كارشناس مطالعات اسلامی: رسانه های غربی با اسلام هراسی به افراطی گری دامن می زنند

تهران – ایرنا –'شیخ ریحان رضا الازهری' كارشناس مطالعات اسلامی ساكن اسكاتلند تصریح كرد كه رسانه های غربی با انتشار مطالب نادرست و ترویج اسلام هراسی٬ باعث افراطی گری جوانان غربی می شوند.

الازهری عضو موسسه خیریه 'بنیاد رفاه منهاج' وابسته به موسسه بین المللی 'منهاج القرآن' در حاشیه كنفرانس وحدت اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایدئولوژی خوارج گونه و منحرف كه اساس دیدگاه گروه تروریستی داعش را تشكیل می دهد٬ به گونه ای اعضای این گروه را تحت تاثیر قرار داده است كه به آن ها اجازه درك آموزه های حقیقی دین مبین اسلام را نمی دهد؛ چرا كه اساس دین اسلام پرهیز از خشونت و قتل و كشتار است.
وی افزود: در قرآن شریف كه كتاب آسمانی مسلمانان است٬ حتی در خصوص خوردن و آشامیدن نیز سفارش به میانه روی و پرهیز از افراط شده است، آنجا كه خداوند عزوجل می فرماید: 'كلوا و اشربوا ولاتسرفوا'. پس اگر اسلام در ابعاد روزمره زندگی از افراط نهی كرده است، چطور می تواند از قتل و كشتار بیرحمانه انسان ها حمایت كند؟!
این دانشمند علوم اسلامی در ارتباط با نقش رسانه ها در تبلیغ افراطی گری، آن ها را به دو دسته غربی و شرقی تقسیم كرد و گفت: رسانه های غربی نقش مهمی در تندرو كردن جوانان ایفا می كنند. این روزها رسانه های غربی از شست و شوی مغزی جوانان مسلمان توسط ایدئولوژی غلط داعش سخن می گویند در حالی كه فراموش كرده اند كه چطور جوانان غیرمسلمان هر روزه به جمع افراط گرایان می پیوندند؛ روندی كه نتیجه ترویج اسلام هراسی و انتشار اطلاعات نادرست از اسلام در رسانه های غربی و شبكه های اجتماعی است وبه همین دلیل رسانه ها باید در آنچه منتشر می كنند٬ مسئول شناخته شوند.
وی افزود: در شرق نیز شاهد فعالیت رسانه های دولتی یا تحت حمایت دولت ها هستیم كه در راستای افراطی گری و ترویج ایدئولوژی تكفیری گام برمی دارند؛ این رسانه ها تلاش می كنند اینگونه جلوه دهند كه شیعه با سنی درگیری دارد در حالی كه من به عنوان یك دانشمند سنی مذهب هیچ گاه درگیری میان این دو گروه ندیده ام. مسلمانان شیعه و سنی ممكن است اختلاف نظر داشته باشند، كما اینكه در درون مذهب سنی هم شاهد آن هستیم، اما این اختلاف نظر به هیچ وجه در حد كشتن یكدیگر نیست. اكنون گروه هایی در پاكستان، عراق، سوریه و دیگر نقاط می بینیم كه فقط ادعا می كنند اهل سنت هستند و شیعان را می كشند.
الازهری بهترین راه نزدیك كردن دل های مسلمانان را به یكدیگر، آموزش به آن ها در زمینه احترام به عقاید دیگران بر اساس آموزه های قرآن كریم دانست.
سی امین كنفرانس وحدت اسلامی روز پنجشنبه 25 آذرماه با حضور بیش از 200 نفر از شخصیت ها و اندیشمندان مذهبی، علمی، فرهنگی و سیاسی مسلمان از بیش از 50 كشور جهان از 25 تا 27 آذرماه با شعار 'وحدت و ضرورت مقابله با جریان های تكفیری' در تهران برگزار شد.
خاورم**9156**2041**خبرنگار: مهدخت پازوكی**انتشار دهنده: سید شاهپور حسینی