهنده: اميد غياثوند

سرخط اخبار فرهنگ