كلينيك خودرو در مراكز معاينه فني پايتخت راه اندازي مي شود

تهران- ايرنا- مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني خودرو پايتخت گفت: با توجه به درخواست شهروندان و نيازسنجي انجام شده، كلينيك خودرو در مراكز شهر تهران با استفاده از تجربيات كشورهاي پيشرو در اين زمينه راه اندازي مي شود.

به گزارش روز شنبه ايرنا از روابط عمومي ستاد معاينه فني خودروهاي تهران، سيدنواب حسيني منش افزود: در اين كلينيك ها علاوه بر تشخيص دقيق ايراد، بخش تخصصي مورد تاييد اتحاديه مكانيسينها به مالك خودرو براي رفع ايراد معرفي خواهد شد.
وي تصريح كرد: همچنين شهروندان به منظور خريد و فروش خودرو و آگاهي از وضعيت بدنه و فني خودرو مي توانند به اين كلينيك ها مراجعه كنند.

* افزايش تعداد مراكز معاينه فني خودرو در تهران
مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني خودرو تهران در ادامه با اشاره به اصلاح قانون معافيت معاينه فني خودروهاي نو در مجلس شوراي اسلامي و كاهش مدت آن از پنج سال به 2 سال افزود: با اصلاح اين قانون حدود يك ميليون خودرو به آمار مشمولين اخذ معاينه فني در شهر تهران افزوده خواهد شد.
وي اظهار كرد: راه اندازي مراكز معاينه فني با الگوي مشابه مراكز 13 گانه و استفاده از سيستم معاينه فني موبايل و پورتابل كه اقدامي جديد در اين حوزه به شمار مي رود اجرا خواهد شد.

* مراجعه روزانه 3500 خودرو به مراكز معاينه فني
حسيني منش در خصوص ميزان مراجعات شهروندان به اين مراكز نيز گفت: در حال حاضر روزانه در حدود سه هزار و 500 دستگاه خودرو به مراكز معاينه فني پايتخت مراجعه مي كنند.
وي خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه اكثر خودروهاي مشمول پلاك تهران براساس گزارش سامانه سيمفا نسبت به اخذ معاينه فني اقدام كرده اند وضعيت مراجعات مراكز از ثبات و آرامش مناسبي برخوردار است.
حسيني منش يادآور شد: هر خودرو در صورت سلامت در كمتر از نيم ساعت مي تواند تأييديه معاينه فني خود را دريافت كند.
وي درخصوص بالاترين ميزان مردودي خودروها اظهار كرد: با توجه به فراواني خودروهاي 2 گروه خودروسازي سايپا و ايران خودرو، آمار مردودي خودروهاي توليدي اين 2 خودروساز در مقايسه با ساير خودروها بيشتر بوده اما براساس تحليل داده هاي مراكز معاينه فني، درصد بالايي از خودروهاي پرايد با سن بالاتر از پنج سال از آزمون آلايندگي مردود شده و شرايط قبولي در اين آزمون را ندارند.
حسيني منش خاطرنشان كرد: اين عدد نشان مي دهد اين خودرو در مقايسه با ساير خودروها زودتر از وضعيت استاندارد توليد فاصله گرفته و بدون ترديد با توجه به فراواني آن در سطح شهر مي تواند نقش بسزايي در آلودگي هواي شهر داشته باشد.
وي درخصوص ساعات كاري مراكز معاينه فني نيز گفت: ساعت كاري مراكز 13 گانه شهر تهران متفاوت است و شهروندان به منظور آگاهي از آخرين وضعيت كاري مراكز مي توانند به سايت inspection.tehran.ir مراجعه كنند.
مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني خودرو تهران افزود: در حال حاضر براي رفاه حال شهروندانبعضي از مراكز در ايام هفته تا ساعت 24 و همچنين تعدادي از مراكز در روزهاي جمعه فعال هستند.
وي با توجه به آغاز ثبت نام طرح ترافيك سال 96 افزود: يكي از مدارك مورد نياز براي دريافت آرم طرح ترافيك داشتن تأييديه معاينه فني بوده و تمامي خودروهاي مشمول ملزم به اخذ معاينه فني هستند.
مديرعامل ستاد مركزي معاينه فني خودروي تهران يادآور شد: بدون ترديد با نزديك شدن به ماه هاي انتهاي سال همچون سنوات گذشته ميزان مراجعات به مراكز افزايش خواهد يافت و بنابراين به شهروندان توصيه مي شود خودروهاي متقاضي طرح ترافيك هرچه زودتر براي اخذ معاينه فني خودرو خود از مراكز شهر تهران اقدام كنند.
وي خاطرنشان كرد: علاوه بر سامانه نداي ترافيك به شماره 87500، سامانه تلفني6 -88523062 به منظور پاسخگويي به سئوالات شهروندان در مركز بيهقي راه اندازي شده و شهروندان مي توانند به صورت تلفني يا حضوري سؤالات خود را درخصوص معاينه فني خودرو از اپراتور مربوطه بپرسند.
* براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.

خبرنگار:عاطفه نژاسالاري انتشاردهنده: موسي فعاليان
تهرام/ 9353 / 1539

سرخط اخبار جامعه