۳۰ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۱۸
کد خبر: 82353862
۰ نفر
تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر باروری

تهران- ایرنا- جراح زنان و عضو هیات موسس و رئیس كمیته اجرایی منطقه جنوب آسیا در خصوص نقش تغییرات اقلیمی در باروری زوجین گفت: تغییرات اقلیمی می تواند سبب بروز مشكلات زیادی در حوزه سلامت افراد از جمله مشكلات باروری، سقط مكرر، تغییرات خلق و خو در زوجین و افزایش جنین مرده شود.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر صفیه شهریاری افشار روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری دومین كنگره بین المللی روش های كم تهاجمی زنان و مامایی و سیزدهمین كنگره بین المللی زنان و مامایی ایران اظهار كرد: تحقیقات در این زمینه در دنیا آغاز شده است اما هنوز تایید نهایی در این خصوص وجود ندارد و بررسی ها همچنان ادامه دارد.
رئیس فدراسیون IPPF (بزرگترین NGO جهان در زمینه سلامت و حقوق باروری) افزود: توجه به تغییرات اقلیمی یكی از اهداف توسعه پایدار است كه در سال 2015 میلادی در پاریس بین كشورهای جهان منعقد شد و تمام كشورها از جمله ایران متعهد به اجرای تمامی 17 بند آن شدند كه یكی از این بندها بررسی تغییرات اقلیمی و تاثیر آن بر سلامت است.
شهریاری افشار ادامه داد: تغییرات اقلیمی مانند آلودگی هوا، گرم شدن زمین، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، افزایش نواحی خشك و آب شدن یخ ها مورد توجه كشورهای جهان است و اگر بین كشورها همكاری در این زمینه وجود نداشته باشد در آینده نزدیك گرفتاری های بسیاری دنیا را فراخواهد گرفت.
وی گفت: البته تاثیر تمام این عوامل و همچنین تاثیر تكنولوژی های جدید مانند استفاده از مایكروویو، تلفن همراه و تلویزیون و امواج آن بر باروری و جنین همچنان مورد بحث است و هیچ كدام از آنها به طور قطعی تایید نشده اند.
شهریاری افشار به برگزاری پنلی در این زمینه در كنگره زنان و مامایی اشاره كرد و گفت: در كشور ما مشكلات اجتماعی وجود دارند كه می توانند به سلامت زنان به ویژه اقشار ضعیف آسیب وارد كنند؛ با توجه به اهمیت این موضوع در كنگره امسال پنلی در خصوص بهداشت باروری با تاكید بر مسائل روانی، اجتماعی و معنوی برگزار می شود تا به متخصصان در زمینه تشخیص و درمان بیماری ها و نحوه برخورد با بیماران آموزش های تكمیلی ارائه شود.
وی افزود: همچنین نتایج پژوهش های جهانی كه تاكنون در این زمینه صورت گرفته است برای استفاده متخصصان ارائه می شود.

** جراحی های كم تهاجمی با هزینه های جسمانی و مالی كمتر
دكتر عبدالرسول اكبریان رئیس كنگره زنان و مامایی نیز در این نشست گفت: امروزه جراحی های كم تهاجمی پیشرفت های زیادی كرده است و بیشتر جراحی های زنان با همین روش انجام می شود.
وی افزود: در جراحی های كم تهاجمی به جای باز كردن بدن، از طریق دستگاه های لاپاراسكوپی تنها چند سوراخ در محل مورد نظر ایجاد می شود و درمان بیمار صورت می گیرد.
اكبریان ادامه داد: جراحی های كم تهاجمی طول درمان و عوارض كمتری برای بیمار دارد و هزینه های درمانی او نیز كاهش می دهد. همچنین از نظر ظاهری و زیبایی اثر كمتری برجای می گذارد و همین مساله از نظر روانی نیز به نفع بیمار است.
وی اظهار كرد: این نوع جراحی ها در سراسر كشور حتی در دورافتاده ترین نقاط انجام می شود و متخصصان از نقاط مختلف برای دوره های لاپاراسكوپی به تهران می آیند و پس از گذراندن دوره های آموزشی و كسب مهارت به ارائه خدمت در مراكز مختلف می پردازند.
دكتر شهلا چایچیان دبیر علمی كنگره و فلوشیپ جراحی كم تهاجمی نیز در این زمینه اظهار كرد: یكی از شاخص های توسعه یافتگی ارتقای سلامت مادران و نوزادان است به همین منظور آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه در این كنگره ارائه خواهد شد.
وی به روش های كم تهاجمی به عنوان محور برگزاری كنگره زنان و مامایی اشاره كرد و گفت: همانطور كه امروزه جراحی های كم تهاجمی در بین جراحی های باز جای خود را در دنیا پیدا كرده و همچنان در حال پیشرفت است، روش های جدید به نام روش های كم تهاجمی نیز وارد عرصه پزشكی شده است.
چایچیان افزود: همواره آرزوی پزشكان این بوده است كه به روش هایی در درمان بیماران دست یابند كه عارضه كمتری برای آنها ایجاد كند و امروزه روش های كم تهاجمی نه تنها در رشته های جراحی جای خود را باز كرده است بلكه در روش های غیرجراحی و پیشگیری از بروز بیماری ها نیز جایگاه خود را یافته است.
وی در خصوص روش های غیرتهاجمی در حوزه پزشكی توضیح داد: تشخیص و پیشگیری از بروز بیماری ها از طریق علم ژنتیك، انجام غربالگری ها برای جلوگیری از تولد نوزادان دارای مشكل سندرم دان و برطرف كردن بیماری های جنین مانند بیماری های گوارشی و قلبی عروقی در دوران جنینی و در رحم مادر از طریق لاپاراسكوپی از جمله این روش ها است.
چایچیان گفت: همچنین علم ژنتیك و علوم آزمایشگاهی به ما كمك می كند كه سلامت مادران باردار و زنان را ارتقا دهیم؛ به عنوان نمونه می توانیم از طریق نتایج آزمایشگاهی با دادن یك نوع آنتی بیوتیك ساده در زمان بارداری از ابتلا به عفونت های زایمانی و بیماری های عفونی مادران كه در برخی موارد سبب مرگ مادر می شود، جلوگیری كنیم.

** راه اندازی دو مركز جراحی جنین در تهران
دبیر علمی كنگره زنان و مامایی و فلوشیپ جراحی كم تهاجمی نیز از راه اندازی دو مركز جراحی جنین در تهران در آینده ای نزدیك خبر داد و گفت: درحال حاضر یك مركز در شهر شیراز این عمل را انجام می دهد و مادران بارداری كه از طریق روش های ژنتیكی و سونوگرافی های پیشرفته بیماری جنین آنها تشخیص و نیاز به جراحی در دوران جنینی برای آنها تجویز می شود، به این مركز فرستاده می شوند.

**برگزاری دومین كنگره بین المللی روش های كم تهاجمی زنان و مامایی
**سیزدهمین كنگره بین المللی زنان و مامایی ایران
دكتر ابوالفضل مهدیزاده دبیر كنگره های زنان و مامایی از برگزاری همزمان این دو كنگره در روزهای 30 دی ماه تا سوم بهمن ماه در مركز همایش های رازی تهران خبر داد و گفت: در این كنگره علاوه بر متخصصان داخلی از سراسر كشور، 18 میهمان خارجی از كشورهای اروپایی، آسیایی و آمریكایی و كشورهای افغانستان و تاجیكستان حضور دارند كه 14 نفر از آنان به ایراد سخنرانی می پردازند.
وی افزود: 14 پنل و 8 سمپوزیوم نیز در جریان این كنگره ها برگزار می شود.
مهدیزاده بر لزوم توجه به سلامت زنان تاكید كرد و گفت: نیمی از جمعیت كشور را زنان تشكیل می دهند و این زنان هستند كه نیم دیگر جمعیت را می سازند؛ بنابراین لازم است تمام متخصصان و پیراپزشكان نسبت به تشخیص و درمان بیماری های زنان اطلاعات كامل داشته باشند.
وی به بیماری آندومتریوز اشاره كرد و افزود: دو و نیم میلیون زن ایرانی مبتلا به آندومتریوز هستند كه اكنون می توان با روش لاپاراسكوپی آنها را درمان كرد.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: زهره محتشمی پور