نوسازی 15 هزار دستگاه وانت بار فرسوده در ناوگان شهری كلید خورد

تهران- ایرنا- رییس اتاق اصناف ایران از آغاز نوسازی ١٥ هزار دستگاه وانت بار فرسوده در ناوگان حمل و نقل شهری و اعطای تسهیلات 200 میلیون ریالی به هر متقاضی خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی فاضلی» امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران افزود: در نشستی با نمایندگان بانك مركزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه، اتاق اصناف ایران، شركت ایران خودرو، ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت و نیروی انتظامی (پلیس راهور) به این جمع بندی رسیدیم كه 15 هزار وانت فرسوده حمل و نقل عمومی نوسازی شوند.
فاضلی میزان تسهیلات بانكی برای هر دستگاه وانت فرسوده را حداكثر 200 میلیون ریال با نرخ سود 16 درصد و اقساط 48 ماهه عنوان كرد.
وی افزود: اتحادیه صنفی حمل و نقل بار سبك شهری مسوولیت پیگیری طرح از زمان ثبت نام تا تحویل وانت جایگزین با پلاك عمومی «ع» را برعهده دارد و صدور پلاك عمومی از سوی نیروی انتظامی منوط به اخذ نامه تاییدیه از اتحادیه است.
فاضلی ادامه داد: دارندگان وانت بارهای فرسوده با مراجعه به اتحادیه صنفی و معرفی پلاك می توانند نسبت به جایگزینی خودروهای فرسوده خود اقدام كنند.
به گفته وی، براساس برآوردها، بیش از 30 هزار خودرو فرسوده وجود دارد اما اكنون فقط توان نوسازی 15 هزار وانت بار فرسوده از سوی ایران خودرو وجود دارد.
رییس اتاق اصناف ایران افزود: نوسازی در سایر ناوگان حمل و نقل عمومی نیز باید انجام شود.
در ادامه این نشست، رییس اتحادیه حمل و نقل بار سبك شهری و پیك موتوری درباره طرح جایگزینی 15 هزار وانت بار فرسوده گفت: برای نخستین بار نوسازی 15 هزار وانت بار فرسوده بر عهده اتحادیه های كشوری واگذار شده است.
«محسن طاقدار» افزود: اعضای صنف با مراجعه به مركزهای اسقاط و اخذ گواهی و تاییدیه اتحادیه به خودروساز معرفی می شوند.
وی ادامه داد: همچنین دارندگان وانت فرسوده كه عضو اتحادیه حمل و نقل بار سبك شهری نیستند، با مراجعه به اتحادیه صنفی می توانند نسبت به جایگزینی خودروهای فرسوده خود اقدام كنند.
رییس اتحادیه حمل و نقل بار سبك شهری گفت: وانت آریسان دوگانه سوز و تندر «ال90» به عنوان خودرو جایگزین وانت های فرسوده در نظر گرفته شده است كه اعضا می توانند با پرداخت 50 تا 100 میلیون ریال نسبت به نوسازی خودرو خود اقدام كنند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره معایب خودرو آریسان گفت: معایب این خودرو برطرف شده است و مشكلی از این بابت وجود ندارد.
طاقدار درباره ارزش گواهی اسقاط وانت های یك تن و پایین تر و وانت بار بالاتر از یك تن اعلام كرد: مالكان وانت بار یك تن و پایین تر كه وانت بار مزدا و پیكان را در برمی گیرد، با ارایه گواهی اسقاط مشمول 20 میلیون ریال تخفیف و صاحبان وانت یك تن و بالاتر نیز مشمول 30 میلیون ریال تخفیف می شوند.
وی افزود: تكمیل پرونده در سامانه نوسازی (پیش از صدور پلاك) برای آن دسته متقاضیانی كه نسبت به فروش گواهی اسقاط خودرو خود در مركزهای اسقاط اقدام می كنند پس از تایید اصالت گواهی اسقاط صادر شده توسط نیروی انتظامی و اتحادیه صورت می پذیرد.
اقتصام**9189**1070**1961** خبرنگار: اسماعیل داودی** انتشاردهنده: مریم مسعود