پیكر مرحوم آیت الله واعظ زاده خراسانی در مشهد تشییع شد

مشهد - ایرنا- پیكر مرحوم آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی نایب رییس اتحادیه علمای مسلمان و عضو شورای عالی تقریب مذاهب صبح دوشنبه در مشهد تشییع و به خاك سپرده شد.

مراسم تشییع پیكر مرحوم واعظ زاده خراسانی از مهدیه مشهد به سمت حرم مطهر امام رضا(ع) با حضور اقشار مختلف مردم، اساتید دانشگاه، روحانیون و تعدادی از مسئولان استانی و كشوری برگزار شد.
معاون بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: امام خمینی(ره) در دوره معاصر بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب بر وحدت تاكید و رهبر معظم انقلاب هم آن را نهادینه كردند و مرحوم آیت الله واعظ زاده خراسانی نیز بنیانگذار سنگ بنای تقریب مذاهب بود.
منوچهر متكی افزود: جهانی شدن فعالیتهای مجمع تقریب مذاهب بخاطر تلاشهای آیت الله واعظ زاده خراسانی است كه تا آخر عمر هم با این مجمع ارتباط و نقش موثری در فعالیتهای تقریب مذاهب اسلامی داشت.
امام جمعه موقت مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: پیام مقام معظم رهبری به مناسبت فوت آیت الله واعظ زاده خراسانی به بهترین شكل چهره و شخصیت آن مرحوم را ترسیم كرده است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه افزود: مرحوم واعظ زاده یك شخصیت عالم، پركار، سختكوش و جامع علوم منقول و معقول بود و در علوم اسلامی به ویژه قرآن نیز بسیار تبحر داشت.
آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی بر پیكر مرحوم واعظ زاده خراسانی نماز خواند و سپس پیكر آن مرحوم در دارالعباده حرم مطهر امام هشتم(ع) به خاك سپرده شد.
آیت الله واعظ زاده خراسانی بامداد یكشنبه 28 آذر ماه در سن 91 سالی دار فانی را وداع گفت. از وی كتابهای متعددی از جمله رساله الشیخین، الوحده الاسلامیه، عناصرها و موانعها، تصحیح و تحقیق دو كتاب المقنع والهدایه از شیخ صدوق، شركت در تالیف جامع احادیث الشیعه، تحقیق و ترجمه كتاب الجمل والعقود فی العبادات از شیخ طوسی، گردآوری، تصحیح و انتشار مقالات كنگره شیخ طوسی درسه جلد و نیز كتاب رجال و فهرست شیخ طوسی و نیز مقالات فراوان در مجلات مكتب اسلام، نشریه دانشكده الهیات، نشریه مشكوه به زبان فارسی و مجله الارشاد، رساله القرآن، رساله الثقلین و رساله التقریب به زبان عربی به یادگار مانده است.
7507/1858**خبرنگار: مصطفی نخعی ** انتشار دهنده: حسین كریم زاده

سرخط اخبار فرهنگ