ايران: باز پس گيري سهم صادرات نفت ايران از رقباي عرب

تهران- ايرنا- «باز پس گيري سهم صادرات نفت ايران از رقباي عرب»، «پرداخت 17500 ميليارد تومان وام و 450 هزار كارت اعتباري»، «سفر 3 هزار كيلومتري كريستف كلمب ايراني در اقيانوس اطلس»، «كودكان كار از «چهار صندوق» بهرام بيضايي سربرآوردند»، «ضرورت ترجمه ادبيات كلاسيك و معاصر ايران به زبان فرانسه» و «از خوزستان تا خراسان زير چتر پاييزه كتاب» از مهم ترين موضوع هاي اختصاصي روزنامه ايران در شماره چهارشنبه يكم دي است.

** باز پس گيري سهم صادر ات نفت ايران از رقباي عرب
عربستان، امارات، كويت و عراق را مي‌توان سهم ربايان بازار نفت خام ايران ناميد؛ كشورهايي كه در دوران تحريم ظالمانه غرب عليه ايران، بازار از دست رفته كشورمان را تصرف كردند اما آمارها نشان مي‌دهد كه اين بازار با اجراي برجام و افزايش فروش نفت خام ايران تا اندازه‌اي احيا شده و كشور توانسته نه تنها مشتريان قديمي بلكه مشتريان جديد نيز به دست بياورد.

مفهوم اين ادعا پس گرفتن بازار از اين 4 كشور است كه البته كار آساني نبود. آنچه باعث شد ايران بتواند در كمتر از 6 ماه بخش اعظم بازار از دست رفته خود را احيا كند بازاريابي قوي شركت ملي نفت، همخواني نفت ايران با پالايشگاه‌هايي كه پيش از تحريم مشتري ايران بودند، خواست كشورهاي مصرف‌كننده براي تنوع بخشي به منابع انرژي خود، امنيت ايران در فضاي پسابرجام و علاقه‌مندي خريداران به حضور در صنعت نفت ايران به منظور فعاليت‌هاي توسعه‌اي بود. تمام اين عوامل توانست بازگشت ايران به بازار‌هاي نفت خام را ميسر كند به طوري كه جهان از اين اتفاق متعجب شد.

** پرداخت 17500 ميليارد تومان وام و 450 هزار كارت اعتباري
يكي از ابزارهاي مهم و مؤثر در سياست‌هاي كلان اقتصادي سياست‌هاي پولي و اعتباري است كه از ابتداي دولت يازدهم نقشه راه متفاوتي براي آن ترسيم شد. براين اساس دركنار اولويت اعطاي تسهيلات خرد كه در قالب افزايش وام‌هاي ازدواج به 20 ميليون تومان براي هر زوج و طراحي كارت‌هاي اعتباري 10 تا 50 ميليون توماني صورت گرفت، دولت به منظور احياي واحدهاي توليدي مشكل دار، قرار است 16 هزار ميليارد تومان به اين واحدها پرداخت كند كه تاكنون بيش از 12 هزار ميليارد تومان آن پرداخت شده است. اكنون سه فصل از سال 1395 گذشته است و تنها سه ماه تا پايان سال باقي است.

** سفر 3 هزار كيلومتري كريستف كلمب ايراني در اقيانوس اطلس
روزنامه ايران درگفت وگو علي پارسا دريا نوردي كه با قايق بادباني خود را به آمريكا رساند، آورده است: علي پارسا متولد 1329 است و از كودكي آرزوي فضانوردي داشته. در رشته رايانه دانشگاه صنعتي شريف درس مي‌خواند و براي ادامه تحصيل به امريكا مي‌رود. پارسا در سال 75 پژوهش براي عبور از كوير ريگ جن را آغاز كرده و در سال 78 آن را درمي‌نوردد. اين ريگزار يكي از دشوارترين مسيرهاي كويرنوردي است و پيش از سفر او گزارشي درمورد عبور از اين كوير موجود نيست. پارسا كه مقيم سان‌فرانسيسكو است در باشگاهي در شهر بركلي، در حاشيه خليج سان‌فرانسيسكو كار دريانوردي را آغاز كرده و سال 87 نخستين سفر دريايي‌اش را انجام داده است.

او پژوهش بسياري بر دريانوردي بادباني سنتي ايران داشته و در همين باب كتاب «بادبان‌هاي جنوب» را نگاشته است. پارسا شايد تنها ايراني است كه اخبار دريانوردي بادباني‌اش در مسيرهاي طولاني به ما رسيده و سفرش در اقيانوس اطلس يك هفته پيش به پايان رسيده است و شايد ديگر مي‌توان به او گفت «دريانورد مقيم سان‌فرانسيسكو»؛ كسي كه به قول رضا حائري، روزنامه‌نگار و مستندسازي كه سال‌ها پيگير فعاليت‌هاي او بوده، تحقق رؤياي سفر عمودي‌اش را در قالب سفرهاي افقي در كوير و دريا مي‌جويد.

** كودكان كار از «چهار صندوق» بهرام بيضايي سربرآوردند
آناهيتا زيني‌وند كارگردان «چهارصندوق» در گفت‌وگو با روزنامه ايران مي گويد: در سال 84 دنبال ساخت مستندي بودم و تصميم گرفتم درباره كودك‌آزاري كاري بسازم، اما همكاري زيادي درباره اين موضوع با من از طرف سازمان‌هاي مربوطه رخ نداد، شايد به خاطر سن و سالم زياد جدي گرفته نمي‌شدم. يك روز همسرم يك‌سري بروشور در رابطه با روز جهاني مبارزه با كار كودكان براي من آورد و من در آنها آدرس «جمعيت دفاع از كودكان كار پاسگاه نعمت‌آباد» را يافتم.

انجمن تازه‌تأسيسي بود و از پيشنهاد من استقبال كردند تا با كار من نظرها و كمك‌ها را جلب كنند. آن‌موقع نگاه كمك‌رساني و همدلي با جمعيت را نداشتم و تنها به فكر شكار لحظه و طرح مستندم بودم. يك روز بچه‌هايي بين 5 تا 12 ساله را جمع كردم و خواستم از آنها عكس بگيرم. در ورودي به رنگ قرمز ضد زنگ بود و كنار در يك ديوار بود كه روي آن لوگوي جمعيت(چرخ‌دنده‌اي خورشيدوار كه بچه‌ها دست در دست آن دايره را ساخته بودند) نقاشي شده بود.

** ضرورت ترجمه ادبيات كلاسيك و معاصر ايران به زبان فرانسه
روزنامه ايران در گفت‌و‌گو با جمال كامياب رايزن فرهنگي ايران در فرانسه، نوشت: اوج ارتباطات ايران و فرانسه به زمان قاجار برمي گردد به همان دوره‌اي كه ناصرالدين شاه قاجار هم به زبان فرانسوي صحبت مي‌كرد. اينها را دكتر جمال كامياب رايزن فرهنگي ايران در فرانسه مي‌گويد.فرانسه كه مهد هنر وادبيات غرب است و تأثير بسياري بر فرهنگ كشورهاي همجوار خود گذاشته، قطعاً بر سايرفرهنگ ها و تمدن‌ها نيز بي‌تأثير نبوده است. گرچه روابط و تعاملات فرهنگي بين كشورها دوسويه است و اگر از ايران شناسان فرانسوي در اين مورد بپرسيم آنها هم از تأثير فرهنگ ايران بر كشورشان خواهند گفت.

** از خوزستان تا خراسان زير چتر پاييزه كتاب
انتشار جزئيات نهايي «پاييزه كتاب» نشان داد كه ما در چشم انداز اين طرح و از سويي پيش‌بيني هايمان به توفيق 100 درصدي دست يافتيم. خوشبختانه «پاييزه كتاب» بسيار خوب برگزار شد و آنگونه كه بررسي‌ها نشان مي‌دهد در جذب مردم بسيار موفق عمل كرد. اگر نگاهي به تعداد كتابفروشي‌هايي كه در اين دوره فعال بودند داشته باشيم با تفاوت معناداري در مقايسه با نخستين دوره برگزاري‌اش در پاييز سال گذشته روبه‌رو خواهيم شد.

با توجه به برگزاري چهار دوره متوالي مي‌توان مدعي شد كه تا اندازه بسياري موفق به حمايت كتابفروشي‌ها و از سويي توسعه كتاب خواني شده‌ايم. تعداد كتاب‌هاي فروش رفته در اين دوره هم حاكي از حضور حداكثري مردم است. در طرح تابستانه كتاب ميزان 2 ميليارد تومان يارانه براي حمايت از كتابفروشي‌ها و به تبع آن مردم در نظر گرفته شده بود كه حدود 200 ميليون تومان آن باقي ماند. براي پاييزه كتاب هم 2 ميليارد تومان يارانه در نظر گرفته شده بود كه به واسطه استقبال مردم، 300 ميليون تومان ديگر هم به آن اضافه كرديم.

** گروه اطلاع رساني
خبرنگار: مهسا شريفي** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**2059**9131

سرخط اخبار پژوهش