رشد اقتصادی 6.5 درصدی چین در سال 2017 میلادی

پكن - ایرنا - تازه ترین بررسی های آماری یك مركز اقتصادی معتبر در چین نشان می دهد كه رشد اقتصادی این كشور در سال 2017 میلادی حدود شش و نیم درصد خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بررسی های یاد شده توسط آكادمی علوم اجتماعی چین صورت گرفته و این مركز در پژوهش های خود نتیجه گرفته است كه شاخص تورم در این كشور در سال آینده میلادی معادل 2.2 دهم درصد خواهد بود.
همین تحقیقات نشان می دهد كه رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی بر اساس پیش بینی های قبلی نزدیك به شش ممیز هفت درصد بوده است و تا پایان سال 2016 میلادی در همین روال حفظ خواهد شد.
آكادمی علوم اجتماعی چین در كتاب آمار منتشر شده درباره وضعیت اقتصادی این كشور آورده است؛ چنانچه در سال آینده میلادی شرایط به همین شكل باشد، چین دچار افت و سقوط اقتصادی نخواهد شد و به رغم وجود چالش ها به رشد شش و نیم درصدی خواهد رسید كه از بسیاری كشورهای دیگر بالاتر است.
رشد اقتصادی چین برای سه ماهه اول و دوم سال آینده میلادی از سوی این مركز تحقیقاتی شش و نیم درصد و برای شش ماه بعدی سال هم شش ممیز چهار دهم درصد برآورد شده است.
چین امیدوار است در سال آینده میلادی میزان صادرات با یوان (ارز ملی) را افزایش دهد. صادرات یوانی چین در سال جاری میلادی در مقایسه با سال 2015 میلادی یك ممیز هشت دهم درصد كاهش یافت اما برای سال آینده بین 4 تا 6 درصد رشد برای آن پیش بینی شده است.
پیش بینی دولت این است كه در سال آینده میلادی ارزش یوان در برابر دلار نسبتا تثبیت شده باشد و حدود سه تا 5 درصد تضعیف شود اما از سال 2018 میلادی احتمالا یوان قدرت بیشتری پیدا خواهد كرد.
دولتمردان چین در یك هفته گذشته در جریان نشست مهم اقتصادی خود روند اصلاحات اقتصادی، تجارت خارجی، بازار داخلی و خارجی، سرمایه گذاری خارجی و سرمایه گذاری چینی ها در خارج از كشور و وضعیت بهای فزاینده بازار مسكن را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
آساق**231**1597*انتشاردهنده: فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان