تحقق عدالت اجتماعی در گرو رعایت حقوق شهروندی

تهران- ایرنا- روزنامه های یكشنبه 28 آذر 1395 مسایل مهمی چون «رعایت حقوق شهروندی؛ گامی موثر برای ایجاد امنیت پایدار»، «پژوهش؛ مهم ترین ركن توسعه در هر جامعه» و «یادگیری موثر و كاربردی در پرتو آموزش های نوین» را برجسته و آنها را از زاویه های مختلف بررسی كردند.

فضای مطبوعاتی امروز رعایت حقوق شهروندی را در جامعه بررسی كرد؛ اهمیت مقوله تحقیق و پژوهش در اجتماع؛ مساله دیگری كه روزنامه ها آن را بازتاب دادند و توجه به آموزش نوین در جامعه از دیگر مطالب مهم روزنامه ها به شمار می رود.

گروه اطلاع رسانی دفتر پژوهش و بررسی های خبری ایرنا؛ موضوع های یادشده را كه انعكاس قابل توجهی در روزنامه های صبح یكشنبه داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی مورد بررسی قرار داده است.

** رعایت حقوق شهروندی؛ گامی موثر برای ایجاد امنیت پایدار
حقوق شهروندی مجموعه ای از تكالیف و مسوولیت های شهروندان در برابر یكدیگر و در قبال شهر و دولتی كه در آن زندگی می كنند، محسوب می شود و اهمیت رعایت این مهم سبب شد تا روزنامه های امروز گزارش ها و یادداشت های خود را به این امر اختصاص دهند.

روزنامه «شرق» در یادداشتی با انتشار عنوان «دولت موانع رعایت حقوق شهروندی را بررسی كند»، نوشت: منشور حقوق شهروندی در حالی رونمایی می‌‌شود كه همه‌ این حقوق، در قوانین ما وجود دارد و بعید می‌دانم مواردی در منشور حقوق شهروندی طرح شده باشد كه در قانون اساسی یا مدنی و دیگر قوانین ما نباشد، مگر اینكه به ضمانت‌ها و سیاست‌های اجرائی آن حقوق اشاره شده باشد كه در این صورت رویداد خیلی خوبی خواهد بود.

در ادامه این یادداشت آمده است: درهرحال اقدام‌های انجام‌شده در دولت جدید در زمینه‌ حقوق شهروندی خوب است و به نظرم در مقایسه با دولت قبل، در دولت حسن روحانی حقوق شهروندی بهتر و بیشتر رعایت می‌شود و همین‌ كه دولت در راستای نقض حقوق شهروندی عمل نمی‌كند و ردیفی را به دیوار نقض این حقوق اضافه نكرده است، جای شكر‌گزاری دارد.

همچنین روزنامه «مردم سالاری» با انتشار عنوان «حریم خصوصی از مهمترین حقوق شهروندی است» نوشت: آیات و روایات زیادی در زمینه آداب اجتماعی وجود دارد كه بسیاری از آنها یك جامعه آرمانی و ایده‌آل را ترسیم می‌كند. ازآنجا كه قرآن برنامه ای همه‌جانبه برای تكامل انسان است مسلما ویژگی‌های محیطی برای رسیدن به درجه والای معرفت و كمال را نیز بیان كرده است.

در این گزارش می خوانیم: حجت‌الاسلام محمد حسن موحدی ساوجی استاد تفسیر معتقد است: اگر كسی در حریم خصوصی مرتكب گناه شود ولی گناهش به اجتماع سرایت نكند وحقوق مردم پایمال نشود نه مردم و نه حاكمیت مجاز به تجسس درباره آن شخص نیستند. یكی از مهمترین حقوق شهروندی حق حریم خصوصی است و باید به این نكته، اول از سوی مسوولین نسبت به مردم وبعد از سوی مردم نسبت به یكدیگر توجه شود ودر عمل هم رعایت شود.

روزنامه «فرهیختگان» با انتخاب عنوان «منشور حقوق شهروندی و قانون اساسی» نوشت: منشور حقوق شهروندی از سوی رئیس جمهوری مطرح شده و قرار است تا پایان آذر ماه اعلام شود. نفس طرح مساله حقوق شهروندی را باید مثبت ارزیابی كرد.
در ادامه این یادداشت می خوانیم: برای بررسی اینكه منشور چقدر می تواند كاربردی و تاثیرگذار باشد آیا قوانینی كه در این منشور آمده پیش از این وجود نداشته؟ آیا درباره حقوق شهروندی تاكنون قانونی وضع نشده؟ پاسخ هر دو سوال منفی است. رئیس قوه قضاییه بارها بخش نامه هایی مبنی بر لزوم رعایت حقوق شهروندی و تاكید بر اجرای آن تنظیم كرده اما هنوز دیده می شود كه حقوق شهروندی همیشه رعایت نمی شود.

** پژوهش؛ مهم ترین ركن توسعه در هر جامعه
پژوهش فرآیند رسیدن به راه حل های قابل اطمینان از راه گردآوری، تحلیل و تفسیر داده ها به گونه ای برنامه ریزی شده و هدفمند است كه از ركن های مهم در هر جامعه ای برای رسیدن به پیشرفت و توسعه به شمار می رود. توجه به این مقوله مهم باعث شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت های خود این موضوع را بازتاب دهند.

روزنامه «ایران» با انتشار عنوان «ابرِ ایده‌ها را بارور كنیم تا ثروت ببارد» نوشت: امسال هفته پژوهش با برگزاری رویدادهای علمی، پژوهشی و استارت‌آپی متنوع، داغ و پرانرژی به كار خود پایان داد تا برگی نو در تاریخ كارآفرینی كشور باشد. چند سالی است، تمام نقش آفرینان عرصه پژوهش و علم، اهمیت كارآفرینی و تولید ثروت و ارزش از دانش را دریافته‌اند و این درك و دریافت‌ها را در اختیار تصمیم سازان كلان قرار داده‌اند تا آرام آرام رویدادهای علمی رنگ «كار» بگیرند و از سكوت كتابخانه‌ها به بازار پرهیاهو پا بگذارند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: یكی از همین رویدادها دومین جشنواره ملی «شتاب» - شناسایی و توانمند‌سازی ایده‌های برگزیده - بود كه به همت پارك علم و فناوری یزد همزمان با هفته پژوهش در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد. بانیان هدف از برگزاری جشنواره را ایجاد فضایی برای رقابت سالم و سازنده در بین جوانان خلاق و ایده پرداز و مهمتر از همه فرهنگ‌سازی و ترویج خلاقیت، نوآوری و ایده‌پردازی در میان مخاطبان پرشمار این جشنواره بیان كردند.

روزنامه «اعتماد» با اشاره به عنوان «سیطره كمیت بر آموزش عالی ما» روش تحقیق و پژوهش را در گفت و گو با مقصود‌‌ فراستخواه از معد‌‌ود‌‌ اساتید‌‌ د‌‌انشگاهی ایران بررسی كرد و نوشت: پژوهشگری، به روش كیفی، ابعاد‌‌ موضوعی را می‌فهمد‌‌ و چارچوبی د‌‌رست می‌كند‌‌ و فرضیه‌هایی به د‌‌ست می‌آورد‌‌ و بعد‌‌ با آن پرسشنامه می‌سازد‌‌ و د‌‌ر سطح كل كشور می‌آزماید‌‌. طرح تحقیق آمیخته می‌تواند‌‌ همزمان یا متوالی باشد‌‌. د‌‌ر همزمان نتایج د‌‌و مسیر مقارن هم پیش می‌رود‌‌ و با هم یكپارچه‌سازی می‌شوند‌‌.

در ادامه این گفت و گو آمده است: وقتی د‌‌انشجو د‌‌ریابد‌‌ كه جامعه و مناسبات و فرهنگ ما تحت تاثیرگفتمان‌های قد‌‌رت و ثروت و منزلت شكل می‌گیرد‌‌، برانگیخته می‌شود‌‌ كه برود‌‌ به سر وقت گفتمان‌ها و آنها را تحلیل بكند‌‌. تفكر انتقاد‌‌ی است كه به د‌‌انشجو می‌گوید‌‌ سراغ چه مسائلی برود‌‌ و اصلا چگونه مشكلات را به مسائل پژوهشی تبد‌‌یل كند‌‌ و چه نوع پرسش‌های اصیلی بیفكند‌‌ و چطور د‌‌ست به ابتكارات روشی بزند‌‌ و به د‌‌اد‌‌ه‌ها معنا ببخشد‌‌ و تفسیر و تحلیل‌های افق گشا د‌‌اشته باشد‌‌.

همچنین روزنامه «همدلی» با اشاره به عنوان « روش‌های موثر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با پژوهش شناسایی می‌شود» به نقل از عابدین عابدی مقدم مدیركل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی به مناسبت روز پژوهش نوشت: به واسطه پژوهش‌های بنیاد، خواسته‌ها، انتظارات و آسیب‌های خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران شناسایی و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این مطلب می خوانیم: علت نام‌گذاری روز پژوهش این است كه در این روز، مردم با اهمیت پژوهش، نقش، جایگاه و تاثیر آن در اداره سازمان‌ها، اداره كشور و جامعه و بهبود وضع زندگی شهروندان آشنایی بیشتری پیدا كنند و از زاویه‌ای دیگر در جریان كاركرد موسسات، سازمان‌ها و مجموعه‌هایی كه ماهیت وظایفشان، پژوهشی است قرار گیرند.

به واسطه پژوهش‌های صورت گرفته اطلاعات كاملی از وضعیت خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران داریم كه این اطلاعات و آمار ارزشمند در جهت برنامه ریزی بهتر كمك می‌كند.

** یادگیری موثر و كاربردی در پرتو آموزش نوین
در جامعه كنونی كشوری كه دارای درصد بالایی از افراد تحصیلكرده است، شانس بیشتری را نیز برای موفقیت دارد. در دنیای پررقابتِ آموزش، گاه اصلی‌ترین موضوع، فراهم شدن شرایط یادگیریِ موثر و كاركردها و نتایج كاربردی آموزشِ صحیح به شمار می رود كه روزنامه های امروز در گزارش ها و مطلب هایی به این موضوع پرداخته اند.

روزنامه «فرهیختگان» با انتشار عنوان «آموزش در دنیای مدرن» نوشت: سیر تحول آموزش در جهان در حال تغییر است و دوران تخته سیاه و گچ و مونولوگ بودن معلم در حال فراموشی است. امروز نسل های جدید تجهیزات آموزشی به دنبال شیوه های نوین آموزش و تدریس در دنیا، جایگزینی برای روش قبلی شده است.

در ادامه این یادداشت می خوانیم: امروز گوشی های هوشمند، تبلت ها و اینترنت نحوه تدریس و آموزش را وارد فاز جدیدی كرده كه در آن دیگر الزاما تنها معلم نیست كه در كلاس حرف برای گفتن دارد، بلكه دانش آموزان و دانشجویان در سطوح مختلف به صورت كاملا فعالانه و نه مفعلانه در مباحث مختلف شركت می كنند و مدرس را مجبور می كنند سرعت به روز رسانی خود را افزایش دهد تا از دانش آموزان جا نماند.

روزنامه «جمهوری اسلامی» در گزارشی با عنوان «زنگ تفریح را چگونه مدیریت كنیم»، نوشت: جامعه سالم و عدالت جو در گرو تربیت و آموزش صحیح كودكان خواهد بود. از سوی دیگر پژوهش و نوآوری نیز در جامعه‌ای توسعه پیدا خواهد كرد كه نظام آموزشی و فرهنگی، زمینه و بستر مناسبی برای آن را تدارك دیده باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: از این رو مدارس دارای وظیفه بسیار مهم و حساسی هستند كه می‌توانند علاوه بر فعالیت های آموزشی، بستر حضور دانش آموزان در بطن جامعه به عنوان یك شهروند و یا یك پدر یا مادر را ایجاد نمایند. یكی از پررنگترین نقش‌ها در آموزش كودكان در مدارس به دوش معاونین مدارس می‌باشد. معاونین مدارس به عنوان یكی از اركان مدارس نقش پررنگی در رشد و شكوفایی دانش‌آموزان داشته‌اند.

همچنین روزنامه «اطلاعات» در موضوعی به مهارت آموزی و اهمیت آموزش پرداخت و نوشت: در برخی كشورهای دنیا نیز بر مبنای رویكرد نیاز به نیروی كار، برنامه‌ریزی آموزشی صورت می‌گیرد و اساساً تربیت نیرو در مسیر نیازمندی‌های بازار كار قرار دارد.

در این گزارش می خوانیم: كارشناسان معتقدند كه آموزش‌های پایه، سكویی برای پرش به‌سوی آموزش‌های بالاتر است و منافع حاصل از آموزش‌های این سطح بسیار متفاوت‌تر از آموزش‌های متوسطه و عالی است. به‌طور مثال در جوامع پیشرفته سواد خواندن و نوشتن به‌تنهایی نمی‌تواند پول‌ساز باشد، اما در عوض كسانی كه دارای مهارت‌های عالی هستند تا زمانی كه از سوی جامعه تقاضایی برای آن مهارت وجود داشته باشد می‌تواند منجر به دستمزد و درآمد برای این افراد شود.

خبرنگار:فاطمه مهدوی** انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9128**9131
*ایرنا مقاله كانالی برای انعكاس مقاله های اندیشكده ها – پژوهشكده ها - دانشكده ها - مراكز تحقیقاتی و رسانه های ایران وجهان*
Irnaarticle@