منوچهر آتشی متخلق ترین شاعر شعر نو است

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه و شاعر معاصر، مرحوم منوچهر آتشی چهره ماندگار ادبیات را متخلق ترین شاعر شعر نو دانست و گفت: وی بدون شعر نمی توانست زندگی كند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ضیا موحد عصر چهارشنبه در آیین یازدهمین سالگرد درگذشت منوچهر آتشی، شاعر، مترجم و منتقد ادبی افزود: اشعار آتشی ناب و غزل های وی كاملا نو است.
وی ادامه داد: آتشی شعر را می نوشت و بلافاصله بدون ویرایش آن را منتشر می كرد. او بدون شعر قادر به زندگی نبود از این رو تعداد اشعار بالایی دارد.
این شاعر، آتشی را قوی ترین شاعر منطقه ای دانست كه از قدرت تخیل بالا برخوردار بود.

** آتشی بجز شعر به چیزی نمی اندیشید
هرمز علی‌پور از دیگر شاعران معاصر نیز در این مراسم با قرائت شعری به نام «مرغ كهن» كه در سال 68 آن را برای آتشی سروده بود، افزود: شعرهایم را مدیون استادی مرحوم آتشی هستم.
وی گفت: طی 40 سال ارتباط خانوادگی با این شاعر فقید فهمیدم كه وی بجز شعر به چیزی دیگر نمی اندیشد.

** شعرهای آتشی نیاز به نقد ادبی دارد
حافظ موسوی شاعر و نظریه پرداز نیز در این مراسم گفت: هر فرصتی كه طی دو سه سال گذشته دست داد، درباره جنبه های گوناگون شعر آتشی صحبت كردم.
وی افزود: شعر وی دارای دشوارهایی است كه خواننده را در برخی موارد پس می زند، از این رو شاید نیاز به نقد ادبی در این باره باشد.
موسوی همچنین درباره دوره های شعر آتشی و تعدادی از اشعار این چهره ماندگار ادبیات سخن گفت.
در این مراسم كه با حضور برخی چهره های فرهنگی از جمله شاعران ادیبان در خانه هنرمندان برگزار شد پیمان سلطانی بر اساس شعری از منوچهر آتشی اثری موسیقایی ساخته خود را به همراه گروه خود برای علاقه‌مندان اجرا كرد و همچنین از دو كتاب تازه رونمایی شد.
كتاب «چه شكل‌های گوناگونی دارد عشق» (یادنامه‌ زنده‌یاد منوچهر آتشی) كه به كوشش محمدجواد حق‌شناس تهیه و تدوین شده و بخش‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد یكی از این آثار است كه از سوی انتشارات داستان‌سرا چاپ و منتشر شده است.
كتاب دوم به نام «ارغوانی از بوسه» شامل گزیده‌ای از شعرهای منوچهر آتشی است كه توسط دختر وی (شعله آتشی) انتخاب شده است.

**زمینه های جغرافیایی شعر كهن یكنواخت است
كامیار عابدی ادیب و پژوهش گر نیز در این مراسم سخنرانی خود را با محوریت «منوچهر آتشی و مسأله‌ جغرافیا در شعر» ایراد كرد و گفت یكی از مشكلاتی كه در شعر كهن فارسی وجود دارد این است كه زمینه های جغرافیایی آن یكنواخت است.
وی ادامه داد: این مساله منجر به آن شده كه تعداد شاعرانی كه خطر كرده و از این یكنواختی عبور كرده اند اندك باشد زیرا نمی خواستند امكانات قافیه را از دست بدهند.

** مشاهده تلفیق در شخصیت و اشعار زنده یاد آتشی
شاعر و داستان نویس در این مراسم بخشی از اشعار مرحوم آتشی را دكلمه كرد و سپس افزود: در شخصیت و اشعار وی تلفیقی دیده می شود و آن گذر از دشتستان و جنوب و حال و هوای سلحشورانه تاریخ و فرهنگ جنوب كشور است.
رشید كاكاوند ادامه داد: شاید همین تلفیق یكی از دلایل بی توجهی به مرحوم منوچهر آتشی باشد كه به اشعار وی به اندازه پنج تن شعر فارسی توجه نشده است ، هر چند این ضعف آتشی به شمار نمی آید.
به گفته این مدرس دانشگاه ، اگر اشعار زنده یاد آتشی كمتر خوانده می شود دلیلش شرایط روزگار است.
محمدرضا عبدالملكیان یكی دیگر از شاعران معاصر نیز در این مراسم به نقل خاطره ای از آتشی پرداخت و اشعاری را به این منتقد ادبی و شاعر فقید معاصر تقدیم كرد.
فراهنگ ** 1880 ** 1540*1071 ** خبرنگار: پروین اروجی ** انتشار دهنده: امید غیاثوند

سرخط اخبار فرهنگ