تحویل 15 لیتر آب به هر نفر در دشتیاری چابهار قابل تحمل نیست

چابهار- ایرنا- نماینده مردم شهرستان های چابهار، كنارك، قصرقند و بخش مركزی نیكشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: تحویل 15 لیتر آب در هر شبانه روز به هر نفر از اهالی منطقه دشتیاری شهرستان چابهار قابل تحمل نیست.

عبدالغفور ایران نژاد روز یكشنبه در گفت و با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرستان بندری چابهار در ساحل آب های اقیانوس هند واقع شده و جای تاسف است كه به بیش از 90 درصد جمعیت روستایی این شهرستان با تانكر آن هم در هر شبانه روز 15 لیتر برای هر نفر آبرسانی می شود.
وی افزود: چگونه می توان باور كرد كه یك شهروند روستایی با 15 لیتر آب در یك شبانه روز برای آشامیدن، شست وشو و غیره روزگار بگذراند و مشكلی نداشته باشد.
وی ادامه داد: مردم مرزنشین بخش دشتیاری چابهار سالهاست با مشكلات بی آبی، ریزگرد و گرد و غبار، بیكاری و خشكسالی روبه رو هستند و تاكنون كسی در این باره پاسخگو نبوده است.
عضو كمیسیون كشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه مردم دشتیاری با احداث سد زیردان امیدواری های زیادی برای حل مشكل بی آبی و تامین آب كشاورزی داشتند، خاطرنشان كرد: متاسفانه آب ذخیره شده در پشت سد زیردان بدون هیچ استفاده ای در حال تبخیر شدن است.
ایران نژاد خواستار رها سازی آب سد زیردان شد و افزود: درخواست مردم بخش های پلان، دشتیاری و مركزی رسیدن آب تا روستای كلانی است تا بتوانند مقداری از آب را در هوتگ ها (گودال نگهداری آب) برای استفاده دامها و شست وشو ذخیره كنند.
وی ادامه داد: پیگیری های زیادی برای رها سازی آب سد زیردان با مسئولان مرتبط استانی و كشوری انجام شده تا هر سه ماه یا 6 ماه یك بار آب برای آشامیدن و كشاورزی رهاسازی شود اما تاكنون محقق نشده است.
وی بیان كرد: تامین امكانات اولیه برای رفاه و زندگی راحت مردم نظیر بیمارستان، راه، برق، آموزش و آب آشامیدنی از وظایف اصلی دولت است و نباید برای آب آشامیدنی منتظر باران رحمت الهی بود بلكه با سرمایه گذاری در احداث آب شیرین كن مشكلات آب آشامیدنی و كشاورزی را مرتفع كرد.
وی اظهار داشت: افزون بر 10 شركت و سرمایه گذار داخلی و خارجی تمایل خود را برای احداث آب شیرین كن اعلام كرده اند اما موانع زیادی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود دارد و عده ای به دلایل نامشخص اجازه فعالیت و تامین آب شهر و روستاهای چابهار را نمی دهند.
نماینده مردم حوزه انتخابیه چابهار ( چابهار،كنارك، قصرقند و بخش مركزی نیكشهر) در مجلس شورای اسلامی خواستار جابه جایی كالا و مسافر در مرز ریمدان چابهار شد و افزود: حداقل مسئولان برای رفع مشكل بیكاری و رونق اقتصادی منطقه زیرساخت های لازم را در این منطقه مرزی ایجاد كنند و سالها مردم را در پشت درهای بسته مرز منتظر نگذارند.
ایران نژاد گفت: آب شهر چابهار از بیش از 20 سال پیش تاكنون جیره بندی است و این امر همچنان ادامه دارد.
وی ادامه داد: مجتمع آبرسانی 261 روستایی پلان سالهاست به علت كمبود اعتبارات در انتظار تكمیل شدن است.
وی تنها راه حل مشكلات آب شرب و كشاورزی جنوب سیستان وبلوچستان و به ویژه حوزه انتخابیه چابهار، نیكشهر، قصرقند و كنارك را احداث آب شیرین كن و بهره گیری از آب دریا عنوان كرد و گفت: با ساخت و نصب آب شیرین كن یك بار برای همیشه مشكلات بی آبی مرتفع می شود.
همچنین معاون استاندار سیستان وبلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع جمعیت 300 هزار نفری این شهرستان 120 هزار نفر در شهر و بقیه در روستاها ساكن هستند.
احمدعلی موهبتی افزود: 77 درصد مردم شهرستان چابهار آب سالم و بهداشتی ندارند و با مشكلات عدیده ای دست و پنجه نرم می كنند.
وی گفت: حدود 400 روستا در این شهرستان با 36 دستگاه تانكر فرسوده و از رده خارج به صورت سیار آبرسانی می شوند و روزانه برای هر نفر 15 لیتر آب تحویل می شود.
وی بیان كرد: شركت آب و فاضلاب برای تامین آب شهر چابهار هر مترمكعب آب را 28 هزار تا 30 هزار ریال خریداری می كند و به مشتركان بصورت میانگین چهار هزار و 500 ریال می فروشد.
وی ادامه داد: آب شهر چابهار از آب شیرین كن كنارك با فاصله حدود 50 كیلومتری تامین می شود.
وی افزود: جمعیت شهر چابهار حدود 120 هزار نفر است كه با 12 هزار مترمكعب لوله گذاری به 16 هزار اشتراك شهری آبرسانی انجام می شود.
فرماندار چابهار بیان كرد: آب شهر چابهار جیره بندی و به 2 قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است و در فاصله 2 روز آبرسانی می شود.
موهبتی افزود: 65 درصد شبكه آبرسانی شهر چابهار فرسوده است و حدود 39 درصد آب تولیدی آب شیرین كن قبل از رسیدن به شهر چابهار هدر می رود.
وی افزود: در صورت سرمایه گذاری و تولید 50 هزار مترمكعب آب مشكلات جمعیت فعلی مرتفع و توزیع آب از حالت جیره بندی تا چندین سال آینده خارج می شود.
وی گفت: دولت برای مشكل بی آبی چابهار تلاش های زیادی انجام داده است و بزودی مجتمع 261 روستایی این شهرستان تكمیل و به بهره برداری می رسد.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان با 260 هزار نفر جمعیت از شمال به شهرستان های نیكشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به كشور پاكستان، از جنوب به دریای عمان (مكران) و از غرب به بندر كنارك متصل است.
بندر زیبای چابهار واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مركزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكیل شده است.
3043**6081/ 6075* خبرنگار: رستم كریمی نژاد ** انتشار دهنده: زهرا هجینی نژاد