۵ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 82360253
۰ نفر
تكذیب قاچاق خاك از هرمزگان

بندرعباس - ایرنا- مدیركل امنیتی و انتظامی استانداری هرمزگان گفت: هیچ گونه قاچاق خاك از این استان به داخل و خارج از كشور صورت نمی گیرد.

عزیزالله كناری روز یكشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: برخی شایعه كرده اند كه خاك از جزیره هرمز قاچاق می شود كه این هم صحیح نیست زیرا این جزیره توریستی بوده و مردم كشورمان برای تفریح و دیدن جاذبه های طبیعی از جمله خاك سرخ، سنگ وخاك های رنگی به این جزیره می روند.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با قاچاق كالا و ارز هرمزگان ادامه داد: در مواردی افراد برای یادگاری از این سفر سنگ یا خاك رنگی با خود می برند كه به 200گرم هم نمی رسد و بیشتر جنبه تزئینی دارد و از نظر ما این كار قاچاق محسوب نمی شود.
وی یاد آور شد: یك معدن خاك سرخ در این جزیره مدتی تعطیل بود و اخیرا در زمینه تولید، فراوری و صادرات خاك سرخ با نظارت فعالیت می كند و كاركرد آن مشخص است.
جزیره زیبای هرمز كه براساس تحقیقات انجام شده طی میلیون‌ ها سال از دریا خارج شده و به صورت كنونی در آمده است، در ورودی خلیج فارس در هشت كیلومتری بندرعباس قرار دارد و جزء شهرستان قشم بشمار می ‌رود.
در مسیر دریایی قشم به جزیره هرمز كوه هایی به رنگ زرد ، سفید و قرمز دیده می ‌شود.
در میان این كوه ها ، كوه قرمز رنگی وجود دارد كه خاكش خوراكی است و مردم محلی از خاك سرخ آن به عنوان ادویه در طبخ ماهی و نان و تهیه سس استفاده می‌كنند.
معدن خاك سرخ هرمز از شهرت جهانی برخوردار است و این خاك یكی از رنگینه‌ های مهم این جزیره است كه از نظر كیفیت و مرغوبیت در كل كره زمین (بعد از اسپانیا) نمونه ندارد.
مهم‌ ترین خاك های رنگی جزیره هرمز را تركیبات اكسیدهای آهن و آتشفشانی تشكیل می دهد ، طیف‌های رنگی سرخ ، زرد و سرخ مایل به سیاه از تركیبات اكسیدهای آهن و طیف‌های رنگی سفید ، آبی ، صورتی ، سبز و خاكستری از تركیبات آتشفشانی هستند.
از این خاك در صنایع رنگسازی ، آرایشی ، كاشی ، سرامیك ، موزائیك ، سفال ، لعاب سازی ، تولید پودرهای میكرونیزه صنعتی ، نوارهای كاست ، ضد زنگ و دیگر مصارف استفاده می‌شود و مردم بومی منطقه نیز از این خاك برای نمای ساختمان و حتی از نوعی از این خاك به نام گِلك ماده‌ ای به نام سوراغ تهیه و به عنوان غذا استفاده می‌ كنند.
این غذا تركیبی از خاك قرمز ، نوعی ماهی ساردین و نارنج است كه با نان خورده می‌شود.
از سوراغ كه خاك قرمز در تركیب آن وجود دارد ، می‌توان بر روی نان های سنتی نیز نقاشی كرد و به عنوان غذا به كار برد.
همچنین در سال های اخیر از خاك رنگی جزیره هرمز فرش خاكی طراحی شده است.
جزیره هرمز با 14.9 كیلومتر مربع در جنوب شرقی بندرعباس و در میان آب‌های خلیج فارس قرار گرفته است
7195/6048 /1484
خبرنگار: رقیه غلامی زاده ** انتشاردهنده:اصغر رضاخانی