تدوین منشور حقوق شهروندی نشان می دهد خوب به قانون عمل نشده است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: اینكه دولت یازدهم اقدام به تدوین منشور حقوق شهروندی می كند نشان می دهد عمل ما به قانون اساسی كامل و همه جانبه نبوده است.

اصغر سلیمی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه در شعارهای انتخاباتی رییس جمهوری این منشور اشاره شده بود افزود: : آقای روحانی انتشار و تدوین این منشور را به مردم قول داده بود و امروز اقدام به این كار كردند.
این نماینده مجلس دهم با بیان اینكه منشور مذكور را مطالعه كرده و معتقد است تطابق زیادی با قانون اساسی دارد ادامه داد: هر چند تهیه و تدوین منشور حقوق شهروندی از سوی دولت اقدامی درست است اما جا داشت در همان سال های اولیه شروع بكار دولت یازدهم تهیه می شد تا طرح مسائلی از جمله اینكه این بحث تبلیغاتی است را شاهد نباشیم.
وی با بیان این مهم كه قانون اساسی مترقی كشورمان را افرادی مانند شهید دكتر بهشتی و عالمان و حقوقدانان برجسته تدوین كرده اند اضافه كرد: قانون اساسی ما از قوانین پیشرو محسوب می شود و روی برخی موضوع های و حقوق شهروندی نیز تاكید جدی دارد.
به گفته سلیمی، 60 اصل قانون اساسی ما از جمله مسائل و مباحثی مانند حق آموزش رایگان، مشاركت عموم مردم در تعیین سرنوشت، عمل به عدل و قسط، توجه به زبان های محلی، برخورداری از حقوق مادی، برابری حقوق مرد و زن، ممنوع بودن تفتیش عقاید، آزادی مطبوعات، حق مسكن و دادخواهی و تامین نیازهای اساسی اشاره مستقیم به همین موضوع حقوق شهروندی دارد.
عضو كمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینكه اگر ما درست به قانون عمل می كردیم نیازی به این منشور نداشتیم افزود: معتقدم در تدوین برخی از بندهای منشور حقوق شهروندی اگر نظر نمایندگان مردم در خانه ملت هم لحاظ می شد بسیار بهتر و مناسب بود.
نماینده مستقل مجلس دهم با تاكید بر اینكه تدوین و عمل به قانون و منشور حقوق شهروندی مختص یك دولت و یك محدوده زمانی خاص نیست اظهار كرد: اگر به این دید به این منشور نگاه شود و برداشت و نگاه حزبی به آن نباشد مطلوبیت همراه با عمل پیدا می كند.
به گفته نماینده سمیرم در خانه ملت، عمل به قانون و توجه به حقوق شهروندی هم از طرف دولت ها و مسوولان و هم مردم باید با همه توان و فرهنگ سازی صورت گیرد .
عضو هیات رئیسه كمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در منابع و كتب دینی ما نیز به حقوق شهروندان و خلق خدا اشاره شده و در واقع باید گفت اگر مردم خودشان به این مسائل آشنا بودند و رعایت می كردند خیلی از معضلات و مسائل اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایجاد نمی شد.
نماینده شهرستان سمیرم در مجلس دهم با تاكید مجدد به این نكته كه نباید به این منشور سیاسی نگاه شود تصریح كرد: اینطور نباشد كه یك دولت بنابر مصالح خود و حامیانش بندهایی از این حقوق را به فراموشی بسپارد و بندهایی را طبق میل خود اجرا كند.
سلیمی با بیان اینكه رهبر حكیم انقلاب بارها بر این مسائل تاكید داشته اند افزود: همین مصلحت اندیشی ها و سلیقه ای عمل كردن ها مشكلاتی را ایجاد می كند.
وی ابراز امیدواری كرد: با اخلاق اسلامی، فرهنگ سازی خوب و احترام متقابل و برادرانه بتوانیم كشوری توسعه یافته و مترقی داشته باشیم.
شهرستان سردسیر و كوهستانی سمیرم در جوار دنا و زاگرس مركزی با افزون بر پنج هزار و 200 كیلومتر مربع وسعت، 150 ابادی و روستا، چهار شهر و چهار بخش مركزی، دناكوه، وردشت و پادنا در 160 كیلومتری جنوب اصفهان و 170 كیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.
گ/7147 / 1339 خبرنگار : محمود افشاری** انتشار: سلطانمرادی