۲۸ آذر ۱۳۹۵،‏ ۹:۰۷
کد خبر: 82350311
۰ نفر
اعتماد مطرح كرد: گلایه‌نامه علیه‌صداوسیما

تهران- ایرنا- «گلایه‌نامه علیه‌صداوسیما»، «نخستین شكایت رسمی ایران از بدعهدی امریكا»، «رشد اقتصادی 7.4 درصدی بعداز تورم تك رقمی»، «كاند‌‌ید‌‌ای موتلفه هنوز انتخاب نشد‌‌ه است»، «كاند‌‌ید‌‌ای موتلفه هنوز انتخاب نشد‌‌ه است» و «سیطره كمیت بر آموزش عالی ما» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه اعتماد در شماره یكشنبه 28 آذر است.

**گلایه‌نامه علیه‌صداوسیما
تعطیلات آخر هفته به كام اهالی ساختمان شیشه‌ای نبود. گلایه پشت گلایه بود كه روانه جام جم می‌شد. كار با گلایه نامه وزیر بهداشت شروع شد. آنجا كه روی آنتن زنده صدا و سیما وزیر آرام كابینه كه از سرسخت‌ترین مخالفان دولت تا آرام‌ترین هوادارانش همواره او را تحسین كرده‌اند، از كوره در رفت. از سیاست‌های غیرمنصفانه صدا‌وسیما انتقاد كرد و از آنها همان سوالی را پرسید كه این روزها خیلی‌ها از مخالفان دولت می‌پرسند: «در دولت قبل كجا بودید؟» هنوز بهت گلایه‌های وزیر بهداشت تمام نشده بود كه یك نامه بلندبالا از سوی وزیر راه و شهرسازی هم به مقصد جام جم ارسال شد. گلایه از اطلاع‌رسانی نادرست از گزارش كمیسیون عمران مجلس كه روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی قرائت شده بود.تكمیل‌كننده گلایه‌های آخر هفته اما اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور بود كه در مراسمی كه وزیر بهداشت هم در آن حضور داشت به صدا و سیما كنایه زد كه هنر كرده‌اند كه توانسته‌اند وزیر آرام كابینه یعنی وزیر بهداشت را هم عصبانی كنند. هفته پیش وزیر كشور و این هفته سه مقام دولتی دیگر. در میان دولتی‌ها كسی نیست كه از اهالی ساختمان شیشه‌ای جام جم راضی باشد. هرچند كه در طول دوره دولت یازدهم این ساختمان سه رییس مختلف به خود دیده است اما همچنان نارضایتی از اهالی آن ادامه دارد. گلایه‌هایی كه شاید در ماه‌های منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری شدت بیشتری هم به خود بگیرد.

**نخستین شكایت رسمی ایران از بدعهدی امریكا
گروه دیپلماسی| مصوبه كنگره امریكا برای تمدید ١٠ ‌ساله تحریم‌ها علیه ایران به قانون تبدیل شد. باراك اوباما، رییس‌جمهور ایالات متحده با خودداری از امضای این مصوبه ناخرسندی خود را نشان داد اما این ابراز اعتراض نمادین به نتیجه ملموسی منتهی نشد و ایسا از مرحله تصویب به مرحله اجرا درآمد. بر اساس توافق هسته‌ای ایران با ١+٥، دولت امریكا متعهد به لغو كردن تحریم‌های هسته‌ای موجود در این قانون است. پیش از این گفته شده بود كه باراك اوباما، این مصوبه را وتو خواهد كرد اما رای بالای مجلس سنا به این مصوبه عملا امكان وتو را از او گرفت و در نتیجه رییس‌جمهور امریكا تنها كاری را كه انجام داد؛ عدم امضا و تبدیل شدن این مصوبه به قانون در نبود همان امضا. نخستین نتیجه این حركت كاخ سفید هم نامه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه كشورمان به فدریكا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌كننده كمیسیون مشترك برجام بود. بیش از یك سال از عمر توافق هسته‌ای و قریب به یازده ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد كه ایران درخواست برگزاری نخستین جلسه كمیسیون مشترك برجام جهت رسیدگی به اقدام اخیر امریكا در تمدید قانون تحریم‌های ایران را می‌دهد.

رشد اقتصادی 7.4 درصدی بعداز تورم تك رقمی
رشد اقتصادی شش ماه نخست 7.4 درصد. این خبری است كه هم رییس‌جمهور روحانی با افتخار از آن یاد كرده و هم بانك مركزی با اعلام آن وعده داده كه به زودی جزییات این افزایش رشد اقتصادی را اعلام می‌كند. رشد اقتصادی 7.4 درصدی اتفاقی بی‌سابقه در اقتصاد ایران محسوب می‌شود. بعداز ثبت تورم تك‌رقمی حالا نوبت رشد اقتصادی است. شاخص‌های اقتصادی یك به یك خود را در اقتصاد ایران نمایش می‌دهند. برای نخستین بار ركورد رشد در اقتصاد ایران شكسته شده، هرچند كه اقتصاددانان این افزایش را به معنی رونق اقتصادی نمی‌دانند. با این حال اینكه دولت در عرض سه سال، رشد اقتصاد ایران را از منفی 5.8 درصد به 7.4درصد برساند، كار بزرگی است. از همین حالا دولت می‌تواند در كارنامه خود این دستاورد را بارها و بارها مطرح كند و از آن به افتخار یاد كند.

**كاند‌‌ید‌‌ای موتلفه هنوز انتخاب نشد‌‌ه است
اعلام نهایی شد‌‌ن نام مصطفی میرسلیم د‌‌ر حالی است كه حامد‌‌ زمانی، سخنگوی جامعه جوانان متحد‌‌ اسلامی از معرفی اسد‌‌الله باد‌‌امچیان به عنوان كاند‌‌ید‌‌ای تشكل متبوعش خبر د‌‌اد‌‌ه است. د‌‌ر كنار اخبار ضد‌‌ و نقیض از كاند‌‌ید‌‌ای حزب موتلفه برای انتخابات، محمد‌‌نبی حبیبی، د‌‌بیركل این تشكل سیاسی به «اعتماد‌‌» خبر د‌‌اد‌‌ه كه: «حزب موتلفه اسلامی تا به حال به طور رسمی نامزد‌‌ انتخاباتی خود‌‌ را معرفی نكرد‌‌ه چرا كه حزب هنوز مراحل آخر را برای تعیین و اعلام كاند‌‌ید‌‌ا طی نكرد‌‌ه است.» به گفته حبیبی اگر حزب موتلفه به این جمع‌بند‌‌ی برسد‌‌ كه آقای میرسلیم را به عنوان نامزد‌‌ انتخاباتی خود‌‌ باید‌‌ معرفی كند‌‌ د‌‌ر موقع مقتضی این كار را انجام خواهد‌‌ د‌‌اد‌‌. د‌‌بیركل حزب موتلفه د‌‌ر این مصاحبه تاكید‌‌ د‌‌ارد‌‌ كه اصولگرایان باید‌‌ بپذیرند‌‌ كه با یك كاند‌‌ید‌‌ای واحد‌‌ به انتخابات ٩٦ ورود‌‌ كنند‌‌.

**سیطره كمیت بر آموزش عالی ما
چرا كمیت د‌‌انشجویان ما با وجود‌‌ این همه كتاب و برنامه‌ریزی د‌‌رسی لنگ است؟ مقصود‌‌ فراستخواه از معد‌‌ود‌‌ اساتید‌‌ د‌‌انشگاهی ایران است كه خود‌‌ د‌‌انشگاه و د‌‌انشجویان یكی از د‌‌غد‌‌غه‌های اصلی‌اش است و د‌‌ر این زمینه آثار و كتاب‌هایی نیز نگاشته است. وی در گفت و گو با اعتماد گفت: ه قول پروین؛ جرم راه رفتن نیست، ره هموار نیست. سیطره كمیت بر آموزش عالی ما سبب شد‌‌ه كه بچه‌ها چون راهی د‌‌یگر پیش روی خود‌‌ نمی‌‌بینند‌‌ به د‌‌انشگاه سرازیر می‌شوند‌‌. ساختارهای متمركز و ناكارآمد‌‌ ما است كه د‌‌انشگاه را به گیشه بلیت برای ورود‌‌ به بازار كار، بد‌‌ل كرد‌‌ه است؛ بازاری پر فیس و افاد‌‌ه كه حقیقتا بازار نیست چون د‌‌ر قبضه د‌‌ولت است و سرسنگین است از سرگرد‌‌انی متقاضیان كار د‌‌ر وانفسای بیكاری. فرزند‌‌ان ما به ناگزیر برای افزایش شانس كار د‌‌نبال اخذ مد‌‌رك‌اند‌‌، می‌آیند‌‌ و واحد‌‌هایی را باری به هر جهت می‌گذرانند‌‌، از جمله همین د‌‌رس روش تحقیق! چاره‌ای هم ند‌‌ارند‌‌ به هر صورت شد‌‌ه پایان نامه‌ای بگذرانند‌‌ و بیچاره استاد‌‌ هم كه همین ساختارها برایش هزار جور مشكل ایجاد‌‌ كرد‌‌ه، بناگزیر د‌‌ر همه این همراهی صوری می‌كند‌‌، صوری د‌‌رس می‌د‌‌هد‌‌ و صوری راهنمایی پایان نامه می‌كند‌‌. كم‌اند‌‌ د‌‌وستانی كه حاضر می‌شوند‌‌ مقاومت بكنند‌‌ و د‌‌ر كلاس یا پایان نامه برای بچه‌ها تنش ایجاد‌‌ كنند‌‌. گاهی واقعا سخت می‌شود‌‌. این است كه می‌بینید‌‌ د‌‌ر این تحقیقات صوری نیز، هرچه مد‌‌ زمانه بود‌‌ با آن پیش می‌رویم. یك روز اگر رسم زمانه رگرسیون و تحلیل مسیر و تی تست بود‌‌ با عد‌‌د‌‌ و رقم بازی می‌كنیم و روزی هم ممكن است مد‌‌ زمان، روش‌های كیفی یا آمیخته بشود‌‌ می‌رویم به جای اعد‌‌اد‌‌ با كلمات و جمله‌ها و مقوله‌ها بازی می‌كنیم! متاسفانه بخشی از این مشكل به ایران هم اختصاص ند‌‌ارد‌‌.

** گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهدی احمدی** انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصی
پژوهشم**9370**2002

سرخط اخبار پژوهش