ارایه خدمات بانكداری روی سیم كارت های تلفن همراه تا پایان سال

تهران- ایرنا- مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی از آماده سازی زیرساخت مورد نیاز برای بانكداری بر بستر تلفن همراه خبر داد و گفت: در این شیوه كه با شبیه سازی كارت های بانكی انجام می شود، سیم كارت های مشتریان جای كارت های بانكی را می گیرد.

به گزارش ایرنا، مهرماه امسال شركت ارتباطات سیار ایران از تفاهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بانك مركزی برای ارایه خدمات بانكداری و پرداخت الكترونیك بر بستر تلفن همراه با همكاری همراه اول و شركت خدمات انفورماتیك خبر داد.
براساس این تفاهم نامه و با ایجاد زیرساخت های لازم، شرایطی برای اپراتورهای تلفن همراه فراهم می شود تا مشتركان تلفن همراه بتوانند امكانات «سرویس امضای امن همراه»، «فضای رمزینه روی سیم كارت برای ذخیره داده های عام»، «فضای رمزینه روی سیمكارت برای مجازی سازی كارت بانكی»، «سرویس كیف پول الكترونیكی همراه روی سیمكارت» و «زیرساخت تبادلات مالی مبتنی بر ان.اف.سی(NFC)» دسترسی داشته باشند.
فناوری ان.اف.سی یا ارتباط حوزه نزدیك، شیوه ای است كه در آن وسیله ارتباطی بی‌سیم بین دو دستگاه در مجاورت همدیگر است كه در فاصله‌های كوتاه (حداكثر چند سانتی‌متر) كاربرد دارد.
امروزه تعداد گوشی‌هایی كه از تراشه ان.‌اف.‌سی استفاده می‌كنند و این سامانه را پشتیبانی می‌كنند روز به روز در حال افزایش است زیرا در این شیوه اطلاعات به صورت كد شده بین دو وسیله رد و بدل می‌شود.
پیش از آن نیز محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود كه بزودی كاربران ایرانی می توانند به واسطه طرح پول الكترونیكی كه با همكاری بانك مركزی پیگیری می شود، از تلفن همراه خود به عنوان یك كارت بانكی استفاده كنند.

** شبیه سازی كارت های بانكی روی سیم كارت مشتریان
در این پیوند، «ناصر حكیمی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آن توضیح داد: این طرح در قالب پروژه مشتركی بین بانك مركزی و اپراتورهای تلفن همراه و بر مبنای قواعد بین المللی در دست انجام است تا بتوان كارت های بانكی را روی سیم كارت های تلفن همراه شبیه سازی كرد.
وی یادآورشد: شبیه سازی روی گوشی های تلفن همراه، روی سیم كارت ها و نیز شبیه سازی روی ابر (رایانش ابری) سه شیوه مرسوم در دنیا برای این كار است.
رایانش ابری مدلی بر پایه شبكه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت است كه الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به كارگیری شبكه ارایه می‌كند.
حكیمی توضیح داد: با توجه به اینكه گوشی های تلفن همراه توسط سازندگان بین المللی تولید می شود كه گاهی ارتباطات تجاری مستقیمی در داخل كشور ندارند، شیوه نخست برای شبیه سازی روی گوشی های مشتریان در داخل كشور منتفی است و دو شیوه دیگر جزو برنامه های مورد نظر به شمار می رود.
وی اظهار داشت: یكی از این برنامه ها، شبیه سازی كارت های بانكی روی سیم كارت است كه پروژه مشتركی در این زمینه بین زیرمجموعه بانك مركزی یعنی شركت خدمات انفورماتیك و اپراتورهای تلفن همراه پیگیری می شود.
حكیمی گفت: با این كار و از طریق نرم افزارهایی (اپلیكیشن) كه بانك ها، شركت‌های ارایه كننده خدمات پرداخت (پی.اس.پی-PSP) و دیگر شركت ها طراحی می كنند، می توان تراكنش های كارتی را بدون استفاده از كارت فیزیكی و با استفاده از گوشی و سیم كارت انجام داد.
وی تاكید كرد: زیرساخت این كار آماده شده و تا پایان سال عملیاتی می شود.

** انطباق طرح با استانداردهای بین المللی
مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی درباره امنیت پرداخت ها در این شیوه نیز تاكید كرد: این شیوه نسبت به كارت های كنونی بانكی كه «مگنتی» است، امنیت بیشتری دارد.
حكیمی اظهار داشت: در شیوه ارایه خدمات بانكی روی سیم كارت مشتریان، تراكنش ها روی سیم كارت تعبیه می شود كه مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و از امنیت بالایی نسبت به شیوه كنونی برخوردار است.
وی درباره اینكه آیا فراگیری این طرح نیازمند تغییر پایانه های فروشگاهی است، اظهار داشت: لزوماً نیازی به این كار نیست و می توان از پایانه های فروشگاهی كنونی با استفاده از نرم افزارهای نوین بهره برداری كرد.
به گفته حكیمی، پایانه های فروشگاهی می توانند از طریق فناوری های مختلفی چون ارتباطات نزدیك (ان.اف.سی)، یا دوربین و یا باركدهای دو بعدی و نظایر آن با اپلیكیشن یا سیم كارت مشتری تراكنش را انجام دهند.

** هزینه بالای تعویض كارت
مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی تاكید كرد: برای اجرای طرح بانكداری الكترونیك روی تلفن همراه، تغییر نرم افزار لازم است و نیاز نیازی به سخت افزار جدید نیست.
حكیمی در عین حال گفت، یكی از مسایل اصلی در اجرای این طرح، این است كه تعویض كارت هزینه بالایی دارد.
وی تاكید كرد: مهمترین مزیت این طرح استفاده از زیرساخت های موجود با حداقل سرمایه گذاری و سیم كارت هایی است كه مردم روزانه از آن استفاده می كنند.
مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی تاكید كرد: كل زیرساخت این كار در بستر گواهی دیجیتال بانك مركزی انجام می شود.
اقتصام**2025** 2023** خبرنگار: لیلا جودی** انتشاردهنده: لطیف نكوئی

سرخط اخبار اقتصاد