رتبه خوبی در نرخ باسوادی نداریم/3 درصد جمعیت 10 تا 49 سال كشور بی سوادند

تهران - ایرنا - رییس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینكه بر اساس آمار 2014 یونسكو، ایران در زمینه سواد با 65.1 درصد نرخ باسوادی رتبه خوبی را در بین كشورها ندارد، گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده، یك میلیون و 138 هزار نفر معادل سه درصد از جمعیت 10 تا 49 ساله كشور بی سواد هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش ایرنا، علی باقر زاده روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفتم دی ماه سالروز تاسیس سازمان نهضت سواد آموزی با بیان اینكه پایگاه اطلاعات ثبتی برای هر شهروند یك فایل الكترونیكی ایجاد كرده كه تمام سوابق تحصیلی افراد در آن جمع آوری شده، ‌افزود: بنابر آمار این پایگاه جمعیت 10 تا 49 ساله كشور تا مهر سال 90، 53 میلیون و 700 هزار نفر بوده است.
وی اظهار داشت: حدود 40 میلیون و 708 هزار نفر از این جمعیت دارای مدرك تحصیلی حداقل پنجم و ششم ابتدایی هستند كه در گروه افراد با سواد قرار می گیرند و حدود سه میلیون نفر از جمعیت 10 تا 49 ساله كشور، دانش آموز بالای 10 سال هستند كه هنوز پایه پنجم و ششم ابتدایی را قبول نشده اند و حدود 320 هزار نفر بر اساس اعلام مراجع رسمی آموزش ناپذیر شناخته شده اند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه برای اعلام نتایج نهایی تعداد افراد با سواد و بی سواد كشور منتظر نتایج سرشماری سال 95 هستیم، یادآور شد: منابعی همچون موسسه آمار یونسكو و مركز آمار جمهوری اسلامی ایران برای تعیین وضعیت سواد در كشور وجود دارد.
باقرزاده ادامه داد: بر اساس شاخص اعلام شده از سوی موسسه آمار یونسكو در سال 2014 میلادی، نرخ سواد یكی از شاخص های اصلی توسعه انسانی و در بخش آموزش افرادی كه تحصیلات متوسطه و بالاتر دارند، تعیین شده است.
وی تصریح كرد: بر اساس آمار 2014 یونسكو، ایران در زمینه سواد با 65.1 درصد نرخ باسوادی رتبه خوبی را در بین كشورها ندارد در حالیكه كانادا، اتریش، فنلاند، چك، انگلیس و بسیاری از كشورهای اروپای شرقی به عدد صدرصد در افرادی كه تحصیلات متوسطه و بالاتر دارند، دست پیدا كرده اند.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی بیان داشت: موسسه آمار یونسكو وضعیت سواد كشورها را در سه گروه سنی 24 - 15، 64 - 25 سال و گروه سنی بالای 15 سال دسته بندی كرده كه گزارش 2014 این موسسه نشان می دهد ایران نسبت به سال 2013 در زمینه سواد رشد قابل توجهی داشته به گونه ای كه در گروه سنی 15 تا 24 سال نیم درصد وضعیت سواد در كشور بهبود یافته و به عدد 98.22 درصد رسیده است.
باقرزاده اضافه كرد: همچنین در گروه سنی 64 - 25 سال 2.65 درصد به نسبت سال 2013 رشد نشان می دهد و مجموعه افرادی كه بی سواد اعلام شده اند در این گروه سنی به 88.44 درصد معادل پنج میلیون نفر رسیده است.
وی اظهار داشت: در گروه سنی بالای 15 سال نیز نرخ باسوادی كشور رشد 2.55درصد داشته و با حدود هفت میلیون و 500 هزار نفر به عدد 87.13 درصد رسیده است.

** ثبت نام بیش از 438 هزار نفر در طرح سوادآموزی
رییس سازمان نهضت سوادآموزی در خصوص عملكرد سال 95 تا امروز این سازمان گفت: سال 95 - 94 بر اساس موافقتنامه بین سازمان های نهضت سواد آموزی و برنامه بودجه، مقرر شد 420 هزار نفر تحت پوشش سواد آموزی قرار گیرند كه البته عددی كه بین استان ها توزیع شد 513 هزار نفر است و یكصد هزار نفر بیشتر از عدد موافقتنامه بوده است.
باقرزاده ادامه داد: تاكنون 438 هزار و 275 نفر از افراد بی سواد ثبت نام شده اند كه معادل 103 درصد موافقتنامه امضا شده با دولت را شامل می شود و تا پایان سال فرصت برای ثبت نام باقی است و این كار ادامه دارد.
وی با بیان اینكه از این تعداد 22 درصد مرد و 78 درصد زن هستند، بیان داشت: آمارها بیانگر افزایش حجم بی سوادی و علاقه بیشتر زنان به یادگیری است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه 46 درصد از افراد ثبت نام شده در طرح سوادآموزی از مناطق روستایی و 54 درصد از مناطق شهری هستند، گفت: در گروه سنی زیر 30 سال حدود 230 هزار نفر معادل 54 درصد افرادی كه تحت پوشش قرار گرفته اند، كمتر از 30 سال سن دارند و همچنین تاكنون در گروه سنی زیر 20 سال 19 هزار و 290 نفر تحت پوشش سوادآموزی قرار گرفته اند.
باقرزاده ادامه داد: در زمینه آموزش اولیا بی سواد نیز در سال 95، 71 هزار نفر از اولیا بی سواد ثبت نام شده و در حال آموزش هستند كه حدود 30 درصد فعالیت دوره سوادآموزی سازمان نهضت سوادآموزی را در برمی گیرد.
وی سوادآموزی اتباع خارجی را از دیگر اقدامات سازمان برشمرد و اظهار كرد: در صد باسوادی اتباع خارجی از شش درصد در ابتدای انقلاب به 60 درصد معادل 700 هزار نفر در سال 95 رسیده كه رشد قابل توجهی را نشان می دهد.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی افزود:‌ امسال 18 هزار و 600 نفر از اتباع خارجی در طرح سوادآموزی ثبت نام شده اند كه 80 درصد این افراد با هزینه جمهوری اسلامی ایران باسواد می شوند و 18 درصد را كمیساری عالی پناهندگان مشاركت كرده و دو درصد هم بر اساس طرح نروژ با سواد می شوند.
باقرزاده گفت: استان های چهار محال و بختیاری، فارس، كرمانشاه، آذربایجان غربی، گلستان و اردبیل بالای صددرصد عملكرد داشته اند و جزو استان های موفق هستند و استان های چهار محال و بختیاری، البرز، همدان، گیلان، مازندران قزوین و كردستان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 120 درصد عملكرد داشته اند.

** احیا شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی در دولت یازدهم
وی ادامه داد: به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی پشتیبانی سواد آموزی در كشور شكل گرفته و جلساتی را در دولت های گذشته برگزار كرد البته در دولت نهم و دهم به دلیل سیاست ادغام شوراها، این جلسات تعطیل بود.
معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: از ابتدای سال 93 این شورا احیا شد و تاكنون شش جلسه در سطح ملی با 29 مصوبه برگزار كرده و همچنین در سطح استان ها 228 جلسه با حدود هزار و 445 مصوبه داشته و استان ها از اجرای برنامه سوادآموزی حمایت كرده اند.
باقرزاده تصریح كرد: در سطح شهرستان ها نیز به ریاست فرمانداران و بخشداران سه هزار و 328 جلسه تشكیل شده و حدود 13 هزار و 104 مصوبه داشته كه نشان دهنده یك حركت جمعی برای اجرای برنامه سوادآموزی در كشور است.

** نهضت سوادآموزی سالانه 163 عنوان كتاب تولید می كند
باقرزاده با بیان اینكه سازمان نهضت سوادآموزی سالانه 163 عنوان كتاب تولید می كند، گفت: حدود 28 عنوان از این كتاب ها در حوزه سوادآموزی است كه بی سوادان مطلق از جمله سوادآموزی سربازان، كشاورزان، زنان و اتباع خارجی را تحت پوشش قرار می دهد.
وی افزود: 20 عنوان كتاب در حوزه تحكیم سواد، 12 عنوان در حوزه دوره دوم سواد، 31 كتاب راهنمای معلم و 29 عنوان كتاب «خواندن با خانواده» و حلقه های كتابخوانی از دیگر تولیدات سازمان نهضت سوادآموزی است و در مجموع سالانه چهار میلیون و 700 هزار جلد كتاب تولید شده و به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

** 70 هزار و 961 نفر با سازمان سوادآموزی همكاری دارند
رییس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینكه تا امروز 70 هزار و 961 نفر با سوادآموزی همكاری داشته اند، گفت: 15 درصد معادل 10 هزار و 410 نفر از این افراد از نیروهای رسمی و پیمانی آموزش و پرورش و حدود 60 هزار و 281 نفر معادل 85 درصد نیز از طریق موسسات غیردولتی و از بین تحصیلكرده های دانشگاهی با سازمان همكاری می كنند.
باقرزاده با بیان اینكه مشكلی در بخش نیروهای دولتی وجود ندارد اما در نحوه محاسبه حق الزحمه و پرداخت نیروهای غیردولتی با مشكلاتی مواجه هستیم، اضافه كرد: در زمینه بیمه تامین اجتماعی این افراد نیز طبق قانون در سه سال گذشته تمام شركت های طرف قرارداد در سازمان نهضت سوادآموزی موظف بودند بیمه آموزش دهندگان را به نسبت كاری كه انجام می دادند پرداخت كنند.
وی اظهار داشت: به دلیل برخی مشكلات تصمیم گرفته شد از اول فروردین سال 96 بیمه آموزش دهندگان به صورت ماهانه و صرف نظر از نتیجه قبولی پرداخت شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: به عنوان مثال در دوره سواد آموزی كه آموزش دهندگان باید 400 ساعت آموزش ارایه دهند، حداكثر دوره آموزش پنج ماه تعیین شده و در مجموع یكصد روز بیمه داده خواهد شد، در دوره انتقال كه شامل 600 ساعت آموزشی و هفت ماه زمان آموزش است و در مجموع 150 روز بیمه داده می شود و در دوره تحكیم 100 ساعت آموزشی و معادل شش ماه طول دوره آموزشی است 25 روز بیمه داده خواهد شد.
باقرزاده توانمندسازی نیروهای غیردولتی را از دیگر فعالیت ها عنوان كرد و گفت: از سال 91 تاكنون سالانه حدود یك میلون و 200 هزار نفر ساعت آموزش های لازم را درباره روش های تدریس و آشنایی با سواد‌آموزی فرا گرفته اند.
وی اظهار داشت: اخیرا توافقی با جهاد دانشگاهی انجام شده به این نحو كه مجموعه پودمان های آموزشی در پرتال جهاد دانشگاهی قرار می گیرد و آموزش دهندگانی كه تمایل دارند با سازمان نهضت سواد آموزی همكاری كنند با ثبت نام در این پرتال، درس نامه ها و فیلم ها را دریافت كرده و در صورت قبولی در آزمون دوره، می توانند با سازمان همكاری كنند.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه كرد: برای این دوره 126 ساعت آموزش پیش بینی شده كه شامل 44 ساعت در مباحث عمومی و 82 ساعت مباحث تخصصی است كه جزییات آن بزودی اطلاع رسانی خواهد شد.

** تبدیل وضعیت استخدام آموزش دهندگان
باقرزاده با بیان اینكه آموزشیار بلاتكلیف نداریم و همه استخدام شده اند، گفت: 60 هزار نفری كه به صورت غیردولتی با سازمان نهضت سوادآموزی همكاری می كنند مشمول قانونی می شوند كه در شهریور امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و بعد از تایید در شورای نگهبان 15 مهر ماه به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شد.
وی گفت: در این قانون كه با عنوان قانون اصلاح تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تكلیف استخدامی یاد می كنند، چهار گروه مربیان پیش دبستانی، نیروهای خرید خدمات آموزشی حث التدریسی ها غیرمستمر و آموزش دهندگان تجمیعی مخاطب قانون هستند.
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: آموزش دهندگان تجمیعی مربوط به سازمان نهضت سوادآموزی است كه اسامی این افراد آماده شده و اكنون روی سامانه سوادآموزی استان ها و شهرستان ها قرار گرفته است.
باقرزاده توضیح داد: تمامی مشمولان در اجرای این قانون با هم مساوی هستند مگر در سنوات خدمت و تاكنون جلسات متعددی برای اجرای قانون در وزارت آموزش و پرورش تشكیل شده كه امید است راهكارهای عملی برای تبدیل وضعیت این نیروها اتخاذ شود.

** سوادآموزی از طریق اجرای طرح «بن»
وی در خصوص برنامه ها و رویكردهای سازمان نهضت سوادآموزی نیز گفت: برنامه افزایش دسترسی از جمله اهداف است به این نحو كه شرایطی فراهم كنیم تا گروه های مختلف همچون اولیا بی سواد، كودكان زیر 20 سال، زندانیان، سربازان، عشایر، زنان و دختران روستایی، معلولان و اتباع خارجی متناسب با ویژگی های خود به آموزش دست یابند.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح كرد: اخیرا طرحی به هفت استان به صورت آزمایشی با عنوان سوادآموزی از طریق «بن» اعلام شده است به این صورت كه سندی توسط سازمان به ارزش 10 میلیون ریال تولید كرده و این سند به كسی تعلق می گیرد كه در دوره سوادآموزی ثبت نام و آموزش های لازم را دریافت كرده و در آزمون پایانی قبول شود.
باقرزاده ادامه داد: استان های تحت پوشش این طرح شامل یزد، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، سمنان و قم هستند.
وی با بیان اینكه 10 هزار نفر شامل پنج هزار و 800 زن و بقیه مرد مخاطب این طرح هستند، اظهار داشت: این سازمان در بخش تحقیق و توسعه نیز دو كار اساسی در دست دارد كه یكی از آنها طرح سواد سنجی است.
معاون وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: كلیات این طرح كه جزو رویكردهای نو در تعیین وضعیت سواد كشور است، تصویب شده و سعی می شود بعد از انتشار سرشماری سال 95 جزییات طرح به مرحله اجرا درآید.
باقرزاده خاطرنشان كرد: طراحی ساختار آموزش بزرگسالان در كشور از دیگر برنامه های این سازمان است كه باید مراجع قانونی درباره آن نظر بدهند تا فعالیت سازمان از سوادآموزی صرف به سمت آموزش افرادی كه از تحصیلات متوسطه جا مانده اند، توسعه یابد.
وی یكی از رویكردهای سازمان نهضت سوادآموزی را پژوهش محوری عنوان كرد و گفت: سال 95 این سازمان به دلیل ارایه 19 پژوهش در سطح ملی دستگاه برتر وزارت آموزش و پرورش در توجه به پژوهش معرفی شد و اكنون نیز 110 پژوهش به شورای تحقیقات استان ها سفارش شده كه منابع آن از محل یك درصد اعتبارات پژوهشی به استان ها تخصیص داده می شود.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی به مقایسه اعتبارات مصوب و عملكرد سازمان در طول برنامه پنجم توسعه پرداخت و یادآور شد: در طول برنامه پنجم توسعه یعنی از سال 90 تا 95، در برنامه های دولت با سواد كردن دو میلیون 917 هزار نفر تعیین شده بود كه عملكرد این سازمان حدود سه میلیون و 51 هزار نفر بوده است.
باقرزاده گفت: همچنین اعتبارات اختصاص یافته به سازمان در موافقتنامه های برنامه پنجم حدود یكهزار و 450 میلیارد تومان بوده كه هزار میلیارد تومان تاكنون تخصیص یافته است كه درصد عملكرد مصوبه به اعتبارات 71 درصد بوده است.

** محدودیت برای افراد بی سواد قابلیت اجرا ندارد
معاون وزیر آموش و پرورش افزود: محدودیت برای افراد بی سواد مربوط به مصوبه اسفند سال 93 دولت است كه در بند سوم آن آمده بود از ابتدای سال 95 راهنمایی و رانندگی موظف است گواهینامه افراد بی سواد زیر 50 سال را تمدید یا صادر نكرده و این افراد را برای سوادآموزی به سازمان نهضت سوادآموزی معرفی كند.
باقرزاده گفت: همچنین بر اساس این قانون، اتحادیه ها و شوراهای صنفی مكلف هستند در دادن پروانه كسب به وضعیت سواد افراد توجه كنند كه اگر بی سواد هستند به سازمان سوادآموزی معرفی كنند و كمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی نیز مكلف هستند افراد بی سواد تحت پوشش خود را به سازمان معرفی كنند و پرداخت مستمری ها را با آموزش توام كنند.
وی خاطرنشان كرد: آن بخش از مصوبه كه شامل ممنوعیت صدور و یا تمدید گواهینامه و پروانه كسب است، تاكنون قابلیت اجرا نداشته است.
فراهنگ **‌ 1883 **‌ 1071 ** خبرنگار: مریم جلوداران ** انتشار دهنده: امید غیاثوند