۲۷ آذر ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۰۷
کد خبر: 82349889
۰ نفر
3 ایران شناس روسی و لتونیایی تقدیر شدند

مسكو - ایرنا - دو ایران شناس روسی و یك لتونیایی در سومین همایش سالانه ایران شناسان و اساتید زبان فارسی روسیه كه با حضور شمار زیادی از دست اندركاران این حوزه ها و همچنین چهره های ادبی و فرهنگی ایران در مسكو برگزار شد، تقدیر شدند.

به گزارش ایرنا، در پایان این همایش یك روزه كه در اقامتگاه سفیر ایران در مسكو برگزار شد، پروفسور جهانگیر دری، دكتر شریف شوكوروف دو استاد پیشكسوت و برجسته ایران شناسی در روسیه و همچنین ولادیمیر گالوچكین ایران دوست فعال در لتونی از سوی مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی برای سال ها فعالیت در این حوزه مورد تقدیر قرار گرفتند.
سنایی در مراسم ویژه تقدیر از بزرگان ایران شناسی كه عصر جمعه برگزار شد، گفت: اكنون باید تلاش كرد تا انقطاع بین نسلی در این شاخه مهم صورت نگیرد و هر روز حوزه ایران شناسی با ورود كارشناسان و علاقه مندان جدید پربارتر شود.
وی نقش ایران شناسان را در ساختارسازی توسعه همكاری ها، افزایش روابط اجتماعی و فرهنگی دوجانبه و معرفی بین المللی فرهنگ، تمدن و تاریخ غنی ایران زمین مهم خواند و كارنامه سه شخصیت مورد تقدیر را ارزشمند توصیف كرد كه لازم است دانسته ها و یافته های آنان به نسل های آینده منتقل شود.
** پروفسور جهانگیر دری نویسنده برجسته ایرانی تبار روسیه متولد سال 1932كه پدر فقیدش رایزن فرهنگی ایران در دوران شوروی بود، در مدت بیش از نیم قرن فعالیت های فرهنگی و ادبی تخصصی از جمله در حوزه ایران شناسی تاكنون 9 كتاب و بیش از 200 مقاله نوشته و همچنین صدها دانشجو را آموزش داده است.
وی كه در مركز انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسكو بزرگترین دانشگاه روسیه تدریس می كند، همچنین 15 كتاب از نویسندگان ایرانی را به زبان روسی ترجمه كرده كه برخی از آنها به چاپ های مجدد رسیده است.
** دكتر شریف شوكوروف از كارشناسان برجسته روسی مولف چندین كتاب در حوزه ایران شناسی و هنر است كه نقش زیادی در پیشرفت این عرصه در روسیه دارد.
شوكوروف متولد سال 1948از كارشناسان ارشد و ایران شناسان انستیتو شرق شناسی روسیه در مركز علمی كشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسكو تدریس می كند و رشته تخصصی وی نیز هنر شرقی ایران است.
هنر و راز، معماری مساجد معاصر، چهره انسان در هنر اسلامی، تصویر معبد، توران، خراسان قلمرو هنر، معبد زمینی و آسمانی از جمله عناوین آثار این ایران پژوه روسی است.
** ولادیمیر گالوچكین مشهور به دوست ایران كه در شهر تاشكند پایتخت ازبكستان به دنیا آمده است، بنیادگذار و رئیس جامعه دوستی ایران به نام برادران نامه در لتونی است.
وی پژوهش های علمی باستان شناسی زیادی نیز در آسیای میانه انجام داده است كه نتیجه این تحقیق ها مورد استفاده گسترده قرار می گیرد.
گالوچكین كه سال 2012 برای نخستین بار به ایران سفر كرد با همكاران خود در جامعه دوستی براداران نامه تلاش می كند تا فرهنگ تاریخ و آئین های ایرانی -اسلامی و همچنین زندگی معاصر ایرانیان را در لتونی معرفی كند و تاكید می ورزد شیفته ارزش ها و زیبایی های فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و مردمی ایران زمین است.
این آئین تقدیر با حضور رضا ملكی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه، پروفسور ولادیمیر ایوانف رئیس كرسی زبان فارسی انستیتو آسیا و آفریقا، دكتر صفر عبدا... از قزاقستان، خانم نینا مامیدوا رئیس بخش مطالعات ایران انستیتو شرق شناسی روسیه، پاول لوریه از موزه ارمیتاژ، ادریس اف سرپرست بنیاد ایران شناسی مسكو و جمعی از اساتید زبان فارسی و ایران شناسان سراسر روسیه برگزار شد.
روسیه مهمترین پایگاه مرجع ایران شناسی در جهان به شمار می رود و صدها كارشناس مسلط به تاریخ، ادب و فرهنگ و هنر ایرانی و فارسی به تحقیق و پژوهش در این حوزه مشغول بوده و هستند كه صدها اثر ماندگار در این زمینه پدید آورده اند.
اروپام*391 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان