رئیس‌ جمهوری: راهی جز همگرایی برای نجات جهان اسلام وجود ندارد

تهران-ایرنا- رئیس جمهوری با بیان اینكه راهی جز همگرایی برای نجات جهان اسلام وجود ندارد تصریح كرد: واگرایی ما را از عظمت و پیشرفت باز خواهد داشت.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی روز شنبه در مراسم دیدار رهبر انقلاب با جمعی از میهمانان خارجی، مسوولان و مردم كه به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع) در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد، این مطلب را بیان كرد.
رئیس‌ جمهوری اوضاع فعلی منطقه و جهان اسلام را بسیار نگران‌كننده دانست و تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در كنار ملت‌های مظلوم در برابر تروریسم ایستاده و خواهد ایستاد.
روحانی با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران، بحران های موجود و هر گونه بحران جدید در منطقه را توطئه ای علیه وحدت و عظمت مسلمین می داند، گفت: آنچه برای ما در چارچوب عزت، حكمت و مصلحت جهان اسلام اهمیت دارد، كاهش تهدیدها و افزایش فرصت‌ها و ظرفیت‌هاست و می‌توانیم در كنار یكدیگر مشكلات را حل نموده و به نقطه‌ای برسیم كه قدرت اسلام در سایه سیره نبوی را به رخ جهانیان بكشیم و آن روز دور نخواهد بود.
وی ادامه داد: جای تعجب است كه تا دیروز دشمنان اسلام به ساحت پیامبر(ص) حمله می‌كردند و بر پیروان ایشان آزار می‌رساندند، اما متأسفانه امروز عده‌ای با ادعای پیروی از پیامبر(ص)، جامعه را به ترور و خشونت آلوده كرده اند و بدروغ پیامبر و دین رحمت را به عنوان پیامبر و دین خشونت معرفی می‌كنند.
رئیس‌ جمهوری تأكید كرد: جای شگفت است كه برخی دولت‌های اسلامی از موفقیت ملت و دولت مبارز با تروریسم اندوهگین هستند و گویی از پیروزی مردم و ارتش عراق و سوریه بر تروریست‌های آدمكش نگرانند.
روحانی با اشاره به اینكه 'گویا آزادی مردم حلب، برخی دولت های اسلامی را خوشحال نكرده بلكه آنان را غمگین نموده است!'، افزود: آیا پیامبر(ص) ما را به چنین راهی دعوت كرد؟ و آیا راه و سیره پیامبر(ص)، جز مبارزه با ظلم و تجاوز بود؟
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه گسترش امنیت و رفاه در جامعه اسلامی، افتخار جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: امروز شاهدیم به جای اینكه برخی دولت های اسلامی به فكر مردم مظلوم سوریه و مجروحان حلب باشند، از سرنوشت تروریست‌ها نگرانند.
روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آمار رضایت بخش گزارش رسمی بانك مركزی مبنی بر رشد اقتصادی 7.4 در 6 ماهه اول سال جاری، كاهش آمار آسیب‌های اجتماعی و افزایش آمار و ارقام اعتقاد بیشتر جوانان به اساس دین و معنویت در ماه مبارك رمضان، و نیز عشق و شور به خاندان نبوت در ماه محرم با هدایت های مقام معظم رهبری، تأكید كرد: این به معنای افتخار جامعه اسلامی است و دولت برای ساماندهی اقتصادی در چارچوب و اصول اقتصاد مقاومتی حركت می‌كند.
رئیس‌ جمهوری با بیان اینكه اقتدای به سیره اخلاقی و اعتدالی پیامبر اسلام (ص)، رشد مادی و معنوی به ارمغان می‌آورد، ادامه داد: بحمدالله در بخش روحیه ایستادگی ملی و اخلاق نیز شاهد چنین رشدی هستیم.
روحانی در ابتدای سخنان خود با تبریك و تهنیت میلاد پیامبر عظیم‌الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و ولادت با سعادت فرزند برومندش امام جعفر صادق(ع) به سفرای كشورهای اسلامی، میهمانان كفرانس وحدت اسلامی، همه ملت بزرگ ایران، مسلمانان جهان و بویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، ادامه داد: امروز زادروز پیامبر اسلام(ص)، اخلاق و اعتدال است كه به حق، همه سرزمین حجاز و سراسر جهان را نورانی كرد كه 'جاء الحق و زهق الباطل.'
رئیس‌ جمهوری با بیان اینكه امروز، روز كمال فضایل اخلاقی و اعتدال است، اظهار داشت: مولود امروز صلح، سلام، عزت، عظمت و آزادگی را برای جهانیان به ارمغان آورد.
روحانی با بیان اینكه پیامبر عظیم‌الشأن(ص) مسیر هدایت و سعادت عمومی را بر روی مردم گشود، گفت: از دیدگاه پیامبر (ص) وارد جرگه مسلمانی شدن، سهل و آسان بود. ایشان به ادای شهادتین اكتفا می‌كرد و آن كس كه اسلام می آورد را در جمع مسلمانان از حقوق برابر برخوردار می‌كرد.
روحانی گفت: در صدر اسلام برخی از روی ترس و یا سیاست مسلمان می‌شدند و پیامبر(ص) به باطن اشخاص آگاه بود، اما هرگز باطنشان را به رخ آنها نكشید. حال آنكه قلب مقدس ایشان مخزن اسرار بود.
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه پیامبر اكرم(ص) شخصیتی بود كه به قوه عصمت مجهز بود، اما در عین حال هیچ گاه خود را از مشورت بی‌نیاز نمی‌دانست، تصریح كرد: مشروعیت‌ ایشان الهی و در حد اعلا بود، اما خود را بی‌نیاز از مقبولیت نمی‌دانست. بشارت و پاداش برای مردم فراوان و تنبیه‌اش اندك بود. جذب را در اوج و دفع را در حداقل روا می داشت.
روحانی تصریح كرد: حضرت محمد مصطفی(ص) به هدایت مردم مشتاق بود و در این راه رنج و محنت فراوان ‌برد.
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینكه اگر چه ابتدا فقرا به دین اسلام پیوستند و اغنیاء و اشراف كمتر به دین مبین اسلام مشرف شدند، اما پیامبر هرگز كینه ثروتمندان را به دل نگرفت و بر فقرا ستم یا اغنیاء را تحقیر نمی‌كرد، ادامه داد: ایشان حتی برای بازپس گرفتن اموال نامشروع ثروتمندان تنها به اجرای شریعت اكتفا می‌كرد و پا را فراتر نمی‌گذاشت.
روحانی به اهمیت وحدت و انسجام جامعه از منظر پیامبر اكرم(ص) اشاره و تأكید كرد: پیامبر طبقه‌ای را بر طبقه‌ای ترجیح نداد و بر تنور اختلافات اجتماعی ندمید؛ او شخصیتی بود كه مدینه را نه با زور و شمشیر، بلكه با بیعت و تدبیر اداره كرد و مركز حكومت اسلامی قرار داد.
رئیس‌ جمهوری افزود: در روزگاری كه اكثریت مردم مدینه مسلمان نبودند، اما ایشان با علم، حكمت و وفای به پیمانش به خوبی امنیت و انسجام اجتماعی را در مدینه مستقر كرد.
روحانی با بیان اینكه حتی اگر كفار و اهل كتاب به نبوت ایشان ایمان نداشتند، اما به صداقت، عقلانیت، حكمت و امانتداری پیامبر(ص) معتقد بودند، اظهار داشت: همه می‌دانستند، قضاوتش عادلانه است و هیچگاه فردی را بر فردی جز با معیار حق ترجیح نمی‌دهد.
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه اعتدال پیغمبر در سراسر زندگی نه میان‌داری بین ظالم و مظلوم و وسط‌ نشینی بین حق و باطل بود، بلكه اعتدالش انتخاب بهترین مسیر در احقاق حق،‌ ترجیح عقل بر جهل، انصاف بر اجحاف و موازنه بین دنیا و آخرت بود.
روحانی تصریح كرد: اگر از اعتدال سخن می‌گوییم، تنها خود شخص پیامبر اسلام(ص) است، اگر چه همواره به فكر آخرت بود، اما دنیا گریز و دنیاپرست نبود و با همه احترام به معنویت به نظم، حسن خلق با همه، زیبایی و آراستگی اهمیت می‌داد.
رئیس‌ جمهوری با تأكید بر اینكه ایشان در كنار تشویق مردم به فضایل اخلاقی،‌رفاه و پیشرفت مادی نیز توصیه می‌كرد، گفت: در مدینه پیامبر(ص) تنها معنویت و اخلاق نبود، بلكه امنیت و زندگی مردم از سایر شهرها بیشتر بود.
روحانی گفت: پیامبر اكرم(ص) تضادی بین رشد فضایل اخلاقی با رشد و پیشرفت زندگی مادی انسان‌ها، قائل نبود و اینها را در كنار همدیگر می‌دید.
سیام**3070**1449**تنظیم كننده: داود نخ كوب نیاسر*انتشار دهنده: امیر كاردان راد

سرخط اخبار سیاست