۱ دی ۱۳۹۵،‏ ۸:۳۴
کد خبر: 82354808
۰ نفر
ساخت نیروگاه با سوخت زغالسنگ؛ آری یا خیر؟

تهران- ایرنا- وجود منابع غنی زغالسنگ و گرایش وزارت نیرو به تنوع بخشی در سبد تامین انرژی برق، ایران را به كشوری مستعد برای ساخت و توسعه نیروگاه های زغالسنگ سوز تبدیل كرده؛ در این پیوند تامین آب، چالشی اساسی در این زمینه است.

به گزارش ایرنا، پروژه ساخت نیروگاه زغالسنگ سوز طبس نخستین نیروگاه از این دست در كشور است كه به ظرفیت 650 مگاوات در 85 كیلومتری شهرستان طبس و در جوار معدن های زغالسنگ «مزینو» ساخته می شود.
چندی پیش مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های كشور اعلام كرد: نیروگاه زغالسنگ سوز طبس با فاینانس (تامین مالی) بانك توسعه صادرات ایران و مشاركت كنسرسیوم «مپنا» و «شانگهای الكتریك» چین ساخته می‌شود.
به گفته «علیرضا نصرالهی»، پس از انجام مذاكره های فنی دقیق با بانك توسعه صادرات، این بانك موافقت رسمی خود را با قبول عاملیت پروژه ساخت نیروگاه زغالسنگ ‌سوز طبس اعلام كرد.
وی افزود: عملیات اجرایی پروژه نیروگاه زغالسنگ سوز طبس از سال 1387 آغاز شد اما امكان گشایش اعتبار اسنادی یا ال.سی برای پروژه وجود نداشت.
نصرالهی یادآوری كرد: بانك عامل پیشین این پروژه، بانك صادرات بود كه به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه علیه بانك‌های كشور، امكان گشایش اعتبار میسر نشده بود و روند ساخت این نیروگاه با تاخیر روبرو شده بود.
مجری طرح بازتوانی نیروگاه‌های كشور اضافه كرد: از سال 1390 پیمانكار تجهیزات جانبی در كارگاه فعالیت می‌كند و این بخش 50 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.
وی ابراز امیدواری كرد با توجه به افق جدید همكاری با بانك توسعه صادرات، مراحل اجرایی این پروژه در آینده نزدیك آغاز شود.

** راه اندازی نیروگاه در گرو تامین بلندمدت آب
مدیرعامل شركت مادرتخصصی تولید برق حرارتی در این زمینه به ایرنا گفت: راه اندازی نیروگاه طبس از گذشته در دستور كار وزارت نیرو بود اما معطل تایید مسائل فنی و همچنین تامین آب بودیم.
به گفته «محسن طرزطلب»، اگر وزارت نیرو از تامین آب این نیروگاه برای بلندمدت و دوره زمانی 50 تا 60 ساله مطمئن شود، آن را راه اندازی می كند.
وی گفت: تامین زغالسنگ به عنوان سوخت مورد نیاز در بلندمدت، كیفیت آن و نبود مشكلات زیست محیطی، از دیگر مسائل پیش رو بود كه در طبس از این نظر مشكلی وجود ندارد اما دغدغه اصلی تامین آب مورد نیاز است.
طرزطلب یادآوری كرد: در ساخت و بهره برداری از این نیروگاه همواره هزینه های سرمایه گذاری و تولید برق آن در برابر هزینه های گاز سوز كردن مقایسه می شود اما مسلم است استحصال و تولید سوخت زغال سنگ در منطقه هزینه چندانی ندارد.
وی بیان داشت: كارشناسان در حال بررسی و مطالعه گسل موجود در منطقه برای تامین آب مورد نیاز نیروگاه هستند.

** توسعه نیروگاه های زغالسنگ سوز منافاتی با تعهد ایران در كاپ21 ندارد
به گزارش ایرنا مطابق نشست كاپ21 پاریس، ایران به ساخت هفت هزار و 500 مگاوات انرژی های تجدیدپذیر تا سال 2030 میلادی متعهد شده است.
به این ترتیب، ساخت نیروگاه های بادی، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده اهمیت بیشتری در تامین آینده برق كشور دارد.
تعهد ایران در كاهش گازهای گلخانه ای كره زمین در همایش بین المللی زیست محیطی پاریس فرانسه مشهور به «كاپ٢١» كه از سی ام نوامبر تا یازدهم دسامبر سال 2015 (نهم تا بیستم آذرماه 1394) در پاریس برگزار شد، موجب شده است توسعه انرژی های تجدیدپذیر در قالب لایحه برنامه ششم توسعه در دستور كار قرار گیرد.
هدف اصلی این معاهده، جلوگیری از افزایش دمای كره زمین به بیش از 2 درجه در قرن جاری است. البته برخی كارشناسان هشدار می دهند این هدف با توجه به وضعیت كنونی غیرقابل دسترس است.
توافقنامه پاریس دوازدهم دسامبر 2015 میلادی (بیست و یكم آذرماه 1394 خورشیدی) با شركت 196 كشور جهان و در چارچوب كنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد تهیه و تدوین شد اما تاكنون فقط 180 كشور این معاهده را امضا كرده اند.
این توافقنامه زمانی اجرایی می شود كه 55 كشور تولیدكننده 55 درصد گازهای گلخانه ای جهان، آن را به صورت رسمی تصویب كنند.
ایران اسلامی نیز به صورت داوطلبانه متعهد شد تا سال 2030 چهار درصد از میزان كنونی انتشار گاز دی اكسید كربن خود بكاهد اما تحقق همكاری های بین المللی با ایران و انتقال دانش و سرمایه گذاری خارجی به كشور، مقدمه كاهش هشت درصد دیگر انتشار گاز دی اكسید كربن را در كشور فراهم می كند.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در این زمینه اعلام كرد: راه اندازی نیروگاه طبس از گذشته در فهرست دریافت فاینانس وزارت نیرو قرار داشت، با وجود این، از 10 سال پیش فقط برای بخش كوچكی از آن سرمایه گذاری انجام شده است.
به گفته «علیرضا دائمی»، وجود منابع سرشار زغالسنگ در كشور و راهبرد وزارت نیرو برای تنوع بخشی به سبد تامین انرژی، ساخت و بهره برداری از این نیروگاه را توجیه پذیر می كند.
این مسوول وزارت نیرو ادامه داد: امروزه فناوری بهره برداری از این نیروگاه ها نسبت به گذشته بسیار تغییر كرده و مصرف آب در این نیروگاه ها با توجه به فناوری شست وشو و بازچرخانی مایع، به كمترین میزان رسیده است؛ همچنین آلودگی این نیروگاه ها با فناوری های جدید بسیار كاهش می یابد و این مساله در تضاد با تعهد ایران در كاپ21 نیست.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: در روسیه و برخی كشورهای اتحادیه اروپا، از نیروگاه های زغال سنگ سوز برای تامین انرژی برق استفاده می شود و در برخی از این كشورها تا 60 درصد انرژی از این محل تامین می شود.
وی اعلام كرد منابع آب لازم برای راه اندازی این نیروگاه در طبس وجود دارد و مهمترین مساله، تخصیص این منابع است كه باید در قالب یك بسته همه گزینه های ممكن استفاده از آب و اشتغالزایی و صرفه اقتصادی آنها را بررسی كرد تا بهترین گزینه انتخاب شود.
اقتصام**3065**1961** گزارشگر: محمد ملك دار** انتشاردهنده: مریم مسعود