'سرزمینی زیبا، تمدنی با شكوه و به قدمت تاریخ': توصیف گردشگر پاكستانی از ایران

اسلام آباد - ایرنا - 'ایران، سرزمینی زیبا با فرهنگ زنده و پویا، تمدنی با شكوه و عظیم و به قدمت تاریخ است كه زیبایی های خیره كننده آن، مقصدی جذاب برای گردشگرانی از همه كنار و گوشه جهان است اما حیف كه از نظر بسیاری از گردشگرانی پاكستانی كه پول زیادی را برای سفر به كشورهای پر زرق و برق صرف می كنند، دور مانده است.'

به گزارش ایرنا، این مطلب بخشی از مقاله 'افتخار صلاح الدین'، شهروند پاكستانی است كه اخیر از سفری گردشگری به ایران بازگشته و مقاله ای درباره سفرش به این كشور در یكی از روزنامه های انگلیسی زبان و مطرح پاكستان به چاپ رسانده است.
'گرفتن روادید سفر به ایران كار دشواری نیست. من شخصا توانستم ظرف مدت 48 ساعت از كنسولگری ایران در شهر كراچی روادید بگیرم. اگرچه پروازهای مستقیم میان ایران و پاكستان فعلا چندان زیاد نیست اما با استفاده از برخی شركت های هواپیمایی خارجی، می توان هر روز و هر ساعت به از پاكستان به ایران سفر كرد.
تهران، شهری در مجاورت كوه های سر به فلك كشیده و پوشیده از برف البرز، چشم اندازهای دیدنی فراوانی دارد اگرچه شهری پرجمعیت است. كاخ گلستان، موزه و كلكسیون جواهرات سلطنتی، بناهای به یاد مانده از پادشاهان ایران كه به خوبی از آنها به عنوان میراث ملی این كشور نگهداری می شود، تنها بخشی از دیدنی های تاریخی و فرهنگی تهران است.
بناهای تاریخی در تهران، حرف های زیادی برای گفتن درباره تاریخ دوران قاجار و شاهنشاهی ایران دارد؛ جایی كه پادشاهان زیادی تاج و تخت خود را بجا گذاشتند و رفتند.
اخبار و گزارش رسانه های خارجی تصویری منفی از ایران در ذهن مردم برخی كشورها ایجاد كرده اما وقتی ایران را به چشمان خود و از نزدیك دیدم، هیچ شباهتی به تصویری كه رسانه های خارجی از ایران ترسیم می كنند، نداشت. آنجا همه چیز مدرن و پیشرفته بود.
پلیس های راهنمایی و رانندگی برای تسهیل عبور و مرور خودروها در نقاط مختلف شهر دیده می شدند اما اثری از پلیس های امنیتی و یا فضای امنیتی نبود.
ایرانیان شهدای هشت سال جنگ تحمیلی از سوی رژیم سابق عراق را فراموش نكرده اند و بسیاری از كوچه و خیابان های شهرهای ایران، به نام شهدا مزین شده است. درخیابان ها و نقاط مختلف شهرها هم تابلوهای بزرگی از تصاویر شهیدان دیده می شود.
رستوران های ایران با غذاهای منحصر به فرد ایرانی، بدون تردید یكی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری در این كشور است. از چلوكباب ایرانی با دوغ به هیچ وجه نمی توان گذشت.
اصفهان را چشم نواز ترین شهر ایران یافتم. معروف به 'نصف جهان' است و حقیقتا هم این گونه است. باغ های زیبا با فواره های خیره كننده در اطراف 'چهل ستون' و 'هشت و بهشت'، فضایی رویایی را در مقابل چشمان بازدید كنندگان ایجاد می كند؛ فضایی آرام و رویایی كه سكوت آن، فقط با صدای آواز پرندگان شكسته می شود.
برخلاف تصور برخی ها، ایران هرگز كشوری در انزوا نیست، بلكه از محبوبیت و شهرت فراوانی برای گردشگران از گوشه و كنار دنیا برخوردار است. در هتلی كه ما اقامت داشتیم، اروپایی های زیادی اقامت داشتند كه تحریم های ایران برایشان معنی و مفهومی نداشت.
سرزمین پارس، مهد شعر و ادب و فلسفه است. آثار حافظ شیرازی، سعدی، رومی، فردوسی، عمر خیام و حتی اقبال لاهوری در كتابخانه ها و كتاب فروشی های ایران به وفور یافت می شود.
برای اینكه به شعرای بزرگ و نامدار ایرانی ادای احترام كنیم، به شیراز هم سفر كردیم و سری به آرامگاه حافظ و سعدی زدیم.
تنها به فاصله چند كیلومتر از شهر شیراز، 'پرسپولیس' یكی از ارزشمندترین بناهای باستانی جهان قرار دارد با قدمتی به طول تاریخ و عظمتی به شكوه یك تمدن چند هزار ساله.
ایران، كشوری پهناور با دیدنی های تاریخی، باستانی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی فراوان است. با سفر به ایران، می توان تاریخ دو هزار ساله این سرزمین را در یك نظر، به چشم دید.'
افتخار صلاح الدین دربخشی از مقاله خود نیز به موضوع اشاره كرده است كه شاید یكی از دلایل اینكه بسیاری از پاكستانی ها هنوز به ایران سفر نكرده اند، نگرانی از آن است كه اگر روادید سفر به ایران در گذرنامه آنها ثبت شود، ممكن است برای گرفتن روادید آمریكا و سفر به آن كشور با مشكل مواجه شوند.
آساق**1723- انتشار دهنده: محمدرضا منافی

سرخط اخبار جهان