انعقاد 295میلیارد تومان قرارداد پژوهشی در یكسال گذشته

تهران- ایرنا- مراكز دانشگاهی، تحقیقاتی و فناوری كشور طی یكسال گذشته، 295 میلیارد تومان قرارداد پژوهشی امضا كردند كه 77 میلیارد تومان آن در هفته پژوهش امسال صورت گرفت.

هفته پژوهش و فناوری سال 95 از روز یكشنبه 21 آذرماه آغاز شد و شب گذشته (28 آذرماه) با برگزاری اختتامیه هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار به كار خود پایان داد.
معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به رشد قراردادهای منعقده در هفته های پژوهش سالهای گذشته اشاره كرد و گفت: درحالیكه مبلغ قراردادهای امضا شده در هفته پژوهش سال 92، حدود 5 میلیارد بود این رقم در سال 93 به حدود 25 میلیارد تومان و در سال 94 به بیش از 42 میلیارد افزایش یافت و در نمایشگاه هفته پژوهش امسال نیز حدود 77 میلیارد تومان قرارداد بستیم.
وی خاطرنشان كرد: علاوه بر قراردادهایی كه در نمایشگاه هفته پژوهش امضا شده است، طبق گزارش هایی كه از دانشگاه ها و مراكز پژوهشی دریافت كرده ایم از انتهای نمایشگاه سال قبل تا امسال، 218 میلیارد تومان قرارداد در این مجموعه ها بسته شده است كه با جمع 77 میلیارد تومان قرارداد منعقد شده در نمایشگاه هفته پژوهش 95 به رقم 295 میلیارد تومان می رسد.
احمدی تعداد طرح های پژوهشی ثبت شده در سامانه هفته پژوهش سال 94 را حدود سه هزار و 100 طرح اعلام كرد و گفت: امسال سه هزار و 700 طرح ثبت شده و دو هزار طرح ثبت نشده داشتیم یعنی پنج هزار و 700 طرح به دست ما رسیده است كه هزار و 700 طرح آن در قالب TRL (سطح آمادگی فناوری)، دسته بندی و ارزیابی شده است و حدود 25درصد آنها سطح آمادگی فناوری بالا و از 6، 7، 8 و 9 داشته اند.
وی تصریح كرد: سطح فناوری 6 به بالا، یك سطح قابل قبول به شمار می آید و سرمایه گذاران می توانند با اطمینان كامل در این طرح ها مشاركت و سرمایه گذاری كنند.
به گفته احمدی در نمایشگاه هفته پژوهش امسال، 65 كارگاه آموزشی برگزار شده است كه در مقایسه با 20 كارگاه سال گذشته، رشد دو و نیم برابری نشان می دهد.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش خاطرنشان كرد: در نمایشگاه امسال سرمایه گذاران حضور بیشتری نسبت به سالهای قبل داشتند و برای اولین بار شاهد حضور بروكرهای تجاری (كارگزاران تجاری) و حدود 25 شركت بیمه گزار بودیم كه در زمینه بیمه گری، مالیات، تجاری سازی و مباحث مربوط به قراردادهای تجاری فعالیت می كنند.
وی به حضور خارجی ها در نمایشگاه هفته پژوهش امسال را بسیار گسترده خواند و گفت: بعضی كشورها در نمایشگاه غرفه داشتند و برخی برای ارزیابی سطح فناوری طرح ها و سرمایه گذاری آمده بودند و استرالیا، فرانسه و حدود 10 تا 12 كشور اسلامی برای همكاری های مشترك با مراكز دانشگاهی، پژوهشگاهی و فناوری كشورمان ابراز تمایل كردند.
احمدی یادآور شد: در نمایشگاه امسال همچنین تفاهم نامه همكاری با دو پارك علمی و فناوری روسیه در زمینه انتقال فناوری بین دو كشور بسته شد و یك هیات 50 نفره از اتاق بازرگانی مالزی و جمعی از دانشگاهیان این كشور هم ضمن بازدید از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، تفاهم نامه همكاری با شبكه فن بازار جمهوری اسلامی ایران امضا كردند.
وی همچنین به امضای تفاهم نامه میان وزارت علوم و وزارت صنعت برای اجرای دوره های كارآموزی در صنعت در حاشیه نمایشگاه هفته پژوهش امسال اشاره كرد.
معاون پژوهشی وزارت علوم، تكمیل اركان و اجزای مجموعه فن بازار را از ویژگی های بارز و امیدواركننده برنامه های هفته پژوهش امسال عنوان كرد و گفت: در هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، تقریبا تمام اركان فن بازار شامل دانشگاه ها، مراكز پژوهشی، پارك های علمی و فناوری و مراكز رشد، سرمایه گذاران، بروكرها (كارگزاران تجاری)، صنعت و مجموعه های كشورهای خارجی در كنار یكدیگر جمع شده و حضور پررنگی داشتند.
دبیر ستاد ملی هفته پژوهش درباره حضور نداشتن انجمن های علمی در فهرست برترین های پژوهشی امسال نیز توضیح داد: در برنامه های هفته پژوهش امسال بیشتر روی فناوری متمركز شدیم و معیار ما برای انتخاب غرفه های برتر و برگزیدگان نمایشگاه و مراسم هفته پژوهش، فعالیت های فناورانه بود و این موضوع به خوبی در انتخاب شعار هفته پژوهش امسال مشهود بود.
وی اظهار داشت: اگر احساس كنیم در زمینه فناوری، به رونق رسیده ایم در سالهای آینده احتمالا بخش های بررسی عملكرد پژوهشی و معرفی انجمن های علمی برتر را نیز دوباره در برنامه هفته پژوهش قرار خواهیم داد.
هفته پژوهش سال 95 با شعار 'پژوهش تقاضامحور و تجاری سازی، فناوری زیربنای اقتصاد مقاومتی' برگزار شد.
علمی**1055**1440
خبرنگار : زینب كارگر ** انتشار: معصومه گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me