رونمايي از مجموعه 42 جلدي فرهنگ اعلام شهدا در روز شهيد

تهران - ايرنا - قائم ‌مقام بنياد شهيد و امور ايثارگران از رونمايي مجموعه 42 جلدي فرهنگ اعلام شهدا در روز شهيد سال جاري خبر داد.

به گزارش ايرنا از اعلام روز چهارشنبه بنيادشهيد، محسن انصاري در يكصد و پنجاه و چهارمين جلسه شوراي مشاوران وزرا و دستگاه‌هاي اجرايي در امور ايثارگران كه در مجتمع فرهنگي سيدالشهدا (ع) برگزار شد، با اشاره به تدوين فرهنگ اعلام شهداي سراسر كشور گفت: اين فرهنگ 42 جلدي پس از گذشت 10 سال از شروع به كار تدوين آن، در روز شهيد سال جاري آماده و رونمايي مي‌ شود.
به گزارش ايرنا، در تقويم رسمي كشور روز 22 اسفند روز شهيد نامگذاري شده است.
وي اظهار داشت: اين فرهنگ تكميل ‌كننده طرح ساماندهي گلزارهاي مطهر و كتاب وصيتنامه شهداست تا ضمن حفظ مزار اين شهدا، اطلاعات زندگي آنها و وصيت ‌نامه هاي شان نيز در دسترس باشد.
وي با تاكيد بر لزوم آشنايي مسئولان دستگاه ‌هاي اجرايي به قوانين حوزه ايثارگري افزود: يكي از اقداماتي كه در اين راستا پيشنهاد شده است، برگزاري دوره‌ هاي آموزش قوانين ايثارگري براي مسئولان امور منابع انساني دستگاه ‌هاست، همچنين برگزاري چنين دوره ‌هايي براي مشاوران وزرا، استانداران و فرمانداران در امور ايثارگران نيز امري است كه كمك زيادي به حل مشكلات ايثارگران شاغل در دستگاه‌ ها مي‌كند.

** دستگاه ها موظف به تبديل وضعيت ايثارگران هستند
قائم‌ مقام بنياد شهيد و امور ايثارگران درباره تبديل وضعيت استخدامي ايثارگران اضافه كرد: براساس قانون دستگاه ‌هاي اجرايي موظف به تبديل وضعيت ايثارگران شاغل از قراردادي و پيماني به رسمي هستند و در صورت عدم اجراي اين قانون، ايثارگران مي‌ توانند با طرح شكايت در كميسيون ماده 16موضوع را پيگيري و اجرايي كنند.
وي خاطرنشان كرد: حكم اين كميسيون لازم ‌الاجراست، اما بهتر است كه خود دستگاه‌ ها در اين زمينه توجيه شوند تا پيش از طي اين روند، مساله رسمي شدن ايثارگران بر اساس قانون انجام شود.
انصاري در خصوص آمار مشاغل ايجاد شده براي ايثارگران ادامه داد: در سال جاري تاكنون دو هزار و 400 ايثارگر در دستگاه ‌هاي اجرايي استخدام شده‌ اند و همچنين تسهيلات اشتغال نيز به يك هزار و 800 ايثارگر اختصاص داده شده است.
وي با اشاره به تصويب تمديد قانون جامع خدمات ‌رساني به ايثارگران گفت: در خصوص اصلاح مواد مربوط به ايثارگران در قانون ششم توسعه پيشنهاد مي‌ كنيم كميته ‌اي از بين مشاوران وزرا در امور ايثارگران تشكيل شود تا پس از بررسي، پيشنهادهاي خود را در اين خصوص به معاونت حقوقي و امور مجلس بنياد شهيد و امور ايثارگران ارائه كنند.
قائم مقام بنياد شهيد و امور ايثارگران همچنين به آزادسازي شهر حلب سوريه در روزهاي گذشته اشاره كرد و افزود: بدون ‌شك وجود روحيه ايثارگري باعث آزادسازي شهر حلب و اين فتح بزرگ شد؛ حلب نماد مقاومت و نشاني از پيروزي ‌هاي آينده است كه اميدواريم به قدس شريف ختم شود.
انصاري اضافه كرد: در اين بين وظيفه همه ما اين است كه آسيب‌ها و موانع اين مسير را بشناسيم و جلوي تخريب، تحريف و فراموشي اين حماسه ‌ها را بگيريم، در حال حاضر بزرگترين مانع در پيش روي جريان مقاومت، تفرقه در اين جريان است و ضمن آن نبايد اهداف فرعي جاي اهداف اصلي را بگيرد.
محمدرضا سروش رييس مركز مطالعات و پژوهش‌هاي بنياد شهيد و امور ايثارگران نيز در اين جلسه به ارائه گزارشي از فعاليت‌ هاي علمي و پژوهشي بنياد پرداخت و گفت: بنياد شهيد داراي پنج رويكرد اصلي براي حركت در مسير دانش ‌بنيان شدن دارد كه شامل «توسعه فرهنگ پژوهش در سازمان، تدوين اولويت ‌هاي پژوهشي، توسعه زيرساخت ‌هاي پژوهشي، توسعه روابط با مراكز و محققان و كاربست و ترجمان دانش» است.
اجتمام**7268**1021
تنظيم كننده: مهناز بيرانوند**انتشار دهنده: حسين نوروزيان

سرخط اخبار جامعه