۳۰ آذر ۱۳۹۵،‏ ۹:۲۱
کد خبر: 82353403
۰ نفر
شب یلدا؛ فضای مجازی ممنوع

تهران - ایرنا - شب یلدا یا شب چله به عنوان بلندترین شب سال از گذشته های دور، آیین ها و سنت های مختلف دارد، كه دورهمی و حافظ خوانی از جمله این آیین هاست.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، صدای خش خش برگ های پاییزی دیگر به گوش نمی رسد و زمستان زیبای برفی در راه است و زیبایی این فصل را با آغاز شب یلدا نظاره گر هستیم.
یلدایی كه طولانی ترین شب سال است و زیبایش با آیین سنتی و باستانی برای همه خاطره انگیز است، به همین دلیل نخستین شب زمستان، بلندترین شب سال به عنوان شب یلدا نامگذاری شده است و جشن شب یلدا جشنی هفت هزار ساله محسوب می شود و مردم ایران،‌ هر سال با آیین های خاص این شب را سپری می كنند.
در واقع در سال های گذشته، بزرگان فامیل، از كوچك و بزرگ همه با هم جمع می شدند و از ساعات اولیه شب تا پاسی از شب كنار هم، ضمن خوردن تنقلاتی همچون آجیل و میوه، چند بیتی از اشعار حافظ را با تفال بر آن می گذراندند.
یكی از دلایل برگزاری جشن یلدا، شب زادروز ایزدمهر یا میترا است، مهر به معنای خورشید است و تاریخ پرستش آن در میان ایرانی ها و آریایی ها، پیش از دین زرتشت است كه پس از ظهور زرتشت این پیامبر او را اهورامزدا تعریف كرد.
در آیین شب یلدا یا شب چله اغلب خوراكی هایی كه مصرف می شود نشانه بركت، تندرستی و شادكامی است كه برخی از این خوراكی ها شامل آجیل، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های مختلف است.
یكی دیگر از سنت های شب یلدا فال گرفتن با كتاب حافظ است كه معمولا بزرگ خانواده كتاب حافظ را در دست می گیرد و بقیه با خواندن فاتحه و قسم به شاخ نبات و فرستادن سه صلوات، آرزو كرده و بزرگ فامیل برایش كتاب حافظ را باز می كند و فال او را می خواند.
یاد یلداهایی كه با پدربزرگ و مادربزرگ همه دور كرسی جمع می شدیم و قصه های دلنواز مادربزرگ و شام پر از عشق و صفایش هنوز خاطرات را برای ما تداعی می كند، به خیر باشد.
یاد شادی ها و قهقهه های كودكانه و صمیمیت های بزرگان به خیر، یاد بی ریایی و به دور از هر گونه تجمل گرایی به خیر، با همه اینها خاطرات و لحظات خوب و شادی را برای هم فراهم می كردیم و همه بی هیچ ادعایی از با هم بودن لذت می بردیم.
یلدا سنتی دیرینه و به یادگار مانده از اجداد ما ایرانیان است اكنون هم به بهانه این شب طولانی و خاطره انگیز می توانیم مانند قدیم ها دور هم جمع شویم و به دور از تكنولوژی های نوین و فضای مجازی، فقط با هم باشیم و از هم بگوییم، با هم بخندیم و با هم لذت ببریم و شبی خوب و پر از خاطرات شیرین را سپری كنیم.
چه خوب است كه در ذهن كودكانمان هم آنچنان كه ما از خاطرات شیرین كودكی مان یاد می كنیم خاطراتی ماندگار از با هم بودن را بجا بگذاریم، تا یلداها همچنان برایمان شب هایی به یادماندنی و خاطره انگیز باشد.
همه اینها یادی از شب های یلدایی بود كه گذشت اما در سال های گذشته با گسترش فضای مجازی شب یلدا رنگ و بوی دیگری گرفته است و شب یلدا نیز همه در جمع فامیل، به تنها چیزی كه فكر نمی كنند آیین های سنتی این شب است و همه فقط در فضای مجازی شب شان را سپری می كنند.
در شب یلداهای سالهای گذشته از بزرگ و كوچك همه با گوشی های خود سرگرم هستند و بجای حافظ خوانی، یكی از گوشی خود جوك تعریف می كند و دیگری مطلبی آموزنده می خواند و كودكان هم كه سرگرم بازی با گوشی هستند.
دیگر آن دورهمی گرم و صمیمی گذشته در شب یلدا رنگ و بوی سنتی ندارد و خبری از جمع بزرگ فامیل كنار هم نیست و به یك شب معمولی برای برخی از خانواده ها تبدیل شده است.
در این بین برخی از خانواده ها خود را از دورهمی ها دور كرده و تنها به یك پیام كوتاه یا پستی در شبكه های اجتماعی بسنده می كنند و شب را اینگونه به صبح می رسانند و خبری از یلدای سنتی و دورهمی های صمیمی خانوادگی در میان این خانواده ها نیست.
در گذشته های دور، قبل از فرارسیدن شب یلدا، تداركات لازم برای برگزاری این شب با جشن ها و میهمانی های بزرگ در كنار همه اقوام فراهم می شد تا شبی به یادماندنی برای هم تدارك ببینند اما این روزها، شب یلدا یك شب معمولی و بدور از هرگونه میهمانی با بزرگان برگزار می شود.
وقتی صحبت از یك دورهمی صمیمی به میان می آید همه شب یلداهای گذشته را مثال می زنند شب هایی كه در گذشته سپری شد و خاطراتی خوب از بزرگان فامیل با خوردن آجیل و تنقلاب مخصوص شب یلدا باقی ماند، اما در چند سال گذشته شب یلدا با فضای مجازی از حالت سنتی آن خارج شده است.
برخی از افرادی كه همچنان به سنتی برگزار شدن شب یلدا اعتقاد زیادی دارند همچنان این شب را به شیوه سنتی و با دور هم جمع شدن برگزار می كنند كه به همین منظور در شب یلدا؛ فضای مجازی را ممنوع اعلام كرده تا بازهم مردم سنت گذشته را زنده كنند.
برخی نیز در شب یلدا سبد بزرگی كنار درب ورودی منزلشان می گذارند و به میهمانان اعلام می كنند كه هر كسی از بیرون وارد خانه شد باید تلفن همراهش را خاموش كند و داخل سبد بیندازد.
از آنجا كه اغلب مردم به سنتی برگزار شدن این آیین همچنان اعتقاد دارند، برخی این شیوه را اعمال می كنند تا شاید بتوانند مانند یلداهای گذشته، آن روش سنتی را برای این شب باستانی داشته باشند.
یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌ شود. یلدا برگرفته از واژه سریانی به معنای زایش و تولد است.
اجتمام**7268** 1569
گزارشگر: مهناز بیرانوند *انتشار: علی حبیبی

سرخط اخبار جامعه