شعر انقلاب فقط شعر دفاع مقدس نیست/میزبانی شیراز از ششمین جشنواره شعر انقلاب

تهران - ایرنا - دبیر علمی ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب با بیان اینكه شعر انقلاب فقط شعر جنگ و دفاع مقدس نیست، افزود: ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب هفتم و هشتم دی ماه در شیراز برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مرتضی امیری اسفندقه روز شنبه در نشست خبری جشنواره بین المللی شعر انقلاب اظهار كرد: شعر انقلاب در سه دهه اخیر گسترده تر شده تا پیش از این با موضوع و موضع بیداری اسلامی روبرو بودیم اما اكنون با توجه به اوضاع خاورمیانه تعریف آن تغییر كرده است.
وی با بیان اینكه تعریف عدالت و انسانیت محدود به ایران نمی شود، افزود: شعر انقلاب این دو را در گستره جهانی مد نظر دارد، در شعر انقلاب هر آنچه در ایران و كره خاكی به عنوان آیین معرفی شده و منافاتی با اصول اصلی انسانیت و مبانی الهی ندارد در این حوزه قرار می گیرد.
امیری اسفندقه با بیان اینكه نگاه معارف دینی و آیینی محدود به مسائل آیینی نیست، ادامه داد: بسیاری از آیین ها مذهبی نیستند اما ریشه در تعالیم معنوی دارند، شب یلدا نیز جزو آیین است پس شعر درباره آن نیز شعر آیینی است.
دبیر علمی ششمین جشنواره شعر انقلاب اضافه كرد: در نیمه دوم دهه سوم شعر انقلاب، منظور نظر مشتاقان این بوده كه شعر انقلاب از باروی بلندتر به تماشا بنشیند.
به گفته وی، هر آنچه در حوزه آیین پذیرفته شده و در گستره جهانی انسانی و الهی باشد، در حوزه شعر آیینی قرار دارد مگر اینكه آن آیین در تضاد با این دو باشد.
امیری اسفندقه با بیان اینكه در این دوره از جشنواره، شعر به دو بخش سنتی و نیمایی تفكیك شده است، گفت: این تفكیك به دلیل وجود ظرفیت و ظرافت قالب ها بوده است.

** شعر انقلاب فقط شعر جنگ نیست
دبیر علمی ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب توضیح داد: شعر انقلاب فقط شعر جنگ نیست همانطور كه شعر آیینی از منظر شعر انقلاب، فقط مدح ائمه اطهار(ع) نیست بلكه اخلاق، رفتار اجتماعی و پاسداشت ایین های ملی را هم شامل می شود. هر آنچه در كره خاكی منافاتی با اصول انسانیت و مبانی الهی نداشته باشد در این حوزه جا دارد.
وی با بیان اینكه ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب هفتم و هشتم دی ماه در شیراز برگزار می شود، به آمار آثار ارسالی به دبیرخانه این دوره از جشنواره اشاره كرد.
امیری اسفندقه گفت: پس از انتشار فراخوان تا امروز، 874 اثر از 201 شركت‌كننده در همه بخش‌ها به دبیرخانه رسیده كه شامل 244 مجموعه شعر در همه قالب‌ها، 599 تك اثر در همه قالب‌ها و 31 اثر پژوهشی بوده است.
به گفته وی، این آثار در نهایت به صورت تفكیكی در بخش مجموعه شعر شامل 140 اثر سنتی و 104 اثر نیمایی در داوری‌ها لحاظ شد و در بخش تك اثر نیز 321 شعر سنتی و 278 شعر نیمایی توانست به مرحله نهایی داوری راه پیدا كند.
امیری ادامه داد: در بخش پژوهش نیز 25 مقاله و 6 كتاب به مرحله نهایی داوری راه پیدا كرد، انتخاب نهایی برگزیدگان جشنواره نیز در بخش شعر سنتی از میان 10 تك اثر و پنج مجموعه اثر و در بخش نیمایی از هشت تك اثر و چهار مجموعه اثر و در بخش پژوهش نیز از میان یك كتاب و سه مقاله انتخاب خواهند شد.
وی با بیان اینكه 461 شعر سنتی و 382 شعر نیمایی مجموع آثار ارسالی را تشكیل می دهد، افزود: بیشترین شركت كنندگان در این دوره از جشنواره از استان تهران و كمترین شركت كننده متعلق به استان های سمنان و سیستان و بلوچستان است هرچند قرار است علت این مساله بررسی شود.
دبیر علمی ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب با بیان اینكه هیات داوران در دو بخش متفاوت از یكدیگر است، داورهای بخش نیمایی را مصطفی علی پور، محمدرضا عبدالملكیان و علی محمد مودب را معرفی كرد و ادامه داد: محمد علی بهمنی، محمد كاظم كاظمی و محمود حبیبی كسبی داوران بخش سنتی جشنواره بودند.
به گفته امیری اسفندقه، سعید یوسف نیا، عبدالحمید ضیایی و محمدرضا سنگری نیز داوران بخش پژوهش این دوره از جشنواره بودند.
وی اظهار كرد: ظلم ستیزی در این دوره از جشنواره از انسجام و اسلوب و وحدت بیشتر برخوردار بود.
دبیر علمی ششمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب در پاسخ به این سوال كه جشنواره در این چند دوره آیا به هدف مورد نظر دست یافته، افزود: این جشنواره اعتقاد ندارد كه به نقطه خاصی برسد زیرا راهی است كه انتها ندارد و هدف آن فقط رفتن و نه رسیدن است.
وی درباره بخش بین‌الملل گفت: در این بخش از 25 كشور كشور اثر داشته‌ایم كه بالغ بر 205 اثر ارسال شده و میهمانان ویژه از میان آنها دعوت شده‌اند.
امیری اسفندقه در بخشی دیگر از سخنانش ادامه داد: ‌داوران انتخاب شده نظر شخصی من نبود، آثار آنها به ما معرفی ‌شان كرد هر چند شورای سیاستگذاری جشنواره كه از یك سال پیش كار را استارت می‌زند هیات داوران را انتخاب می‌كند.

**تقدیر از سه چهره پیشكسوت شعر انقلاب
دبیر اجرایی جشنواره نیز در این نشست گفت: اجرایی این دوره بر عهده رئیس حوزه هنری استان فارس بود كه به دلیل مشغله جشنواره به این نشست نرسید.
محمد زرویی نصرآباد افزود: طی دو ماه اخیر تغییراتی در مركز محافل رخ داد كه به شكل مؤسسه فرهنگی هنری درآمدالبته همه اجرای جشنواره‌ها همانگونه كه بر عهده مركز محافل بود همچنان باقی است اما مؤسسه سوره هنر همراه مركز است و مدیریت آن بر عهده حامد رهنما است.
وی درباره فراخوان جشنواره اضافه كرد: از ابتدای سال جاری به دلیل وجود دبیرخانه دائمی فراخوان جشنواره منتشر شد بر اساس اعلام نفر اول در بخش مجموعه اثر نفر اول تندیس به علاوه دیپلم جشنواره و هفت میلیون تومان جایزه نقدی دریافت می‌كند، نفر دوم تندیس، دیپلم افتخار و پنج میلیون تومان و جایزه نفر سوم سه میلیون تومان است.
وی توضیح داد: در بخش تك‌اثر، سنتی و نو نفر اول تندیس، دیپلم افتخار و چهار میلیون تومان، نفر دوم سه میلیون تومان به همراه تندیس و دیپلم افتخار و نفر سوم در كنار تندیس و دیپلم افتخار 2 میلیون تومان دریافت خواهد كرد، ‌در بخش پژوهش كتاب، تندیس به علاوه دیپلم افتخار و سه میلیون تومان به نفر برگزیده تخصیص می‌یابد.
زرویی نصرآباد گفت: در بخش مقاله نفرات اول تا سوم به ترتیب دو میلیون، 1.5 میلیون و یك میلیون تومان دریافت خواهند كرد و به افرادی كه به جشنواره راه یافته‌ اند ولی حائز رتبه نمی‌شوند،پنج میلیون ریال كمك هزینه پرداخت می‌شود.
معاون اجرایی موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر گفت: در بخش بین‌الملل سه نفر برگزیده در تك‌اثر معرفی می‌شوند كه 1500 دلار دریافت خواهند كرد.
وی با بیان اینكه این جشنواره روزهای 7 و 8 دی در شیراز برپا می‌شود، گفت: افتتاحیه صبح روز هفتم با شعرخوانی شاعران پیشكسوت در كنار آرامگاه حافظ است و عصر همان روز شب شعر بزرگ انقلاب با حضور 25 نفر از شاعران طراز اول كشور در شیراز برپا می‌شود.
زرویی نصرآباد گفت:‌ میهمانانی را از كشورهای لبنان، سوریه، عراق، كویت، آذربایجان و دو شاعر از پاكستان خواهیم داشت، همچنین محفل ادبی دیدار مهر با حضور جمعی از شاعران داخلی و خارجی در حرم شاهچراغ برپا شده و از كتاب امین زبان و ادب فارسی رونمایی خواهد شد.
به گفته وی، «سكوت سرشار از هیاهو» عنوان اثری شامل شعرهای تازه شاعران جوان عرب در حوزه بیداری اسلامی و مقاومت است كه دراین مراسم رونمایی خواهد شد.
این كتاب شعرهایی از شاعران مراكش، یمن، مصر، فلسطین، سوریه، عراق، كویت، لبنان را در بر دارد و حاوی زندگینامه شاعران هم می‌شود.
وی افزود: هستم دی ماه در سالن صدرای شیراز برترین‌ها معرفی و از سه چهره پیشكسوت شعر انقلاب به نام‌های مرحوم استاد نصرالله مردانی، سیدمحمود سجادی و قادر طهماسبی تقدیر خواهد شد.
فراهنگ **1880 ** 1071 ** خبرنگار: پروین اروجی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

سرخط اخبار فرهنگ