۳۰ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۲:۳۹
کد خبر: 82353776
۰ نفر
تالیف برخی كتابهای حوزوی در بوشهر

بوشهر- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: برخی كتابهای حوزوی كشور در بوشهر تالیف می شود كه افتخاری بزرگ برای این استان است.

به گزارش ایرنا، غلامعلی صفایی روز سه شنبه در آئین تجلیل از دست اندركاران جشنواره علمی پژوهشی علامه بلادی افزود: یكی از عوامل تحقق این مهم برگزاری جشنواره های علمی و پژوهشی علامه بلادی است.
وی اضافه كرد: دبیرخانه برگزاری جشنواره علمی و پژوهشی علامه بلادی توانایی برگزاری جشنواره و كنگره هایی در سطح بین المللی را داراست.
صفایی بوشهری ادامه داد: از 13 دی ماه باید دبیرخانه برگزاری كنگره علمی و پژوهشی علامه بلادی برنامه های خود برای برگزاری كنگره ای باشكوهتر از امسال را آغاز كند.
وی گفت: الگو گیری از جشنواره و كنگره های موفق برگزار شده در سطح كشور یك ضرورت است كه باید از سوی برگزاركنندگان این كنگره مورد توجه واقع شود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: جشنواره علامه بلادی در تاریخ استان بوشهر بی نظیر بوده و در سطح استانی و ملی بازتابی چشمگیر داشت.
وی تاكید كرد: در هندسه تمدن اسلامی نیازمند علم، دانش و فناوری هستیم و حوزه باید با نقد علوم انسانی غیراسلامی، علوم اسلامی اسلامی را در جهان ترویج دهد.
امام جمعه بوشهر گفت: نقش حوزه در تولید علوم انسانی و منابع انسانی كارآمد یك نقش بسیار تاثیرگذار است از این رو حوزه باید در حوزه علم و دانش گفتمان غالب باشد.
وی یادآور شد: مثلث تولید علم و پژوهش، تولید منابع انسانی و برنامه ریزی دانش بنیان اسلامی مثلثی است كه فرایند آن در نهایت تمدن اسلامی است.
صفایی بوشهری در بخش دیگری از سخنان با بیان اینكه آینده حوزوی استان بوشهر آینده ای تابناك است اضافه كرد: در یك پروژه پنج ساله بوشهر به عنوان قطب علمی و پژوهشی علوم انسانی در جنوب ایران تجلی پیدا كند.
وی همچنین با اشاره به اینكه زائرسرای امام رضا (ع) برای بوشهری ها در حال احداث است گفت: زائر سرا مردم استان بوشهر در اماكن مقدسه جمكران، نجف و كربلا نیز احداث خواهد شد.
در حاشیه این آیین با اهدا لوح تقدیر از برگزار كنندگان و خبرنگاران پوشش دهنده جشنواره پژوهشی علامه بلادی كه 13 آذرماه دربوشهر برگزار شد، تجلیل به عمل آمد.
آیت الله حاج سید عبدالله بلادی درسال 1291 هجری قمری در بوشهر متولد و درسال 1331به جوار رحمت حق پیوست و در قبرستان وادی الاسلام در نجف اشرف به خاك سپرده شد.
ردودالسته (رد كتاب ابن تیمیه)، زلال المعین فی شرح احادیث الاربعین، كشكول، كشف الاسرار، لوایح و سوانح (مشتمل بر سخنرانی ها، نامه ها و تلگرافهای ایشان در ایام جنگ بین الملل اول و قیام دلیران تنگستان، ایقاظ الحبیب فی مظالم الصلیب (افشای جنایات استعمارگران مسیحی) از جمله كتابهای آیت الله بلادی بوشهری است.
همچنین آیت الله بلادی از علمایی بوده كه شهید رئیسعلی دلواری در قیام دلیران تنگستان علیه استعمار پیر انگلیس از وی دستور می گرفته است.
نخستین كنگره علمی و پژوهشی علامه بلادی روز شنبه با حضور شماری از، روحانیون، علما و اندیشمندان ملی و استانی در مصلای نماز جمعه بوشهر برگزار شد.
7212/6043 ** خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجه