مرحوم استاد جعفر والی آثار ارزشمند هنری برجای گذاشت

كرج- ایرنا- پژوهشگر فرهنگ و تاریخ البرز با گرامیداشت یاد وخاطره مرحوم استاد جعفر والی هنرمندنامدار این استان گفت: این هنرمند آثار ارزشمندی از خود برجای گذاشت.

دكتر حسین عسكری روز یكشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مرحوم استاد جعفر والی، كارگردان، هنرمند، نویسنده و بازیگر نامدارسینما و تئاتر ایران صبح دیروز شنبه 27 آذر در سن 83 سالگی در بیمارستان 'تهران كلینیك' درگذشت.
وی بیان داشت: استاد والی كارگردان، نویسنده، بازیگر و گوینده گفتار متن سینما و تئاتر ایران در سال 1312 در یك خانواده اهل روستای ولیان از توابع بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز زاده شد.
وی افزود: این هنرمند پیشكسوت پس از دریافت دیپلم، وارد دانشگاه تهران شد و در رشته بازیگری از دانشكده هنرهای دراماتیك دانش آموخته شد.
عسكری اظهار داشت: استاد والی تئاتر را از سال 1336 آغاز كرد و از سال 1337 با عنوان كارگردان به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و به مدّت 10 سال در كار دوبله فیلم های سینمایی فعالیت كرد.
وی گفت: اهل هنر، استاد والی را با نمایشنامه های دكتر غلامحسین ساعدی معروف به گوهر مراد می شناسند كه بین سال های 1340 تا 1350 در تالار سنگلج تهران و تلویزیون ایران كارگردانی و بازی كرده است.
عسكری ادامه داد: استاد والی در دهه 40 و 50 خورشیدی نمایشنامه های 'فقیر'، 'چوب به دست های ورزیل'، 'بام ها و زیر بام'، 'از پانیفتاده ها'، 'ننه انسی'، 'گرگ ها'، 'گاو'، 'آی باكلاه آی بی كلاه'، 'دعوت'، 'دست بالای دست' را در تالار سنگلج تهران و تلویزیون كارگردانی كرد.
وی با بیان اینكه در آن سال ها با علی نصیریان، بیژن مفیدی، جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی و دیگران همكار بود، گفت: او در پاییز سال 1393 مجوز اجرای دوباره 'آی باكلاه آی بی كلاه' را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت كرد.
عسكری بیان داشت: استاد والی فعالیت در سینمای حرفه ای را از سال 1348 با بازی در فیلم 'گاو' به كارگردانی داریوش مهرجویی آغاز كرد و تا سال 1366 به تدریس بازیگری در دانشكده هنرهای زیبا اشتغال داشت.
وی با اشاره به اینكه فیلم گاو، براساس داستانی از دكتر ساعدی است، افزود: دكتر احسان نراقی می گوید كه محمّدرضا شاه پهلوی شخصاً فیلم گاو را دید و پیام آن را نیز دریافت و امام خمینی (ره) هم فیلم گاو را نمونه یك فیلم آموزنده و فرهنگی دانسته است.
وی اظهار داشت: استاد والی مدّتی مقیم كشور كانادا بود و در سال های اخیر به ایران بازگشت و بیشتر اوقاتش را در روستای ولیان می گذراند و به اعضای گروه نمایش بهمن شهرستان ساوجبلاغ به سرپرستی مهرداد كورش نیا، تئاتر آموزش می داد .
عسكری گفت:او در سال های 1385 و 1386 در گفت و گوهای جداگانه با دو نشریه فرهنگی درباره هنر نمایش در ساوجبلاغ گفته بود كه الان من در روستا زندگی می كنم و به تعدادی جوان، تئاتر آموزش می دهم.
به گفته وی ، استاد والی می گفت كه شوق و ذوق این جوانان است كه باعث این اتفاق شده است... من در هشتگرد استعدادهای خوبی می بینم كه با آنها الان كار می كنم... هشتگرد شهر كوچكی است در ساوجبلاغ اما حوادث هنری بزرگی می تواند در آن اتفاق بیفتد.
وی افزود: استاد والی می گفت كه باید كوشش كنیم كه چنین شود... كوشش ها و همدلی های بچّه های ساوجبلاغ ستودنی و باعث امیدواری است. من یك ساوجبلاغی ام و هر اتفاقی كه در این سرزمین بیفتد برای من پراهمیت است. هر انسانی به محیط و فضای كودكانه اش دلبستگی دارد.'
عسكری گفت: استاد والی در سال 1386 در نمایش 'اتاق شماره شش' براساس داستانی از آنتوان چخوف و به كارگردانی ناصر حسینی مهر و فیلم سینمایی 'پاداش سكوت' به كارگردانی مازیار میری بازی كرد.
وی افزود: تأسیس اداره هنرهای دراماتیك در تئاتر شهر در سال 1337، فعالیّت در نمایش های زنده نخستین تلویزیون خصوصی ایران در سال 1339 و نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مكمّل مرد در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال 1385 از دیگر فعالیّت های هنری استاد والی است.
وی اضافه كرد: در زمستان 1393 با حضور گروهی از هنرمندان پیشكسوت سینما و تئاتر ایران، از شصت سال فعالیّت هنری او در تورنتوی كانادا تجلیل شد، قرار بود استاد والی با همكاری دكتر امید روحانی خاطرات و تجربیات خود را در كتابی منتشر كند، این كتاب دربردارنده خاطرات و تجربیات این هنرمند پیشكسوت در دوره های گوناگون زندگی اش و در حوزه هایی همچون تئاتر، دوبلاژ، سینما و تدریس است.
عسكری در خصوص فیلم شناسی استاد والی، گفت: كارگردانی 'تا غروب' در سال 1367؛ نویسنده فیلنامه 'مریم و می تیل' در سال 1371 و 'تا غروب' در سال 1367؛ گوینده گفتار متن فیلم 'میهمان ناخوانده' در سال 1367؛ بازیگری از سال 1348 تا 1385 در فیلم های 'گاو'، 'گرگ بیزار'، 'خاك'و 'تنگسیر' از جمله این آثار است.
وی افزود: 'سفر سنگ'، 'هجرت'، 'گفت هر سه نفرشان'، 'آقای هیروگلیف'، 'پاییزان'، 'ملخ زدگان'، 'دادشاه'، 'مردی كه زیاد می دانست'، 'گل های داوودی'، 'مداربسته'، 'گمشده'، 'ستاره دنباله دار'، 'ناخدا خورشید'، 'بهار در پاییز'، 'باد سرخ'، 'مسافران درّه انار'، 'راه و بیراه'، 'جاده عشق'، 'تهران روزگار نو' و 'پاداش سكوت' از دیگر آثاری است كه این هنرمند در آن به عنوان فیلم شناس فعالیت داشته است.
6156/ 6155 خبرنگار: نوشین طهماسبی** انتشار دهنده: محمد عزیزپور

سرخط اخبار استان‌ها