مشهد 2017؛ فرصتي كه بايد غنيمت شمرده شود - علي حيدر شاه حسيني**

انتخاب مشهد مقدس به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال 2017 ميلادي فرصت مغتنمي براي معرفي اين شهر و قابليتهاي آن به جهانيان به وي‍‍ژه دنياي اسلام است كه اين فرصت بايد قدر دانسته و به بهترين نحو از آن استفاده شود.

اين رويداد با توجه به وجود مرقد منور امام رضا( ع ) مي تواند زمينه ساز گسترش بيش از پيش گردشگري مذهبي در ايران و معرفي فرهنگ رضوي و نقطه عطفي در تعاملات فرهنگي و تمدني در عصر حاضر باشد.
انتخاب مشهد مقدس به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام، زمينه ساز برگزاري همايش هاي ملي و بين المللي مختلفي خواهد شد كه بايد در آنها فرهنگ غني ايران زمين و شهر مشهد را معرفي و از بركات آن بهترين استفاده را برد.
رفت و آمد شخصيتهاي سياسي، مذهبي، علمي، ادبي و هنري در اين سال فزوني خواهد گرفت و همين امر خود مي تواند زمينه ساز توسعه روابط اين شهر مقدس با ساير نقاط ايران و جهان باشد و طبيعي است كه تبادلات اين چنيني رشد و توسعه و فايده براي هر دوطرف را به همراه دارد.
يكي از ظرفيتهاي مهم مشهد وجود دانشگاههاي متعدد از جمله دانشگاه فردوسي مشهد است كه با 66 سال سابقه به عنوان سومين دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه هاي تهران و تبريز محسوب مي شود.
بر اساس چشم‌انداز سند راهبردي دانشگاه فردوسي مشهد، اين دانشگاه بايد در سال 1399 يكي از دو دانشگاه برتر جامع كشور در توليد علم، نظريه پردازي و توسعه فناوري، برخوردار از جايگاه معتبر در بين 10 دانشگاه اول جهان اسلام و جزء 500 دانشگاه ممتاز جهان با هويتي اسلامي- ايراني باشد و در اين راستا مي تواند مركز پذيرش دانشجويان جهان اسلام و تبادل علمي در بين كشوها شود.
حوزه علميه خراسان نيز تنها حوزه‌اي است كه با قدمتي هزارساله، هيچگاه دچار افول و نزول نشده و همواره مهد تربيت و پرورش عالمان، بزرگان و مفاخر علم و ادب بوده است و در افق 1414 به دومين حوزه علميه شيعي در عرصه تفقه، توليد علم و زمينه‌سازي نظام‌هاي ديني و تمدن‌ نوين اسلامي در جهان خواهد بود و زمينه فعاليت آن مي تواند جهان اسلام را در برگيرد.
مشهد در زمينه ادبي و هنري نيز چه از لحاظ تاريخي و چه در دوران معاصر داراي استعدادهاي زيادي است و به وجود شاعران گرانمايه اي همچون فردوسي بر خود مي بالد و در اين راستا نيز بايد از برنامه هايي چون جشنواره نقاشي مشهد 2017، سمپوزيوم مجسمه سازان جهان اسلام، نشان خادمان تقريب مذاهب، كنگره معرفي چهره‌هاي بزرگ مشهد، ترجمه و ارسال كتاب به كتابخانه‌هاي جهان اسلام، جايزه مطالعات راهبردي شهر پيشرفته اسلامي و اعطاي جايزه بين‌المللي گوهرشاد به محصولات حوزه سبك زندگي نيز كه براي سال 2017 برنامه ريزي شده اند، بهترين استفاده برده شود.
بهره گيري از حاصل برنامه هايي چون اجلاس شهرداران جهان اسلام در ششم و هفتم ارديبهشت ماه سال آينده ، كنفرانس بين‌المللي برنامه‌ريزي و مديريت شهري و اجلاس جامعه ايمن كه در برنامه هاي مشهد 2017 گنجانده شده اند، براي مديريت شهري بسيار راهگشا خواهد بود و چه بسا مسئولان شهري موفق به جذب سرمايه گذار خارجي براي برخي از طرح هاي مهم هم بشوند.
ظرفيتهاي صنعتي مشهد و ايجاد زمينه براي معرفي آنها به گونه اي كه زمنيه صدور كالاها از مشهد به ساير كشورهاي اسلامي فراهم شود از ديگر فرصتهايي است كه نياز به برنامه ريزي و پيگيري دارد.
مشهد در زمينه گردشگري سلامت نيز داراي تجربه و امكانات بسيار خوبي است كه رويداد مشهد 2017 در صورت برنامه ريزي موثر مي تواند در معرفي و بارور شدن اين بخش نيز كمك شاياني باشد.
صنايع دستي ، ظرفيت توليد زعفران و ساير محصولات كشاورزي استان خراسان رضوي نيز مي تواند در اين سال بيشتر از قبل معرفي شده و زمينه مناسب صدور آنها قراهم شود.
انتخاب مشهد به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام يكي از مصوبات اجلاس سال ۲۰۱۰ سازمان آيسسكو ( سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي كنفرانس اسلامي)در باكو بوده كه در آن اجلاس، اعضا براي تعيين پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سالهاي ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ ميلادي تصميم گيري كردند و به اين ترتيب مقرر شد در سال ۲۰۱۷ ميلادي (دي ماه ۱۳۹۵ تا دي ماه ۱۳۹۶) مشهد عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام را در ميان كشورهاي آسيايي غير عرب داشته باشد.
*دبير ايرنا در خراسان رضوي
1042
انتشار دهنده: فاطمه نوري جهانگرد