برجام گره ارزی فراروی ساخت تصفیه خانه شماره 2 شیراز را گشود

شیراز - ایرنا - معاون مهندسی و توسعه شركت آب و فاضلاب شیراز گفت: اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) موجب بازگشایی ال سی ها و آغاز مجدد اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز پس از سه سال و نیم تعطیلی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «بهمن بهروزی» عصر چهارشنبه در جریان بازدید خبرنگاران از تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز افزود: شركت مهندسی آب و فاضلاب شیراز دارای 670 هزار مشترك است و نزدیك به 2میلیون نفر را تحت پوشش دارد.
به گفته این مقام مسئول، 79 درصد آب مورد نیاز این شهر از 182 حلقه چاه و 21 درصد دیگر از سد «درودزن» تامین می شود.
وی بیان داشت: شیراز امروز در وضعیت قرمز آبرسانی و تامین آب قرار دارد كه بویژه در فصل تابستان با مشكلات عدیده ای مواجه می شود، اما در تلاش هستیم با حفر و تجهیز منابع جدید آبی، فرهنگ سازی مصرف و اصلاح و بازسازی شبكه های تامین و توزیع آب، این مشكلات را برطرف كنیم.
بهروزی تصریح كرد: طول شبكه فاضلاب این شهر سه هزار و 300 كیلومتر است كه تاكنون یك هزار و 600 كیلومتر آن اجرایی شده و 56 درصد مردم شهر تحت پوشش شبكه جمع آوری فاضلاب هستند.
وی خاطرنشان كرد: تصفیه خانه شماره یك با ظرفیت تصفیه یك مترمكعب در ثانیه در جنوب شرق شیراز واقع است، اما با توسعه یافتن شهر در سال های گذشته، ساخت تصفیه خانه شماره 2 از سال 1388 و با مشاركت شركت «واتك واباك- ژیان» با تامین اعتبار بانك جهانی به ظرفیت یك متر مكعب در ثانیه و پوشش 580 هزار نفر در دستور كار قرار گرفته است.
معاون مهندسی و توسعه شركت آب و فاضلاب شیراز یادآوری كرد: اواخر سال 1391 و به دلیل تحریم ها، وضعیت ال . سی و انتقال پول به پیمانكار طرح با مشكل مواجه و از آن زمان به مدت سه سال و نیم طرح تعطیل شد.
وی گفت: با اجرایی شدن برجام، ال سی ها بازگشایی و بخشی از مطالبات پیمانكار پرداخت و از 17 دی ماه پارسال عملیات اجرایی آن از سر گرفته شد.
بهروزی با اشاره به بكارگیری یكی از مدرن ترین فناوری های روز جهان در این پروژه، اظهار داشت: این طرح تاكنون از نظر سازه ای 80 درصد پیشرفت داشته و 94 درصد تجهیزات ابزار دقیق آن تامین شده است و به صورت قرارداد EPC اجرایی می شود.
وی تصریح كرد: مبلغ ارزی قرارداد پروژه نزدیك به 38.5 میلیون یورو و مبلغ ریالی آن 183 میلیون ریال به قیمت سال 1388 است؛ با توجه به قیمت 14 هزار ریالی یورو در آن زمان، اینك دولت مكلف به پرداخت مابه التفاوت آن است كه تاكنون بخش عمده ای از آن پرداخت شده است.
به گفته این مقام مسئول، تاكنون 12 میلیون یورو از اعتبار ارزی و 70 میلیارد ریال از اعتبار ریالی طرح تامین شده است.
وی خاطرنشان كرد: از ابتدای امسال تا روز سه شنبه30 آذرماه بیش از 88 كیلومتر شبكه فاضلاب اجرایی شده و سالیانه 120 تا 150 كیلومتر اجرای شبكه فاضلاب برنامه ریزی شده است.
معاون مهندسی و توسعه شركت آب و فاضلاب شیراز ادامه داد: انتظار می رود در صورت تامین اعتبارات لازم، این تصفیه خانه حداكثر تا پایان نیمه نخست سال 96 به بهره برداری برسد و فاضلاب ورودی به آن وارد تصفیه خانه شود.
وی گفت: مطابق برنامه ریزی ها، بیش از 50 درصد گاز تولیدی در تصفیه خانه نیز برای تامین 650 كیلو وات برق مورد نیاز تصفیه خانه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
بهروزی در خصوص برخی مشخصات این تصفیه خانه، بیان داشت: این تصفیه خانه از نوع لجن خوار پیشرفته است كه در خروجی آن یك سیستم فرابنفش برای گندزدایی پساب نصب می شود و یك برنامه بازچرخانی آب برای آن پیش بینی شده كه پساب خروجی را در اختیار شهرداری برای آبیاری فضای سبز قرار خواهد گرفت؛ همچنین بخشی از پساب خروجی برای احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی یادآوری كرد: در حالی كه حجم مورد نیاز آب شرب شهر شیراز پنج هزار و 700 لیتر در ثانیه است، به میزان پنج هزار لیتر در ثانیه نیز آب برای مصارف فضای سبز استفاده می شود، اما شركت آبفای شیراز در پی امضای تفاهم نامه ای با شهرداری این شهر برای در اختیار گذاشتن پساب خروجی تصفیه خانه برای مصارف فضای سبز است.
این مقام مسئول آبفای شیراز خاطرنشان كرد: این مهم تاكنون برای 10 حلقه چاه با مجموع دبی 300 لیتر در ثانیه اجرایی شده است.
وی اضافه كرد: علاوه بر آن، این شركت به دنبال اجرای برنامه «فاینانس آب» است كه طی آن، پیمانكاران به حفر چاه و كنتورگذاری پرداخته و شركت آب و فاضلاب، آب تولیدی را به قیمت تضمینی خریداری می كند.
بهروزی گفت: 220 تا 270 نفر در این طرح به صورت مستقیم كار می كنند، اما مجموع اشتغال مستقیم ایجاد شده در همه پروژه های آب و فاضلاب شهر شیراز هزار و 500 نفر است.
وی اظهار داشت: 64 پیمانكار آب و فاضلاب، 20 پیمانكار شبكه های آب و 42 پیمانكار شبكه فاضلاب برای اجرای 54 كیلومتر شبكه های آب و فاضلاب و 400 كیلومتر شبكه فاضلاب هم اینك در شهر شیراز به فعالیت اشتغال دارند.
معاون مهندسی و توسعه شركت آب و فاضلاب شیراز تصریح كرد: سالیانه 25 هزار مشترك (نزدیك به یكصد هزار نفر) به جمعیت مشتركان آب و فاضلاب شیراز اضافه می شود و این مهم در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها لحاظ می شود.
به گزارش ایرنا، وسعت محوطه تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 شیراز 86 هكتار است كه در جنوب شرق این شهر واقع است.
3065 /2027
خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

سرخط اخبار استان‌ها