مراسم بزرگداشت آيت الله واعظ زاده فردا در تهران برگزار مي شود

تهران-ايرنا - مراسم بزرگداشت مرحوم آيت الله محمد واعظ زاده خراساني نخستين دبير كل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي فردا (چهارشنبه) در مسجد نور تهران برگزار مي شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگي ايرنا از مجمع تقريب مذاهب اسلامي، اين مراسم از ساعت 13 و 30 دقيقه تا 15 با حضور علماء، انديشمندان و شخصيت هاي فرهنگي و سياسي برگزار مي شود.
مرحوم واعظ زاده نايب رييس اتحاديه علماي مسلمان و عضو شوراي عالي تقريب مذاهب بامداد يكشنبه در سن 91 سالگي در مشهد دار فاني را وداع گفت.
اين روحاني فرزانه در سال 1304 هجري شمسي در مشهد متولد شد و علوم ديني را در حوزه‌هاي علميه نجف، مشهد و قم نزد اساتيد و مراجع بزرگي چون آيت الله العظمي سيدحسين طباطبايي بروجردي، امام خميني (ره) و علامه طباطبائي آموخت و داراي اجازه نقل حديث از مراجع بزرگ بود.
رهبر معظم انقلاب با صدور پيامي مرحوم واعظ زاده را روحاني بزرگوار و پركار و روشن‌بين دانسته و افزودند: او از جمله مردان با همت و جامعي بود كه علوم اسلامي همچون فقه، حديث، رجال و تراجم را از برترين استاد اين فنون يعني مرحوم آية الله العظمي بروجردي اعلي الله مقامه فراگرفته و خود در عمر پربركت خويش به تحقيقات بديع در آن و نيز علوم قرآني و تاريخ و كلام پرداخته بود.
حضرت آيت الله خامنه اي آثار قلمي و تحقيقي واعظ زاده را در برخي از اين رشته‌ها در شمار افتخارات علمي حوزه‌هاي علمي شيعه برشمردند كه مورد استفاده ماندگار دنياي اسلام خواهد بود.
از مرحوم واعظ زاده كتاب هاي متعددي از جمله رسالة الشيخين، «الوحدة الاسلاميّة ، عناصرها و موانعها»، تصحيح و تحقيق دو كتاب «المقنع والهداية» از شيخ صدوق، شركت در تأليف جامع احاديث الشيعه، تحقيق و ترجمة كتاب «الجمل والعقود في العبادات» از شيخ طوسي، گردآوري، تصحيح وانتشار مقالات كنگره شيخ طوسي درسه جلد و نيز كتاب رجال و فهرست شيخ طوسي و نيز مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشريه دانشكدة الهيات، نشريه مشكوة به زبان فارسي، و مجلة الارشاد، رسالة القرآن، رسالة الثقلين، رسالة التقريب به زبان عربي به يادگار مانده است.
پيكر مرحوم واعظ زاده روز گذشته (دوشنبه) بر روي دستان مردم در مشهد تشييع شد و آيت الله سيد احمد علم الهدي نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي بر پيكر آن مرحوم نماز خواند و در دارالعباده حرم مطهر امام هشتم(ع) به خاك سپرده شد.
فراهنگ**1003*1027*دريافت كننده: محمدرضا جعفرملك**انتشار دهنده:محمدجواددهقاني

سرخط اخبار فرهنگ