ابتكار: سنگ «يارانه» در چاه اقتصاد

تهران- ايرنا- «سنگ «يارانه» در چاه اقتصاد»، «رهاورد اوراسيا»، «از سرطان جن تا آواز پر جبرئيل» و «وحشت، عيدانه داعش براي غرب» از مهم ترين موضوع هاي اختصاصي روزنامه ابتكار در شماره شنبه چهارم دي است.

** سنگ «يارانه» در چاه اقتصاد
اقتصاد امروز بيش از هر چيز به منابع مالي نياز دارد. اين منابع در شرايطي كه حدود 5.4 ميليون متقاضي به طور بي سابقه اي وارد بازار كار خواهند شد بيش از هر زمان در شرايط امروز مورد نياز است. اما درست 6 سال پيش قرار بود با اجراي يك طرح به نام هدفمندي يارانه ها و با اختصاص درآمدهاي حاصل از آن به ايجاد اشتغال پايدار و توسعه اقتصادي كمك شود. طرحي كه امروز نه تنها كمكي به اقتصاد نكرد كه تبديل به يك معضل بزرگ براي كشور شده است.اقتصاد كنوني كشور در حالي دچار ركود و عدم اشتغال شده است كه اگر طرح هدفمندي يارانه ها به درستي اجرا شده بود امروز شايد با مشكلات كمتري در اين زمينه ها مواجه بوديم. درست از 28 آذر ماه 89 كه محمود احمدي نژاد خبر از آغاز رسمي هدفمندي يارانه ها را داد تا به امروز چيزي حدود240 هزار ميليارد يارانه نقدي به مردم پرداخت شده است. مبلغي كه نه تنها به كمك معيشت مردم نيامد بلكه توان اقتصادي افراد جامعه را فارغ از تبعات اجتماعي مضر آن به شدت پايين آورد. منابع حاصل از درآمد حذف يارانه ها قرار بود در بخش هاي مولد اقتصاد هزينه شود در حالي كه با نگاهي به آخرين گزارش مركز پژوهش ها به عمق فاجعه مي توان پي برد.

براساس تازه‌ترين گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس عملكرد قانون هدفمند كردن يارانه‌ها حاكي از آن است كه طي سال‌هاي 1389 تا 5 ماهه نخست 1395 حدود 88 درصد از كل مصارف هدفمندسازي يارانه‌ها به پرداخت نقدي و حدود 2 درصد از منابع مزبور طي سال‌هاي مورد نظر به توليد و با هدف بهينه‌سازي مصرف انرژي اختصاص يافته است و مابقي مصارف نيز به حوزه سلامت، پرداخت بدهي به بانك مركزي و خزانه، پرداخت به رزمندگان معسر و ... پرداخت شده است.

**رهاورد اوراسيا
رييس‌جمهوري كه در سفري سه روزه به سه كشور آسياي ميانه، روز سه‌شنبه به ارمنستان رفته بود، در دومين مقصد خود به قزاقستان سفر كرد و ديروز نيز با ديدار از قرقيزستان به سفر خود پايان داد.حسن روحاني چهارشنبه شب به وقت محلي به دعوت رسمي رييس‌جمهوري قزاقستان وارد آستانه پايتخت اين كشور شد و در بدو ورود، از سوي ژنيس كاسيم بك وزير سرمايه‌گذاري و توسعه قزاقستان، سفير و مسوولان سفارت جمهوري اسلامي ايران در اين كشور مورد استقبال قرار گرفت.

مراسم استقبال رسمي از رييس‌جمهوري اسلامي ايران صبح پنجشنبه از سوي نورسلطان نظربايف رييس‌جمهوري قزاقستان در كاخ رياست جمهوري اين كشور (آكوردا) برگزار شد. مذاكرات دوجانبه روحاني و نظربايف بلافاصله پس از پايان مراسم استقبال رسمي، آغاز شد و بعد از آن دو طرف در نشست هيات‌هاي عالي‌رتبه دو كشور شركت كردند. حاصل اين نشست‌ها امضا 5 يادداشت تفاهم و موافقتنامه همكاري ميان تهران و آستانه بود. رييس جمهوري اسلامي ايران پنجشنبه شب به وقت محلي قزاقستان را ترك كرد و به دعوت رسمي رييس‌جمهوري قرقيزستان وارد بيشكك پايتخت اين كشور شد و در فرودگاه مورد استقبال رسمي الماس بيگ آتامبايف همتاي قرقيزستاني خود قرار گرفت.

در مراسم استقبال رسمي، پس از نواخته شدن سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و قرقيزستان، روساي جمهوري دو كشور از يگان تشريفات سان ديده و سپس هيات‌هاي عاليرتبه همراه را به يكديگر معرفي كردند. ديدار دوجانبه روساي جمهور و مذاكرات مشترك هيات‌هاي عالي رتبه ايران و قرقيزستان صبح جمعه در كاخ رياست جمهوري اين كشور برگزار شد. در نتيجه اين مذاكرات جمهوري اسلامي ايران و جمهوري قرقيزستان در حضور حسن روحاني و آلماس بيك آتامبايف روساي جمهوري دو كشور، 5 يادداشت تفاهم و موافقتنامه همكاري امضاء كردند.

**از سرطان جن تا آواز پر جبرئيل
جايزه مهرگان ادب در پانزدهمين و شانزدهمين دوره خود، نامزدهاي دريافت جايزه مهرگان ادب براي بهترين مجموعه داستان كوتاه را اعلام كرد. اين جايزه ادبي، جايزه‌اي يك ساله است كه همواره در ماه مهر برگزار مي‌شود، مهرگان تنها جايزه غيردولتي است كه در حوزه محيط زيست و علم نيز جايزه اهدا مي‌كند. براساس خبري كه دبيرخانه اين انجمن منتشر كرده است، جايزه مهرگان فهرست نامزدهاي دريافت جايزه مهرگان ادب (دوسالانه 93-1392) را براي بهترين مجموعه داستان كوتاه اعلام كرده است، در اين دوره تعداد 206 مجموعه داستان توسط هيات داوران خوانده شده و از اين ميان به اتفاق يا با اكثريت آراي داوران 14 مجموعه داستان براي دريافت جايزه مهرگان ادب انتخاب شده است. هيات داوران جايزه مهرگان ادب در نشست مشورتي اول دي‌ماه 1395، پس از 10 ساعت بحث و گفت و شنود از تعداد 21 مجموعه داستان راه يافته به اين مرحله، هفت كتاب را كنار گذاشته و اسامي نامزدهاي دريافت جايزه را اعلام كردند.

براساس اسامي منتشر شده به نظر مي رسد كه آواز پر جبرئيل اثر ابوتراب خسروي از نشر گمان رتبه اول را كسب كرده و پس از آن جايزه مهرگان ادب به ترتيب به بزهايي از بلور؛ علي چنگيزي؛ نشر چشمه- پل‌ها؛ احمد ابوالفتحي؛ نشر چرخ- تا جايي كه مي‌تواني گاز بده؛ محمدرضا گودرزي؛ نشر ثالث- چند واقعيت باورنكردني؛ اميرحسن چهل تن؛ نشر نگاه - دور برگردان؛ ميثم كياني؛ نشر زاوش- سرطان جن؛ رامبد خانلري؛ نشر آگه- سور شبانه؛ ناهيد طباطبائي؛ نشر زاوش- عاشقانه مارها؛ غلامرضا رضايي؛ نشر هيلا- عكس‌هاي دسته جمعي؛ حميد امجد؛ نشر نيلا- غريبه‌اي زير درخت نارنج؛ كرم‌رضا تاج‌مهر؛ نشر ثالث- قصه‌هاي سانفرانسيسكو؛ كامشاد كوشان؛ نشر قطره- كنار نيا مينا؛ محمد حسيني؛ نشر ثالث و نهايت، نگهبان تاريكي؛ مجيد قيصري؛ نشر افق تعلق گرفته است. جواد اسحاقيان، عليرضا سيف‌الديني و مهدي غبرايي داوري مرحله نهايي اين دوره جايزه مهرگان را به عهده داشته‌اند.

**وحشت، عيدانه داعش براي غرب
چيزي به كريسمس نمانده‌است و در بسياري از كشورهاي دنيا مردم آماده مراسم جشن سال نو مي‌شوند، اما در اين ميان خطر حمله تروريستها رنگ وحشت به روي همه شادي‌ها پاشيده و دلهره مرگ و خون، كام همه را تلخ كرده‌است. هفته گذشته حمله‌اي مرگبار با كاميون در بازاري در آلمان زنگ خطري بود تا مقامات كشورهاي اروپايي تهديد داعش براي به خاك و خون كشيدن مردم در سال نو را جدي بگيرند. اما آلمان تنها مكان براي قربانيان حملات تروريستي نيست.

گزارش هايي از خنثي سازي عمليات تروريستي در كشورهاي مختلف، نشان از وخامت شرايط دارد و مقامات امنيتي كشورهاي اروپايي در تلاشند تا نگذارند عوامل تروريستي داعش سال نو ميلادي را خونين آغاز كنند.درحالي كه عمليات موصل به مراحل حساس خود رسيده و تروريستهاي داعش از هر فرصتي براي فرار استفاده مي‌كنند، كشورهاي غربي حاضر در عمليات بازهم خواستار بازگشايي راهي براي خروج تروريستها از عراق هستند، تا اميدي براي رهايي داشته باشند. در همين راستا هم بخش عمده‌اي از تروريستها به سمت رقه سوريه رفته‌اند و سوريه درگير در بحران حلب را با معضل جديدي روبرو كرده‌اند. رهبران داعش اما دست از پا ننشسته‌اند و درحالي كه در عراق و سوريه مستاصل شده‌اند، فرمان حملات تروريستي در سراسر جهان را به اعضاي خود داده‌اند. اعضاي سلفي و تكفيري‌اي كه خودباخته آماده هرگونه كشتاري هستند.

*گروه اطلاع رساني
خبرنگار: مهدي احمدي** انتشاردهنده: فاطمه قنادقرصي
پژوهشم**9370**2002

سرخط اخبار پژوهش